Dubodom 1
Galerie(17)

Dubodom – dům v koruně dubu nebo obráceně?

Tento dům pojmenovali jeho autoři – architekt Paľo a vinař Mišo přiléhavě dubodom, neboť je nedílnou součástí majestátního dubu nad vinohradem nad Svätým Jurom. Nejde jen o relaxační stavbu, nenásilně a přirozeně propojen s korunou mohutného stromu může být považován za symbol ohleduplnosti a pokory k přírodě.

Stoletý dub se tyčí nad přibližně třicetiletým ekologicky obhospodařovaným vinohradem. Vyrostl v náletovém porostu na bývalých vinicích, místo vinné révy je zde nyní již vzrostlý les. A dům vetknutý do rozložité dubové koruny přejímá moudrost letitého stromu a současně v sobě má genius loci daného místa.

Poskytuje přístřeší a případně místo k rozjímání nejen návštěvníkům vinohradu, ale i náhodným kolemjdoucím. Vždyť představa klidného večera stráveného na terase s nádherným výhledem a se sklenkou červeného (nebo bílého) vína je tak lákavá…

Dubodom 9

Ani větev nazmar

Architekt Palo Šiška navrhl dům jakoby obtočený kolem mohutného kmene. Vzhledem k technickému provedení je strom absolutním nositelem objektu – co se architektury a konceptu interiéru týče, je hlavním hrdinou večera, na „scéně“, domek je jen kulisou v pozadí. Tato symbióza je zdůrazněna i větvemi volně prorůstajícími interiérem, dubová koruna volně určuje rozměry i dispozice stavby.

Je třeba říci, že pro tento typ příbytku právě dub není zcela ideální, koruna se rozvětvuje poměrně nízko a bohatě, i těžiště domu je tedy blíže terénu, než je v případě domů na stromech obvyklé. Naproti tomu však stály výzva a odhodlání architekta začlenit dub do objektu, a současně i objekt do dubu. Hlavním mottem však zůstalo jedno: nebyla odstraněna ani jedna větev, aby byl strom omezen co nejméně.

Dům je se stromem spojen jen pomocí speciálních upínacích šroubů. Současně mají všechny části stromu, které domem procházejí, dostatečný prostor k pohybu při větru, a také k růstu. Interiér pak žije ročními obdobími – na jaře raší i na větvích uvnitř domu nové listy, během roku dozrají žaludy, na podzim opadá listí i žaludy a to je čas na velký úklid…

Dubodom 14

Dubodom 1
Dubodom 2
Dubodom 3
Dubodom 4
Dubodom 5
Dubodom 6
Dubodom 7
Dubodom 8

Chaloupka na kuří nožce? Nikoli!

Dubodom nestojí na centrální vzpěře a není ani položen na větvích stromu, podpůrné prvky pouze zajišťují stabilitu. Kvůli odlišné konstrukci se architekt musel vypořádat s různými detaily, které domy na stromě obvykle nezatěžují – například bylo nezbytné vyřešit izolaci větví, procházejících podlahou, stěnami či stropem – jako izolační materiál posloužila nejlépe ovčí vlna, která současně zútulňuje interiér. Hydroizolační materiál se nachází v úrovni fasády na vnější straně domu.

Hlavní tepelná izolace je součástí nosné konstrukce a ovčí vlna v interiéru je pak dodatečná tepelná izolace, která zakrývá dilatační mezery a zároveň zútulňuje interiér. V místě průchodu kmene podlahou byla použita pružná směs korku s tmelem. Bylo nutné zajistit možnost čištění fasády od napadaného listí a žaludů. Autor sám vyráběl skrytý zámek vstupních dveří…

Do domu lze vstoupit z vyvýšeného kamenného chodníku bývalého vinohradu přes dřevěný mostek. Interiér je díky použití světlého dřeva projasněný a působí také prostornějším dojmem. I přes omezení daná mohutností kmene a rozložením větví, a také možnou velikostí stavby, mohou v dubodomě přenocovat pohodlně čtyři lidé.

Dubodom 12

V hlavní místnosti je dvojlůžko, malá koupelna/sprchový kout, miniaturní jídelní stůl a kuchyňský kout. S tohoto prostoru lze vstoupit na malý balkón. Na galerii je druhé dvojlůžko. Toaleta, umístěná nedaleko domku, je samozřejmě suchá s eko splachováním dřevěnými pilinami.

Domek je malý, ale má k dispozici dvě terasy. Jedna je netradičně na střeše domku, a to ryze z praktických důvodů – nedostane se sem lesní zvěř. I proto je sem přístup pouze po žebříku. Odměnou je příjemné posezení v jakoukoliv denní i noční dobu, případně zde lze nocovat pod hvězdami.

Na terénu vedle dubu je druhá, prostornější terasa s grilem. Fasádu tvoří tmavě mořený dřevěný obklad, tmavý odstín dodá objektu potřebné mimikry neviditelnosti, pozorné oko pak letmo zachytí dům jakoby levitující ve stromoví.

Dubodom 7

Základní údaje:
Lokace: DUBoDOM, Svätý Jur, nad vinicemi
Investor: Michal Bažalík
Architekt: Palo Šiška, www.stromdom.sk
Spolupráce: Michal Bažalík, Peter Sálus
Projekt: 02/2017 – 05/2017
Realizace: 08/2017 – 03/2018
Plocha pozemku: 1 514 m2
Zastavěná plocha: 20 m2
Stavební náklady: 25 000 EUR
Text: Daniela Bartošová
Foto: Nora a Jakub Čaprnka, www.nora-jakub.sk