Dubodom – dům v koruně dubu nebo obráceně?

Dubodom 1

Tento dům pojmenovali jeho autoři – architekt Paľo a vinař Mišo přiléhavě dubodom, neboť je nedílnou součástí majestátního dubu nad vinohradem nad Svätým Jurom. Nejde jen o relaxační stavbu, nenásilně a přirozeně propojen s korunou mohutného stromu může být považován za symbol ohleduplnosti a pokory k přírodě.

Stoletý dub se tyčí nad přibližně třicetiletým ekologicky obhospodařovaným vinohradem. Vyrostl v náletovém porostu na bývalých vinicích, místo vinné révy je zde nyní již vzrostlý les. A dům vetknutý do rozložité dubové koruny přejímá moudrost letitého stromu a současně v sobě má genius loci daného místa.

Poskytuje přístřeší a případně místo k rozjímání nejen návštěvníkům vinohradu, ale i náhodným kolemjdoucím. Vždyť představa klidného večera stráveného na terase s nádherným výhledem a se sklenkou červeného (nebo bílého) vína je tak lákavá…

Dubodom 9

Ani větev nazmar

Architekt Palo Šiška navrhl dům jakoby obtočený kolem mohutného kmene. Vzhledem k technickému provedení je strom absolutním nositelem objektu – co se architektury a konceptu interiéru týče, je hlavním hrdinou večera, na „scéně“, domek je jen kulisou v pozadí. Tato symbióza je zdůrazněna i větvemi volně prorůstajícími interiérem, dubová koruna volně určuje rozměry i dispozice stavby.

Je třeba říci, že pro tento typ příbytku právě dub není zcela ideální, koruna se rozvětvuje poměrně nízko a bohatě, i těžiště domu je tedy blíže terénu, než je v případě domů na stromech obvyklé. Naproti tomu však stály výzva a odhodlání architekta začlenit dub do objektu, a současně i objekt do dubu. Hlavním mottem však zůstalo jedno: nebyla odstraněna ani jedna větev, aby byl strom omezen co nejméně.

Dům je postaven na vzpěrách a se stromem spojen jen pomocí speciálních upínacích šroubů. Současně mají všechny části stromu, které domem procházejí, dostatečný prostor k pohybu při větru, a také k růstu. Interiér pak žije ročními obdobími – na jaře raší i na větvích uvnitř domu nové listy, během roku dozrají žaludy, na podzim opadá listí i žaludy a to je čas na velký úklid…

Dubodom 14

Chaloupka na kuří nožce? Nikoli!

Dubodom nestojí na vzpěře a není ani položen na větvích stromu. Kvůli odlišné konstrukci se architekt musel vypořádat s různými detaily, které domy na stromě obvykle nezatěžují – například bylo nezbytné vyřešit izolaci větví, procházejících podlahou, stěnami či stropem – jako izolační materiál posloužila nejlépe ovčí vlna, která současně zútulňuje interiér. Hydroizolační materiál se nachází v úrovni fasády na vnější straně domu.

Hlavní tepelná izolace je součástí nosné konstrukce a ovčí vlna v interiéru je pak dodatečná tepelná izolace, která zakrývá dilatační mezery a zároveň zútulňuje interiér. V místě průchodu kmene podlahou byla použita pružná směs korku s tmelem. Bylo nutné zajistit možnost čištění fasády od napadaného listí a žaludů. Autor sám vyráběl skrytý zámek vstupních dveří…

Do domu lze vstoupit z vyvýšeného kamenného chodníku bývalého vinohradu přes dřevěný mostek. Interiér je díky použití světlého dřeva projasněný a působí také prostornějším dojmem. I přes omezení daná mohutností kmene a rozložením větví, a také možnou velikostí stavby, mohou v dubodomě přenocovat pohodlně čtyři lidé.

Dubodom 12

V hlavní místnosti je dvojlůžko, malá koupelna/sprchový kout, miniaturní jídelní stůl a kuchyňský kout. S tohoto prostoru lze vstoupit na malý balkón. Na galerii je druhé dvojlůžko. Toaleta, umístěná nedaleko domku, je samozřejmě suchá s eko splachováním dřevěnými pilinami.

Domek je malý, ale má k dispozici dvě terasy. Jedna je netradičně na střeše domku, a to ryze z praktických důvodů – nedostane se sem lesní zvěř. I proto je sem přístup pouze po žebříku. Odměnou je příjemné posezení v jakoukoliv denní i noční dobu, případně zde lze nocovat pod hvězdami.

Na terénu vedle dubu je druhá, prostornější terasa s grilem. Fasádu tvoří tmavě mořený dřevěný obklad, tmavý odstín dodá objektu potřebné mimikry neviditelnosti, pozorné oko pak letmo zachytí dům jakoby levitující ve stromoví.

Dubodom 7

Základní údaje:
Lokace: DUBoDOM, Svätý Jur, nad vinicemi
Investor: Michal Bažalík
Architekt: Palo Šiška, www.stromdom.sk
Spolupráce: Michal Bažalík, Peter Sálus
Projekt: 02/2017 – 05/2017
Realizace: 08/2017 – 03/2018
Plocha pozemku: 1 514 m2
Zastavěná plocha: 20 m2
Stavební náklady: 25 000 EUR
Text: Daniela Bartošová
Foto: Nora a Jakub Čaprnka, www.nora-jakub.sk

Komentáře