Architekt si postavil dům s opálenou fasádou
Galerie(15)

Architekt si postavil dům s opálenou fasádou

Příjemný rodinný dům spojuje pozitiva dřevodomu a některých prvků architektury, charakteristických pro lokalitu, s moderními potřebami mladé rodiny. Jednopodlažní dům s obytným podkrovím si pro svou rodinu postavil architekt Václav Kocián. Jednou ze specialit tohoto domu je dojem vznášení se nad zemí.

Vychází z tradiční architektury

Pozemek, na němž dům stojí, je slunečný a z jedné strany sousedí s ovocným sadem. Vyrostlá třešeň a jabloň poskytují potřebné stínění části dvora, terasy a následně i interiéru během letních horkých dnů. Stavba tvaroslovím i barevností vychází z okolní tradiční zástavby – tmavých domků se sedlovými střechami a úzkou dlouhou formou. 

  

Aby nezničili žádné stromy

„Dům jsme se rozhodli orientovat podél severovýchodní strany pozemku. Šlo nám o to, abychom zastavěli co nejmenší plochu, zachytili co nejvíc slunečního svitu. Zároveň jsme nechtěli ničit žádné stromy. Od začátku jsme věděli, že nepotřebujeme velký dům, nejen z finančních důvodů, ale také kvůli urychlení výstavby a celkové udržitelnosti do budoucnosti,“ vysvětluje způsob uvažování při řešení návrhu Ing. arch. Václav Kocián, který je zároveň majitelem domu.

Vznáší se ve vzduchu

Půdorys domu má rozměry 14 × 5,2 m. Konstrukčně jde o dřevostavbu z fošnového systému založenou na betonových patkách. Výhodou tohoto systému je to, že pod stavbou vznikla mezera, dům se prakticky vznáší nad zemí a nezpůsobuje pozemku do budoucnosti žádnou škodu. Celá konstrukce domu je řešená jako provětrávaná.

Funkční i estetický přesah střechy

Z profilu stavbu charakterizuje výrazný přesah střechy na jedné straně, který tvoří krytý vnější prostor. Podobné přesahy byly známé i v naší venkovské architektuře a prostoru pod nimi se říkalo veranda. Díky tomuto přesahu vzniká nejen částečně chráněné vnější prostředí – pavlač, přes kterou se do domu i vchází, ale také v létě důležité stínění interiéru před přímým sluncem.

Jeho estetiku zvýrazňuje použití kontrastního světlého dřevěného obložení. Stěna pod přesahem střechy je otevřená do zahrady třemi velkými okny, která přinášejí do interiéru dostatek světla a příjemný výhled. Vysoká střecha umožňuje kvalitně využít i podkrovní prostory, protože její sklon nebrání pohybu či uložení potřebného nábytku v místnostech na vrchním podlaží.

Fasádu opálil plynovým hořákem. Jaký to má efekt kromě estetiky?

Dřevo je použito v celém domě jako příjemný, levný, snadno opracovatelný a obnovitelný materiál. Navíc jde o místní dřevo z rodinného lesa. Podlahy jsou ze smrkových palubovek, podhled v přízemí je ze smrkových desek. Stěny jsou řešeny jako kombinace nátěrů a obkladů, pilíře mezi okny a prostor za kuchyňskou linkou jsou natřeny černou barvou, na kterou se dá kreslit.

Zbývající stěny jsou obloženy na bílo natřenými OSB deskami. V podkroví a v koupelně jsou stěny obložené březovou překližkou (v koupelně je natřená vrstvou laku). Fasádu domu tvoří plynovým hořákem opálené smrkové laťky. Zuhelnatělý povrch totiž tvoří ochrannou vrstvu proti škůdcům a houbám, navíc vytváří zajímavý sametově lesklý efekt.

Jak je řešená dispozice?

Tak, aby co nejvíc vyhovovala potřebám architektovy rodiny. Největší prostor tvoří společenská místnost s kuchyní v přízemí domu. Ložnice v podkroví jsou určeny jen na přespání. Ze schodiště vedoucího do podkroví vejdete do ložnice, koupelny a dvou dětských pokojů. První z nich je možné v budoucnosti rozdělit na dva samostatné pokoje. Navíc využívá na spaní prostor nad koupelnou a nad druhým pokojem. Druhý pokoj je menší, útulnější a může sloužit také jako pracovna.

Vila Rozárka ve zkratce

Architektonické studio: KLAR/Kocián&Liška Architekti, Ing. arch. Václav Kocián, March. Zdeněk Liška, Ing. Lubomír Mik
Lokalita: Kopřivnice, ČR
Studie: 2015
Realizace: 2016/2017
Užitková plocha: 115 m2
Zastavěná plocha: 75 m2

 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: KLAR