Houseboat SEVER – HB18'
Galerie(14)

Oblíbený koncept „glamping“ – kam za ním vyrazit v Česku?

V souvislosti s probíhající epidemií volí větší množství lidí variantu dovolené v rámci republiky. Jedná se o vzestupný trend, kterému jdou naproti také nabídky ubytování – architektonicky zajímavých staveb pro krátkodobé pobyty v přírodě. Které z nich jsou architektonicky nejzajímavější?

Glamping je označení, které vzniklo spojením slov glamorous a camping, jedná se tedy o luxusní a komfortní stavby určené pro krátkodobé obývání, které jsou umístěny na zajímavých místech obklopených přírodou. Přestože se toto pojmenování objevilo poprvé již v roce 2005 a roku 2016 bylo oficiálně zařazeno do Oxford English Dictionary, do povědomí široké veřejnosti se dostává až ve 20. letech 21. století.

Glamping Brdy
Glamping Brdy
Glamping Brdy
Houseboat SEVER – HB18'
Houseboat SEVER – HB18'
Houseboat SEVER – HB18'
Houseboat SEVER – HB18'
Houseboat SEVER – HB18'

Glampingové objekty jsou zpravidla dřevostavbami umístěnými solitérně na rozlehlých plochách zeleně, často na loukách či v lese. Ubytování je vytápěné, zahrnuje plnohodnotnou koupelnu i pohodlné spaní, díky čemuž láká i návštěvníky, pro něž je spaní pod stanem či ve spacáku nemyslitelné.

Glamping Brdy

Hodinu jízdy od Prahy, poblíž vesničky Hutě pod Třemšínem, stojí na louce mezi potoky a lesy CHKO Brdy glampingový stan. Jedná se o sférickou stavbu tvořenou konstrukcí geodetické kopule, kterou vymyslel Richard Buckminster Fuller v roce 1949. Základna stanu je dřevěná, stejně jako jeho podlaha, vnitřní příčky a kuchyně. Jednotlivé trojúhelníky tvoří bíle nalakované kovové tyče, které jsou potaženy speciální plachtou.

Ta je na jedné straně stanu transparentní a tvoří tak jakési velkoformátové okno. Tento glampingový stan je vhodný pro dva hosty – má jednu místnost s manželskou postelí a malou kuchyňkou se stolem a židlemi. Je vytápěný kamny na dřevo. K ubytování také náleží soukromé venkovní lázně – finská sauna a dřevěný koupací sud, které je možné vyhřát na požadovaný teplotní stupeň.

Glamping Brdy
Glamping Brdy | Zdroj: Glamping Brdy

Houseboat SEVER – HB18′

Tato loď, kterou navrhl ATELIER SEVER, s. r. o., je ideálním řešením pro ty, kteří si chtějí vychutnat město z jiné perspektivy a zároveň být o něco blíže přírodě – vodě. Kotví totiž v Praze, na vodách Vltavy na nábřeží Edvarda Beneše 8. Houseboat je vyroben ze stoprocentně recyklovatelných materiálů a na 12 metrech čtverečních nabízí prosklenou hlavní obytnou místnost s LED projektorem a postelí, kuchyňku s vařičem, dřezem a lednicí a koupelnu s chemickou toaletou a malou sprchou i malou palubu s posezením.

Stínění oken je řešeno černými roletami. Konstrukce lodi je tvořena lehkým sendvičem z překližky a izolačního korku. Loď má elektrický přívěsný motor, elektrická energie je uložena ve vysokokapacitních akumulátorech. K řízení lodi není třeba licence, takže s ní může plout i laik a objevit tak třeba pražskou Náplavku (netradičně z vodní hladiny), Čertovku a podobně. Plavidlo ke svému kotvení nepotřebuje žádná povolení.

Houseboat SEVER – HB18'
Houseboat SEVER – HB18′ | Zdroj: ATELIER SEVER

Aranka

Projekt Hidenadseek nabízí pohodlí mobilních dřevěných domků obklopených přírodou Otavy, Vlčic, Malé Moravy, Malého háje či Kašperských hor. Stavby o rozměrech 6,8 × 2,5 × 4 m, za kterými stojí architekt Martin Kožnar a jeho tým, jsou plnohodnotně zařízeny a určeny pro dvě až čtyři osoby. Mají vybavenou kuchyň, jídelní část, koupelnu se sprchou a toaletou.

Konstrukce je tvořena z rámu KVH profilů, na nich se nachází foukaná izolace a hliníkové oplechování. Okna a interiérové vybavení Aranky jsou vyrobeny ze dřeva, útulna je navíc koncipována jako ostrovní systém – hospodaří s omezenými zdroji energie, které vystačí čtyřem lidem až čtyři dny.

Aranka v ořechu
Aranka v ořechu | Zdroj: Peter Fabo

Domky jsou koncipovány především jako zážitkový prostor – na hosty čeká vyhřátá sauna, borovicový sud s kamny sloužící jako venkovní lázeň, gril, houpací síť, bio kosmetika a stropní okna v koupelně, ale také víno, vincentka či chléb místní produkce. Aranka byla nominována Českou komorou architektů mezi třicet nejzajímavějších staveb roku 2021.

Kateřina Tobišková