coco formafatal archwerk boysplaynice 46 1200
Galerie(26)

Coco – prázdninový luxus v kostarické džungli

Partneři sekce:

Soubor pěti experimentálních staveb nazývaných Coco Villa je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Prudký svah s bujnou zelení nad pláží Hermosa je ideálním místem pro jednoduché stavby neobvyklých tvarů, které v sobě spojují konstrukci stále oblíbenějších stromových domků a prostých stanů.

Soubor unikátních staveb Art Villas vznikl spoluprací tří subjektů – studia ARCHWERK, jež je autorem staveb Coco vily a pavilonu Wing, zpracovaných do prováděcí dokumentace, studia Refuel Works, které navrhlo architektonický koncept Art vily, a studia Formafatal, jež je podepsáno pod návrhem Ateliér vily a vytvořilo rovněž interiéry všech budov.

Studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou také vtisklo každé vile finální podobu a sjednotilo celý resort v neobyčejný celek.

coco formafatal archwerk boysplaynice 25 1200
coco
coco
coco
coco
coco
coco
coco

Minimalismus jako leitmotiv projektu

Při pohledu na lehké stavby ve tvaru vajíček uprostřed zeleně se možná mnohým z nás vybaví vůně školních prázdnin – ta absolutní bezstarostnost, bezbřehost času, protože povinnosti jsou tak daleko, a touha objevovat svět.

coco formafatal archwerk boysplaynice 32 1200
Racionální konstrukce vytváří architektonickou formu a atmosféru. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu. | Zdroj: Boys Play Nice

A tohle vše měl nejspíše na mysli také investor Filip Žák, když si přál vytvořit „místo, kde si vyčistíte mysl a které se vám zaryje hluboko do srdce“. S příchutí bezstarostného dětství, kde je možné si odpočinout v hloubi přírody, ale třeba i zažít dobrodružství, to vše s bonusem v podobě exotického luxusu.

„Hlavním konstrukčním materiálem je místní tropické dřevo, doplněné stanovou plachtou a kovovými prvky,“ popisuje Martin Kloda.

coco formafatal archwerk boysplaynice 31 1200
V kuchyňského ostrůvku je uloženo veškeré nádobí, v jeho podélné ose je umístěn jídelní stůl a oba tyto kusy nábytku míří k výhledu na Pacifik. | Zdroj: Boys Play Nice

„Racionální konstrukce je základem designu. Sama vytváří architektonickou formu a atmosféru, nepotřebuje žádnou přidanou dekoraci. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu. Stejný tvůrčí princip používá Příroda po miliony let. Příroda nás inspiruje k vytváření prostředí, které máme rádi a cítíme se v něm bezpečně. Hlásíme se k principům Přirozené architektury, jak je formuloval náš kamarád a učitel architekt Martin Rajniš.“

Bezpečné uvolnění několik metrů nad zemí

Na práci architektů z ateliéru ARCHWERK navázalo studio Formafatal. Ve spolupráci s investorem dokončilo rozmístění jednotlivých Coco staveb na pozemku. Jejich lehkost a vzdušnost podtrhuje umístění několik metrů nad svažitým terénem a stále těsnější kontakt s bujnou tropickou vegetací.

coco formafatal archwerk boysplaynice 03 1200
Stavby jsou lehké a vzdušné, téměř se vznášejí nad svažitým terénem a přitom jsou těsně propojené s bujnou vegetací. | Zdroj: Boys Play Nice

„Jednotlivé stavby jsme propojili lávkami a schodišti ze dřeva a z tahokovu, které jsou vynesené na ocelových sloupech. Podesty slouží jako místa k zastavení pro výhledy do krajiny, na jedné z nich si dokonce můžete zaskákat na trampolíně. Lávky a podesty jsou tvarově minimalistické, záměrně navrženy v čistých liniích, které jsou pro ostatní stavby resortu charakteristické. Pouze hlavní terasy ve dvou výškových úrovních vychází z tvarování samotných Coco domků, tvary jsou měkké a organické. Tyto terasy jsou posazené nejblíž k džungli a rovněž nabízejí výhled na Pacifik.“

Stejně jako exteriér staveb a jejich propojení v krajině je i interiér minimalistický a hravý. Nic není navíc, nic nechybí. Jde vlastně o čtyři komfortně vybavené ložnice, jedno „Coco“ slouží jako společná, komfortně vybavená kuchyně a jídelna s terasou – červená skříňová stěna v barvě mamón chinos (tropické ovoce) v sobě ukrývá dvě chladničky, dva mrazáky a potravinové skříně.

coco formafatal archwerk boysplaynice 35 1200
Uprostřed zeleně je na dosah absolutní bezstarostnost, bezbřehost času… povinnosti jsou daleko a hlásí se touha objevovat svět, atmosféra místa se pomalu ukládá do hloubi duše.  | Zdroj: Boys Play Nice

Práce s potravinami a příprava jídla se soustřeďuje u kuchyňského ostrůvku, v němž je také uloženo veškeré nádobí. V jeho podélné ose je umístěn jídelní stůl a oba tyto kusy nábytku míří k výhledu na Pacifik. Proutěný nábytek a svítidla jsou lokální produkce.

Jednoduše dokonalé ložnice

Ústředním prvkem každé ložnice je pohodlné lůžko s nebesy nesoucími nezbytnou moskytiéru. Lůžko je umístěno na vyvýšené podestě, kolem něj je uspořádáno další vybavení – sprchový kout, vana, nevelká, ale postačující šatna a menší či větší prostor pro posezení. Dispoziční řešení každé kabiny se podřizuje nejkrásnějšímu výhledu – přímo z postele je možné kochat se okolní přírodou a pozorovat opice a tukany.

coco formafatal archwerk boysplaynice 40 1200
Lůžko s nebesy a moskytiérou je umístěno na podestě s výhledem do okolní přírody. | Zdroj: Boys Play Nice

Krása je ukryta v detailu – ty stojí i zde za pozornost; vše spolu ladí, ani ta nejmenší drobnost nezůstala ponechána náhodě. Kupříkladu čela postelí tvoří kari sítě s výpletem, jejich barevnost se v jednotlivých ložnicích liší a určuje také barevný odstín šaten. Výtvarný návrh pro vyplétaná čela postelí není náhodný.

„Když jsem přemýšlela o nějakém motivu, který by se do Coco hodil, tak to ve mně evokovalo canopy tours, které jsou na Kostarice velmi oblíbené. Jedná se o stezky a zip lines vysoko nad zemí v korunách stromů a Coco jsou rozeseté rovněž několik metrů nad zemí. Proto jsem použila motiv horolezeckého lana v podobě popruhů a barevných šňůr, který navíc do interiérů Coco přináší barevný akcent”, uzavírá Dagmar Štěpánová.

O studiu

ARCHWERK.cz
V roce 2012 založili Martin Kloda a Hana Procházková ateliér ARCHWERK.cz, zaměřený především na design and build projekty a experimenty na pomezí architektury, krajinářské architektury a urban designu. „Vedle klasické architektonické praxe se věnujeme navrhování a realizaci vlastních experimentálních staveb, založených na konstrukční a technologické jednoduchosti, přírodních materiálech a site-specific designu. Stavby realizované jako fyzický experiment, často vlastníma rukama a s malým rozpočtem, nemají ambici od základu změnit vnímání prostoru a hranic architektury, ale spíše obohatit konkrétní místo a komunitu. Jedním z našich cílů je vytvořit otevřenou tvůrčí skupinu po vzoru středověkých stavebních hutí, schopnou navrhovat a provádět kvalitní architektonická díla ke kultivaci (nejen) české krajiny a společnosti.“

coco formafatal archwerk boysplaynice 49 1200
Investor si přál vytvořit „místo, kde si vyčistíte mysl a které se vám zaryje hluboko do srdce“, kde je možné si odpočinout v hloubi přírody i zažít dobrodružství, to vše s bonusem v podobě exotického luxusu.  | Zdroj: Boys Play Nice

Formafatal
Studio Formafatal založila Dagmar Štěpánová v roce 2015, po dvanácti letech praxe v oboru. Devítičlenný tým architektů, scénografů a designérů je pro ni podle jejích slov jako rodina.

„Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem. Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy šité klientům na míru. Individuální přístup ke každému projektu zakládáme na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail.“ V současné době studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České Republice, ale napříč světem.

 

Art Villas Costa Rica

Studio  ARCHWERK.cz [koncept a architektonický návrh]
Formafatal [interiérový design, exteriérové řešení: finální osazení jednotlivých Coco do terénu, terasy a lávky]
Autor: M. A. Martin Kloda [ARCHWERK.cz], Ing. arch. Hana Procházková [ARCHWERK.cz], Ing. arch. Dagmar Štěpánová [Formafatal]
Umístění projektu: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Kostarika
Projekt: 2018–2019
Dokončení: červen 2020
Užitná plocha: interiéry 140 m2, terasy a lávky 204 m2
Plocha pozemku: 25 000 m2
Klient: Filip Žák, ARTVILLAS
Spolupráce:
Návrhy zahrada – výsadby: Flera

 Daniela Bartošová