Coco – prázdninový luxus v kostarické džungli

coco formafatal archwerk boysplaynice 46 1200
Zdroj: Boys Play Nice

Soubor pěti experimentálních staveb nazývaných Coco Villa je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli. Prudký svah s bujnou zelení nad pláží Hermosa je ideálním místem pro jednoduché stavby neobvyklých tvarů, které v sobě spojují konstrukci stále oblíbenějších stromových domků a prostých stanů.

Soubor unikátních staveb Art Villas vznikl spoluprací tří subjektů – studia ARCHWERK, jež je autorem staveb Coco vily a pavilonu Wing, zpracovaných do prováděcí dokumentace, studia Refuel Works, které navrhlo architektonický koncept Art vily, a studia Formafatal, jež je podepsáno pod návrhem Ateliér vily a vytvořilo rovněž interiéry všech budov.

Studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou také vtisklo každé vile finální podobu a sjednotilo celý resort v neobyčejný celek.

Minimalismus jako leitmotiv projektu

Při pohledu na lehké stavby ve tvaru vajíček uprostřed zeleně se možná mnohým z nás vybaví vůně školních prázdnin – ta absolutní bezstarostnost, bezbřehost času, protože povinnosti jsou tak daleko, a touha objevovat svět.

coco formafatal archwerk boysplaynice 32 1200
Racionální konstrukce vytváří architektonickou formu a atmosféru. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu. | Zdroj: Boys Play Nice

A tohle vše měl nejspíše na mysli také investor Filip Žák, když si přál vytvořit „místo, kde si vyčistíte mysl a které se vám zaryje hluboko do srdce“. S příchutí bezstarostného dětství, kde je možné si odpočinout v hloubi přírody, ale třeba i zažít dobrodružství, to vše s bonusem v podobě exotického luxusu.

„Hlavním konstrukčním materiálem je místní tropické dřevo, doplněné stanovou plachtou a kovovými prvky,“ popisuje Martin Kloda.

coco formafatal archwerk boysplaynice 31 1200
V kuchyňského ostrůvku je uloženo veškeré nádobí, v jeho podélné ose je umístěn jídelní stůl a oba tyto kusy nábytku míří k výhledu na Pacifik. | Zdroj: Boys Play Nice

„Racionální konstrukce je základem designu. Sama vytváří architektonickou formu a atmosféru, nepotřebuje žádnou přidanou dekoraci. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu. Stejný tvůrčí princip používá Příroda po miliony let. Příroda nás inspiruje k vytváření prostředí, které máme rádi a cítíme se v něm bezpečně. Hlásíme se k principům Přirozené architektury, jak je formuloval náš kamarád a učitel architekt Martin Rajniš.“

Bezpečné uvolnění několik metrů nad zemí

Na práci architektů z ateliéru ARCHWERK navázalo studio Formafatal. Ve spolupráci s investorem dokončilo rozmístění jednotlivých Coco staveb na pozemku. Jejich lehkost a vzdušnost podtrhuje umístění několik metrů nad svažitým terénem a stále těsnější kontakt s bujnou tropickou vegetací.

coco formafatal archwerk boysplaynice 03 1200
Stavby jsou lehké a vzdušné, téměř se vznášejí nad svažitým terénem a přitom jsou těsně propojené s bujnou vegetací. | Zdroj: Boys Play Nice

„Jednotlivé stavby jsme propojili lávkami a schodišti ze dřeva a z tahokovu, které jsou vynesené na ocelových sloupech. Podesty slouží jako místa k zastavení pro výhledy do krajiny, na jedné z nich si dokonce můžete zaskákat na trampolíně. Lávky a podesty jsou tvarově minimalistické, záměrně navrženy v čistých liniích, které jsou pro ostatní stavby resortu charakteristické. Pouze hlavní terasy ve dvou výškových úrovních vychází z tvarování samotných Coco domků, tvary jsou měkké a organické. Tyto terasy jsou posazené nejblíž k džungli a rovněž nabízejí výhled na Pacifik.“

Stejně jako exteriér staveb a jejich propojení v krajině je i interiér minimalistický a hravý. Nic není navíc, nic nechybí. Jde vlastně o čtyři komfortně vybavené ložnice, jedno „Coco“ slouží jako společná, komfortně vybavená kuchyně a jídelna s terasou – červená skříňová stěna v barvě mamón chinos (tropické ovoce) v sobě ukrývá dvě chladničky, dva mrazáky a potravinové skříně.

coco formafatal archwerk boysplaynice 35 1200
Uprostřed zeleně je na dosah absolutní bezstarostnost, bezbřehost času… povinnosti jsou daleko a hlásí se touha objevovat svět, atmosféra místa se pomalu ukládá do hloubi duše.  | Zdroj: Boys Play Nice

Práce s potravinami a příprava jídla se soustřeďuje u kuchyňského ostrůvku, v němž je také uloženo veškeré nádobí. V jeho podélné ose je umístěn jídelní stůl a oba tyto kusy nábytku míří k výhledu na Pacifik. Proutěný nábytek a svítidla jsou lokální produkce.

Jednoduše dokonalé ložnice

Ústředním prvkem každé ložnice je pohodlné lůžko s nebesy nesoucími nezbytnou moskytiéru. Lůžko je umístěno na vyvýšené podestě, kolem něj je uspořádáno další vybavení – sprchový kout, vana, nevelká, ale postačující šatna a menší či větší prostor pro posezení. Dispoziční řešení každé kabiny se podřizuje nejkrásnějšímu výhledu – přímo z postele je možné kochat se okolní přírodou a pozorovat opice a tukany.

coco formafatal archwerk boysplaynice 40 1200
Lůžko s nebesy a moskytiérou je umístěno na podestě s výhledem do okolní přírody. | Zdroj: Boys Play Nice

Krása je ukryta v detailu – ty stojí i zde za pozornost; vše spolu ladí, ani ta nejmenší drobnost nezůstala ponechána náhodě. Kupříkladu čela postelí tvoří kari sítě s výpletem, jejich barevnost se v jednotlivých ložnicích liší a určuje také barevný odstín šaten. Výtvarný návrh pro vyplétaná čela postelí není náhodný.

„Když jsem přemýšlela o nějakém motivu, který by se do Coco hodil, tak to ve mně evokovalo canopy tours, které jsou na Kostarice velmi oblíbené. Jedná se o stezky a zip lines vysoko nad zemí v korunách stromů a Coco jsou rozeseté rovněž několik metrů nad zemí. Proto jsem použila motiv horolezeckého lana v podobě popruhů a barevných šňůr, který navíc do interiérů Coco přináší barevný akcent”, uzavírá Dagmar Štěpánová.

O studiu

ARCHWERK.cz
V roce 2012 založili Martin Kloda a Hana Procházková ateliér ARCHWERK.cz, zaměřený především na design and build projekty a experimenty na pomezí architektury, krajinářské architektury a urban designu. „Vedle klasické architektonické praxe se věnujeme navrhování a realizaci vlastních experimentálních staveb, založených na konstrukční a technologické jednoduchosti, přírodních materiálech a site-specific designu. Stavby realizované jako fyzický experiment, často vlastníma rukama a s malým rozpočtem, nemají ambici od základu změnit vnímání prostoru a hranic architektury, ale spíše obohatit konkrétní místo a komunitu. Jedním z našich cílů je vytvořit otevřenou tvůrčí skupinu po vzoru středověkých stavebních hutí, schopnou navrhovat a provádět kvalitní architektonická díla ke kultivaci (nejen) české krajiny a společnosti.“

Od partnerů ASB

coco formafatal archwerk boysplaynice 49 1200
Investor si přál vytvořit „místo, kde si vyčistíte mysl a které se vám zaryje hluboko do srdce“, kde je možné si odpočinout v hloubi přírody i zažít dobrodružství, to vše s bonusem v podobě exotického luxusu.  | Zdroj: Boys Play Nice

Formafatal
Studio Formafatal založila Dagmar Štěpánová v roce 2015, po dvanácti letech praxe v oboru. Devítičlenný tým architektů, scénografů a designérů je pro ni podle jejích slov jako rodina.

„Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem. Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy šité klientům na míru. Individuální přístup ke každému projektu zakládáme na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail.“ V současné době studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České Republice, ale napříč světem.

 

Art Villas Costa Rica

Studio  ARCHWERK.cz [koncept a architektonický návrh]
Formafatal [interiérový design, exteriérové řešení: finální osazení jednotlivých Coco do terénu, terasy a lávky]
Autor: M. A. Martin Kloda [ARCHWERK.cz], Ing. arch. Hana Procházková [ARCHWERK.cz], Ing. arch. Dagmar Štěpánová [Formafatal]
Umístění projektu: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Kostarika
Projekt: 2018–2019
Dokončení: červen 2020
Užitná plocha: interiéry 140 m2, terasy a lávky 204 m2
Plocha pozemku: 25 000 m2
Klient: Filip Žák, ARTVILLAS
Spolupráce:
Návrhy zahrada – výsadby: Flera

 Daniela Bartošová