Sídlo zdravotnické záchranné služby (ZZS)

Nové sídlo pražských záchranářů navrhne bratislavské studio Plural

Partneři sekce:

Praha zadá vypracování projektu sídla zdravotnické záchranné služby (ZZS) studiu Plural, které uspělo v architektonické soutěži. Cena projektu bude 137 milionů korun bez DPH. Záchranáři nyní sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí mimo jiné s městskou policií.

Stavba nového sídla záchranářů na pozemcích vedle Polikliniky Prosek v Praze 9 by měla podle dřívějších informací začít v roce 2027 a hotovo by mohlo být v lednu 2030. Odhadované náklady jsou aktuálně kolem tří miliard korun, odhad bude postupně upřesňován.

Město chce postavit záchranářům novou budovu delší dobu, protože nynější sídlo v Korunní jim podle vedení ZZS i magistrátu nepostačuje. Architektonickou soutěž na podobu nové budovy vypsal magistrát loni a v prvním kole se do ní přihlásilo 19 účastníků, kteří zaslali své návrhy.

Sídlo zdravotnické záchranné služby (ZZS)
Sídlo zdravotnické záchranné služby (ZZS) | Zdroj: Plural
Sídlo zdravotnické záchranné služby (ZZS)
Sídlo zdravotnické záchranné služby (ZZS) | Zdroj: Plural

Letos v květnu magistrátní komise vybrala šest finalistů a z nich následně vítěze. „Myslím si, že si naše záchranná služba takové nové sídlo zaslouží,“ řekla primátorova náměstkyně Alexandra Udženija (ODS).

Nová budova bude sloužit jako dispečink záchranné služby, bude tam také výcvikové středisko pro zaměstnance a záchranáře a servis sanitních vozů. Záchranáři budou mít na Proseku také administrativní zázemí. Do tvorby projektu byli zapojeni i zaměstnanci záchranné služby, kteří architektům řekli, co by potřebovali a co funguje nejlépe.