Automatické mlýny

Východočeská galerie se přesouvá do zrekonstruovaných Winternitzových mlýnů

Východočeská galerie Pardubice se začíná připravovat na přesun do nových prostor. Ze zámku do části přestavovaných bývalých Automatických mlýnů bude muset převézt více než 19.300 sbírkových předmětů. Přes prázdniny už studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice budou připravovat některá díla k převozu.

„Teď jsme dělali poptávky na dopravu, protože galerie nemá prostředky, aby odstěhovala všechno sama. Bude také nutné poměrně vysoké pojištění některých děl. Musí na to být specializované dopravní firmy, které to převezou, byť je to jen kousek po Pardubicích,“ uvedla ředitelka galerie Klára Zářecká.

Dokončená stavba by se měla předávat v září, v současnosti se začínají v soutěži vybírat dodavatelé nábytku, interiérů a audiovizuální techniky. Po vybavení prostor a zajištění jejich stálé teploty a vlhkosti se do nich od příštího roku budou několik měsíců stěhovat sbírky a vytvoří se stálé a krátkodobé expozice. Galerie by se měla v nových prostorách otevřít v červenci 2023. Teprve poté se přestěhují ze zámku zaměstnanci.

Galerie změní jméno

S novým místem galerie změní také jméno, bude se jmenovat po architektovi Josefu Gočárovi, který Automatické mlýny navrhl. Současně se promění i celkový vizuální styl galerie.

Automatické nebo také Winternitzovy mlýny, které jsou národní kulturní památkou, byly postaveny v roce 1913 a později rozšířeny. Provoz mlýnů byl ukončen v roce 2013, o tři roky později areál koupili manželé Smetanovi, od nichž později hejtmanství část odkoupilo. Přestavba pro galerijní účely vyjde na zhruba 400 milionů korun, z toho 130 milionů bude činit dotace.

Východočeská galerie vznikla v roce 1953, od roku 2001 je organizací Pardubického kraje. Kromě výstavních prostor a depozitářů na zámku využívá pro expozice také Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí.

red