1
Galerie(4)

Krista Spasitele na Barrandově postavil Metrostav

Kostel zhotovila divize 9 Metrostavu pod vedením Josefa Majera. Nový kostel umožnil rozšířit nabídku bohoslužeb pro početnou komunitu věřících na barrandovském sídlišti, kteří se dosud museli tísnit v kapacitně nevyhovujícím kostele sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově.

6 1
7
8

Duchovním otcem projektu je farář Josef Ptáček, investorem stavby byla Římskokatolická farnost Praha – Hlubočepy. Celkové náklady na stavbu, včetně plánovaných varhan, činí 200 mil. Kč (včetně DPH).

Pětinou nákladů (cca 40 mil. Kč) přispělo Arcibiskupství pražské, jinak byla výstavba hrazena soukromými dárci z řad farníků, obyvatel Barrandova a přátel farnosti. Celkem se ve farnosti podařilo vybrat 160 mil. Kč. Farnost pro tento účel zřídila transparentní účet.

2
Transept | Zdroj: Metrostav

Architektura kostela je dílem Ateliéru Žiška. Návrh kombinuje moderní přístupy a technologie s tradičními prvky. Půdorys ve tvaru kříže obklopuje příčnou loď a nad ní se symbolicky vznáší zlatý prstenec, přinášející do chrámu světlo.

Komunitní centrum v polozapuštěném a z jihu prosvětleném suterénu je optimálně a zcela bezbariérově propojeno s úrovní terénu i chrámové lodi, kavárna navazuje na park a dětské hřiště. Zázemí farnosti s recepcí je v blízkosti prostorné vstupní haly společné i pro sál a klubovny.

metrostav 3
Autorem liturgických prvků v kněžišti je prof. ak. soch. Stanislav Kolíbal | Zdroj: Metrostav

„Stavba je plná technických zajímavostí. Například kapli tvoří konstrukce ze svařovaných hliníkových pásů, která dohromady váží skoro 10 tun. Abychom v celém kostele dosáhli náročných akustických parametrů, museli jsme na zdi instalovat speciální desky pohlcující zvuk. A do třetice bych zmínil tepelné čerpadlo typu země-voda, které zahrnuje sedm vrtů o hloubce 110 metrů. Specifikum stavby bylo třeba také to, že jsme měli zakázáno pracovat o nedělích,“ prozrazuje Ing. Dalibor Andrlík, stavbyvedoucí z Metrostavu.

4
Vitráž zhotovilo umělecké sklenářství Jiřička – Coufal podle návrhu ak. soch. Petra Váni, který je autorem i sochy Panny Marie |

Kostel Krista Spasitele na Barrandově představuje jednu z nejmodernějších sakrálních budov v Česku. Díky zateplené fasádě, podlahovému vytápění, tepelnému čerpadlu s hlubinnými vrty a výtahu splňuje nejpřísnější technologické a ekologické požadavky běžně kladené na rezidenční nebo komerční výstavbu.

5
Pomyslnou korunou stavby je monumentální světlík se zlatým orámováním | Zdroj: Metrostav

Podívejte se na časosběrné video z výstavby kostela.

www.metrostav.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Metrostav