zlínský zámek

Zlínská radnice plánuje postupnou rekonstrukci zlínského zámku

Partneři sekce:

Pokud dostane dotaci, ve druhé polovině letošního roku chce vyměnit okna, náklady se odhadují na 30 milionů korun. V budoucnu by měl zámek být multifunkčním zařízením, kde by sídlilo několik institucí, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Pavel Brada.

Do minulého roku se o zámek starala obecně prospěšná společnost Zlínský zámek, nyní převezme město větší část pronajímaných prostor zpět do své správy. „Zlínskému zámku o.p.s. zůstane Galerie Václava Chada a prostory ve třetím nadzemním podlaží, zbývající prostory převezme město do své správy a zahájí postupnou rekonstrukci,“ uvedl Brada.

Město chce podle něj připravit projekt na celou obnovu zámku, nejdříve bude jednat s architektem Pavlem Míčkem, který již dřív připravil studii obnovy objektu.

„Pavel Míček je autor studie kompletní přestavby zámku, má výborné znalosti a informace ohledně budovy zámku. Je pro nás tedy první volbou pro realizaci postupné rekonstrukce. V případě, že se nedohodneme, budeme oslovovat jiné architekty. V rámci rekonstrukce chceme vyměnit například topení, elektrické rozvody, opravy stěn, fasád i statické zajištění stropů,“ uvedl Brada. Postupná rekonstrukce by mohla stát až 90 milionů korun, šlo by však jen o nutné opravy, ne o celkovou rekonstrukci.

Společnost Zlínský zámek bude mít k dispozici asi čtvrtinu prostor, které si pronajímala dříve. Vedle provozních nákladů investovala do revitalizace zámku necelých pět milionů korun. „Rekonstruovalo se přízemí, podlahy v prvním patře, výstavní sály včetně velkého sálu. Společnost také částečně opravila zastaralou elektroinstalaci a vyčistila půdní prostory,“ uvedla zástupkyně společnosti Kateřina Martykánová.

Podle předsedy správní rady Zlínského zámku o.p.s. Čestmíra Vančury smysl dává jen celková revitalizace budovy zámku, společnost o jiném řešením ani neuvažovala. „Proto jsme nechali udělat studii celkové revitalizace zámku a za pár milionů jsme jen provizorně opravili to nejnutnější. Nakonec větší část zámku fungovala, ale udržet tam provoz bez podpory je drahá věc. Tomáš Baťa, který zámek městu daroval, si přál, aby sloužil lidem Zlína. Je to škoda, že už deset let neumíme rozhodnout, co se zámkem dál,“ uvedl Vančura.

Podle města by v zámku měla být obnovena v prvním podlaží restaurace a kavárna, prostor by tam měli mít zástupci projektu Živý Zlín, kteří se starají o akce ve městě. Ve druhém patře by kromě stávající galerie měla být obřadní síň, prostory pro koncerty či výstavy. Ve třetím patře by mohla být kancelář architekta města a v budoucnu i muzeum historie města.

Zdroj: ČTK