Lázně Plzeň

Chátrající plzeňské lázně čeká přestavba za miliardu. Vzniknou tu sály i klubovny

Plzeňský kraj podepíše smlouvu o koupi zchátralých lázní v centru Plzně. Za 120 milionů Kč získá firmu TWB Praha s.r.o., která lázně 15 let vlastní. Koupi schválili zastupitelé, opoziční ODS a TOP 09 ji považuje za netransparentní a rizikovou. Kraj tam chce mít sály a klubovny pro zájmové, sportovní a kulturní aktivity svých organizací, prostory pro propagaci regionu a vzácné sbírky z nevyhovujících depozitářů Západočeské galerie.

Investice do přestavby téměř 30 let nevyužívané budovy si vyžádají 1,2 až 1,5 miliardy Kč. Hejtman odhadl, že kraj vyčlení v rozpočtu na příští rok na lázně desítky milionů korun. Přesnou sumu stanoví poté, až bude jasné, kolik bude od ledna platit za energie. Hejtman dnes tyto výdaje odhadl na čtyřnásobné proti letošku.

„Zatím to vypadá, že bychom se pustili do studií a technických projektů. Jediné, co můžeme ze stavebních věcí v příštím roce provést, jsou demolice starých objektů ve dvoře lázní, na něž už je demoliční výměr. Když to přeženu, tak bourat se může už zítra,“ řekl. Demolice chce kraj provést příští rok a současně bude pracovat na projektech.

Přesunou se sem sbírky galerie

Projekt revitalizace lázní, zpracovaný plzeňskou architektonickou kanceláří Soukup Opl Švehla, je hotový tři roky. „Už příští rok může začít bourání objektů bývalé kotelny a páry ve dvoře, které se nehradí čtyřpatrovou novostavbou, v níž budou uloženy cenné sbírky Západočeské galerie a bude tam také výstavní síň,“ řekl architekt Jan Soukup. Lázně mají památkově chráněnou fasádu a bazénovou vanu. Podle současných cen odhadl Soukup náklady na jejich obnovu a přestavbu na 1,2 miliardy Kč.

Italský investor, který budovu koupil v roce 2007 za 24 milionů korun, tam chtěl mít byty a hotel, ale budovat nic nezačal. Stav lázní se nelíbí mnohým Plzeňanům, jsou podle nich spolu se zdevastovaným „skleněným peklem“ Carimex na Rokycanské třídě největšími ostudami krajského města. Radnice se v květnu dohodla s developery, že Carimex příští rok zboří a v roce 2024 začnou na jeho místě stavět byty, kanceláře a obchody.

red