DEPO2015

Plzeň pokračuje v rekonstrukci areálu kulturního a kreativního centra DEPO2015

Plzeň pokračuje v rekonstrukci hlavní části areálu kulturního a kreativního centra DEPO2015. Letos opraví za 40 milionů korun střechu rozsáhlé autobusové haly, kde se konají koncerty, výstavy a konference. Následovat bude výměna oken a zateplení. Nové vedení města ale zatím odložilo projekt komplexní opravy bývalých garáží trolejbusů a autobusů za více než jednu miliardu korun.

Projekt celkové adaptace jednoho z největších brownfieldů města město upraví, rozdělí na etapy a na investicích do infrastruktury se mají podílet developerské firmy, které v oblasti budují nebo plánují byty a kanceláře. Uvedl to náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

Pro letošek plánuje město rekonstruovat střechu. Další peníze dá na adaptaci původního projektu tak, aby nevyžadoval rekonstrukci Presslovy ulice. Na ní by se měli podílet developeři. Podle Bosáka se dále podařilo změnit projekt tak, aby třeba nové odkanalizování depa nevyžadovalo velkou čerpací stanici na konci Presslovy ulice, ale kanalizace se povede nad křižovatku nad depem. Pokud město nebude rekonstruovat Presslovu ulici ze svého, tak přijde oprava depa do tří let na více než 200 milionů Kč.

Hlavní část zatím nevznikne

Přepracovávání projektu podle náměstka nijak nebrzdí harmonogram oprav střech, fasád a kanalizace. Bude záležet na ekonomické situaci a stavu městského rozpočtu. „Bude-li situace příznivá, tak do rekonstrukce dáme víc. Máme to teď rozdělené tak, že nemusíme dělat zásadní rozhodnutí jako v minulosti, že bychom museli najednou připravit 1,5 miliardy na obrovskou rekonstrukci, ale můžeme proces operativně zrychlit nebo zpomalit,“ uvedl Bosák.

Projekt obnovy hlavní haly, který má prioritu, má stavební povolení a brzy začne oprava střechy. „Investici jsme si rozkouskovali na střechu, okna, fasádu a interiéry. A totéž pro druhou stavbu,“ řekl Bosák. Podle množství dostupných peněz z rozpočtu nebo z dotací bude město postupně zvětšovat opravené části.

Minulé vedení Plzně připravovalo rekonstrukci obou částí autobusové haly na roky 2023 až 2025. Hlavní díl peněz na první etapu za 520 milionů Kč chtělo před rokem získat od ministerstev kultury a místního rozvoje. Měly tam vzniknout sál pro 1200 lidí a centrum kreativních průmyslů. DEPO2015 se otevřelo v roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury. V běžných letech ho navštíví čtvrt milionu lidí ročně. V autobusové hale se konají koncerty, trhy, festivaly, přednášky a konference. V její druhé části jsou prototypové centrum, dílny, kanceláře a ateliéry.

red