Městský architekt. Rozvoj měst. Nový stavební zákon. Témata nového čísla ASB

V aktuálním vydání časopisu ASB jsme se zaměřili na rozvoj měst a obcí a úlohu městského architekta. Nechybí zamyšlení nad návrhem nového stavebního zákona.

O své zkušenosti s působením v regionu se v rozhovoru podělil oceněný Architekt obci 2020 Jaromír Kročák. Nový stavební zákon včetně připravované digitalizace stavebního řízení zhodnotil předseda České komory architektů Jan Kasl.

Se starosty a architekty o rozvoji měst a obcí

O roli městských architektů, přínosech i úskalích, které spolupráce s městem přináší, jsme v srpnu diskutovali u kulatého stolu se starosty českých měst a obcí a rovněž s architekty samotnými.

O své zkušenosti a plány se podělili: Stašek Žerava (MA ve Šlapanicích), Miroslav Vodák (CBArchitektura), Jan Mach (MA v České Kamenici), Ivan Gogolák (OA v obci Středokluky) a David Mateásko (MA v Kolíně). Za samosprávu se zúčastnili Mgr. Ondřej Lochman, Ph.D. (starosta Mnichova Hradiště), Jan Papajanovský (starosta České Kamenice) a Ing. Jaroslav Paznocht (starosta obce Středokluky). Setkání proběhlo pod záštitou předsedy ČKA, Ing. arch. Jana Kasla. Odborným garantem kulatého stolu byl Ing. arch. Petr Lešek. Výstup nejdůležitějších myšlenek, které na setkání pořádaném ve spolupráci s Českou komorou architektů zazněly, najdete v aktuálním vydání ASB.

Časopis ASB 2020/05

Proč nemá více měst zřízenou pozici městského architekta? Jak může pomoci městu v nadcházející ekonomicky těžké době? Nad těmito otázkami se zamýšlejí v anketě uznávaní architekti a předseda Svazu měst a obcí ČR.

Nové realizace

Nechybějí kvalitní příklady zdařilých realizací: Muzeum hodinářství ve Švýcarsku od ateliéru BIG, kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně od Marka Jana Štěpána, přestavba barokní fary od Jiřího Markeviče a Jaroslava Sedláka nebo vinařství Lahofer od studia Chybík+Krištof a další.

Novinky

V rubrice New Generation přinášíme rozhovor s čerstvou absolventkou fakulty architektury ČVUT Ludmilou Haluzíkovou, vítězkou Young Architecture Award 2020. Povídali jsme si o jejím projektu a zkušenostech ze studia na univerzitě v Brazílii. V rubrice Knihy, výstavy najdete výběr inspirativních titulů a výstav, které stojí za přečtení či návštěvu.

Pro objednání tohoto čísla nás kontaktujte na e-mail: distrib@jagamedia.cz
Předplatné včetně aktuálního vydání ASB a nového Almanachu můžete zakoupit zde.

TEXT: Jolana Říhová