Gočárův pardubický palác čeká citlivá rekonstrukce. Vrátí mu prvorepublikový šarm

Společnost PSN v lednu 2024 zahájí citlivou rekonstrukci budovy Grand v centru Pardubic, která byla postavena na přelomu 20. a 30. let minulého století podle návrhu uznávaného českého architekta Josefa Gočára. Nový ambiciózní návrh od zkušených architektů z ateliéru OVA navrátí památkově chráněnému paláci lesk a šarm první republiky.

Rekonstrukce zároveň umožní vytvořit moderní obchodní centrum, kde se prolne historie se současností. Vznikne zde přes 4 000 metrů čtverečních prodejních ploch, velký food hall s moderním designem, coworkingová zóna a několik teras. Plánovaná výše investice do renovace činí cca 300 mil. Kč. Do provozu by mělo být nákupní centrum znovu uvedeno na podzim roku 2025.

OC Grand
OC Grand
OC Grand
OC Grand
OC Grand
OC Grand

Řada nájemců, jako např. CineStar, Billa, drogerie dm či Potrefená husa, se do zcela nového Grandu vrátí v novém konceptu. Firma PSN v těsné blízkosti komplexu již odstartovala výstavbu nového parkovacího domu s celkem 269 stáními, z nichž část bude sloužit i pro návštěvníky obchodního centra.

Nejen obchody, ale i místo pro práci a volný čas

V Grandu vznikne celkem 29 nájemních jednotek v 1. a 2. podlaží o celkové prodejní ploše 3 500 m2. Podzemní podlaží s 754 m2 prodejní plochy a 591 m2 zázemí je určeno pro provoz supermarketu. Food hall s moderním designem, plný světla a působivých detailů, bude mít rozlohu 760 m2. K restauračním provozům budou přiléhat dvě samostatné prostorné terasy, které umožní příjemné venkovní posezení. Nájemci by si své jednotky k dokončovacím pracím měli přebírat v červnu roku 2025.

OC Grand
OC Grand | Zdroj: OVA
OC Grand
OC Grand | Zdroj: OVA

V rámci renovace vznikne ve 3. podlaží také vzdušný a prosvětlený coworkingový prostor ve skleněné klenbě pro 620 m2 kreativních kanceláří. Ty poskytnou možnost pracovat v estetickém a klidném prostředí, a přitom využívat všech výhod zázemí obchodní centra. Chybět zde nebude ani letní terasa.

Zachování odkazu architekta Gočára

„Intenzivně pracujeme na tom, aby se tento klenot funkcionalismu s jedinečným geniem loci našim přičiněním brzy znovu zaskvěl ve své prvorepublikové kráse. Současně s tím chceme nabídnout pestrou škálu kvalitních obchodů, služeb a zábavy nejen obyvatelům Pardubic, ale celému širšímu okolí,“ říká Ondřej Heřman, ředitel pardubické pobočky PSN.

Kompletní přeměna paláce Grand proběhne podle návrhu zkušeného architektonického ateliéru OVA, jenž se specializuje na památkově chráněné objekty. Studio získalo za svou práci řadu ocenění, mj. za realizaci sídla firmy Lasvit v Novém Boru nebo za revitalizaci Spolkového domu ve Slavonicích.

OC Grand
OC Grand | Zdroj: OVA
OC Grand
OC Grand | Zdroj: OVA

„Největší výzvou pro nás bylo hledat novou podobu obchodního centra, méně komerční a více ,uměleckou‘. Takovou, která bude dobrým doplňkem historického Grandu a zároveň souzní se současnou proměnou kultury nakupování v evropských městech,“ uvádí jeden z majitelů ateliéru Jiří Opočenský a dodává:

„Vnitřní prostředí Grandu koncipujeme odlišně od stávajících obchodních center. Návštěvník by měl zažít dotek historie v kontextu současnosti. Původní prvky interiéru, jako jsou mramorové obklady a prosklená střecha dvorany, doplňujeme dobovými svítidly a geometrickou dlažbou, která navazuje na designový jazyk Gočárových staveb. Obchodní pasáž bude zahrnovat rovněž designové pop-up stores. Celková atmosféra míří k prostředí srovnatelném s newyorskou komerční čtvrtí Meatpacking District či s berlínským obchodním komplexem Bikini.“

V Grandu se propojí komerční a umělecká stránka

Nové podobě Grandu bude dominovat prosklená hala u třídy Míru, přímo na ploše mezi Krausovou vilou a samotným palácem, kde současně vyroste nový impozantní vstup. Jedná se o celoprosklenou konstrukci stěny a střechy, jež odstraňuje rozdíl mezi interiérem a exteriérem a přivede obchodní pasáž přímo do městského parteru.

„Zde by měla být umístěna skleněná instalace vyrobená uznávanou českou sklárnou Lasvit, která se stane hlavním exponátem za touto velkorysou ,výlohou‘. Věříme, že spojení architektonického a uměleckého skla vytvoří jedinečnou ikonu nového Grandu,“ popisuje spolumajitel ateliéru OVA Štěpán Valouch.

OC Grand
OC Grand | Zdroj: OVA
OC Grand
OC Grand | Zdroj: OVA

Díla významného českého architekta Josefa Gočára patří mezi vrcholy českého kubismu a funkcionalismu. Velkou stopu zanechal architekt v Praze, kde stojí za designem Banky československých legií s rondokubistickou fasádou, kostela sv. Václava na Čechově náměstí či perlou českého kubismu v podobě Domu U Černé Matky Boží.

Nejvýznamnější otisk jeho stylu ale nesou spolu s Hradcem Králové také Pardubice, kde zásadně promluvil do urbanistické koncepce města. Nedávno prošlo kompletní renovací další jeho místní dílo – Winternitzovy automatické mlýny, kam se postupně začíná vracet bohatý společenský život. Obdobný rozvoj nyní díky PSN čeká palác Grand. Ten Gočár vytvořil na přání okresního úřadu města Pardubice v roce 1927 a od počátku jej projektoval jako společenské multifunkční centrum, jež bude reprezentovat rozvíjející se okresní město.