Rybí inspirace

Rybí inspirace

Společnost Vihiluodon Kala Oy byla založena v roce 1989 ve finském městě Olunsalo. Její produkty z ryb jsou známy po celém světě. Společnost si zakládá na trvale udržitelném rybolovu.

Vyjádřením dění uvnitř je grafika nakreslená na štítovém konci.

V roku 2011 se rozhodla vybudovat novou továrnu. Kromě rybí restaurace se v nové budově nachází prodejna čerstvých produktů a restaurace Vihiluodon Kalakauppa ja Keittiö. Svým hostům nabízí i konferenční prostory a nechybí ani pro Finsko typická sauna.

Budova se nachází v oblasti Ankkurilahti v Tupos, 20 kilometrů jižně od OuluIde. Jde o rozvinutý obchodní uzel, který obsluhuje cestující jedoucí po dálnici 4 ve Finsku. Základní ideou rybí restaurace a firemní prodejny je podávat místní jídla vyrobená z čerstvých ingrediencí.

Hlavní architektonickou myšlenkou bylo vytvořit budovu, která zabezpečí všechny služby pro kolemjdoucí a zároveň zapadne nerušeně do okolního prostředí. Namísto reklamní budovy se architektům podařilo vytvořit stavbu, která svým tvarem evokuje rybu ve vodě. Ryba a voda se staly hlavním architektonickým prvkem. Vyjádřením dění uvnitř je grafika nakreslená na štítovém konci. Po realizaci budova získala množství přezdívek, jako například Polní velryba nebo Skokanský můstek.

Jako základní konstrukční materiál se z ekologických a ekonomických důvodů zvolilo dřevo. Primární nosnou konstrukci tvoří lepené podpěry, sekundární krokvový systém tvořený laminovanou stavební dýhou. Rám je vyztužen prefabrikovanou ocelovou kostrou a železobetonovými stěnami. Tepelná izolace se vynechala na přízemí v části s chladírenskými místnostmi, což přispívá k přirozenému ochlazování těchto prostorů v zimě.
Kromě pozlacených ocelových profilovaných ploch a vzorovaných hliníkových perforovaných desek se na fasádě uplatnily i jemně opracované smrkové desky a laťování impregnované bezbarvou ochrannou vrstvou na dřevo. Organicky tvarovaná okna a vstupní dveře do restaurace jsou vyrobeny čistě ze dřeva, které je obaleno smrkovým hraněným řezivem a březovou překližkou.

V interiéru a i v poschodí, kde se nachází výrobní provoz, se sloupy z lepeného dřeva přiznaly. V prostoru restaurace kromě sloupů dominují velké grafické prvky a barevné borovicové hraněné řezivo zavěšeného stropu. Zavěšený strop přizpůsobený svým tvarem stěně hlavní obslužné zóny spojuje konferenční a kancelářské prostory na vrchním poschodí. Stěny a stropy, jakož i lavice sauny na horním poschodí, jsou vyrobeny z tepelně zpracované osiky.

Klient: Vihiluodon Kala Oy
Architektonický návrh: M3 Architects, Finsko
Architekt: Janne Pihlajaniemi
Hlavní designér, designérský tým: Heikki Muntola, Henrika Pihlajaniemi, Kari Nykänen, Alli Perttunen a Jaana Keränen


Půdorys přízemí


Půdorys poschodí


Rez


Princip ekologického chlazení a vytápění přízemí


Namísto reklamní budovy se architektům podařilo vytvořit stavbu, která svým tvarem evokuje rybu ve vodě.


Kromě pozlacených ocelových profilovaných ploch a vzorovaných hliníkových perforovaných desek se na fasádě uplatnily i jemně opracované smrkové desky a laťování impregnované bezbarvou ochrannou vrstvou na dřevo.


Organicky tvarovaná okna a vstupní dveře do restaurace jsou vyrobeny čistě ze dřeva, které je obaleno smrkovým hraněným řezivem a březovou překližkou.


V interiéru a na poschodí, kde se nachází výrobní provoz, se sloupy z lepeného dřeva přiznaly.


V prostoru restaurace kromě sloupů dominují velké grafické prvky…


… a barevné borovicové hraněné řezivo zavěšeného stropu

TEXT: M3 Architects, Finsko, wad
FOTO: Jussi Tiainen (exteriér), Jaakko Kallio-Koski (interiéry)