Hotelové pokoje Hotelu Avion 05
Galerie(7)

Pokoje v hotelu Avion

Úzká budova hotelu v brněnské České ulici je jedním ze symbolů meziválečné avantgardy. Funkcionalistický hotel od Bohuslava Fuchse se musel vypořádat s pouhých 8 metrů širokou parcelou, nepochopením, se kterým se dobová veřejnost dívala na strohou fasádu, a především s ranami, které přineslo turbulentní 20. století.

Moderní budovu zadal ve dvacátých letech Bohuslavu Fuchsovi místní úspěšný restauratér Miroslav Kostelecký. Plánem bylo na místo v České ulici vměstnat budovu, která bude mít uliční frontu pouhých 8 metrů, a přesto se do ní vejdou kavárna a bar v přízemí a 50 pokojů pro hosty.

Ikonická budova brněnského funkcionalismu byla vybudována v letech 1927–1928 a její členění dlouhými plochami oken, elegantní bíle obložená podnož i zaoblené skleněné výkladce se staly symbolem toho nejlepšího, co lehká architektura 20. let dokázala na českém území vyprodukovat.

Hotelové pokoje Hotelu Avion 01
Hotelové pokoje Hotelu Avion 02
Hotelové pokoje Hotelu Avion 03
Hotelové pokoje Hotelu Avion 04
Hotelové pokoje Hotelu Avion 05
Hotelové pokoje Hotelu Avion 06

Úpadek a doufání v záchranu

Druhá polovina dvacátého století ale úspěšným a odvážným restauratérům nepřála a budova bez větších investic postupně morálně i technicky chátrala. V roce 1964 byla zapsána na seznam nemovitých památek a od 80. let probíhaly částečné opravy, ty však byly prováděny velmi necitlivě.

Postupným nahrazováním původního vybavení se stírala stopa mezinárodního stylu a duše 20. let se vytrácela. V roce 2005 zakoupil hotel od restituentů současný majitel, který s ním měl velké plány.

Vznikl návrh rekonstrukce známé architektky Evy Jiřičné, projekt se však potýkal s finančními problémy a rozměry ambiciózní přestavby musely být bohužel významně přehodnoceny.

V roce 2016 byla nakonec zahájena rekonstrukce, která redukuje původní návrh (odhadovaný na 80 milionů korun) na úpravu pouze některých částí do podoby z roku 1928, zatímco jiné by měly být modernizovány.

Hotelové pokoje Hotelu Avion 01

Funkcionalistická hravost

Ačkoli je funkcionalismus často považován za synonymum strohosti v architektuře, v interiéru to často není pravda. Samozřejmě, že i zde se projevovala snaha očistit prostor od nepotřebného harampádí a odlehčit pokoje od těžkého nábytku, zároveň ale meziváleční architekti milovali účelnost lodních kajut.

Do interiérů tak často pronikala námořnická estetika se svými zábradlími, kulatými otvory a zaoblenými hranami.Takové jsou i interiéry čtyř pokojů od brněnského ateliéru AMOS DESIGN.

Hotelovým hostům nabízejí velké dvojlůžko zavěšené do konstrukce z chromovaných trubek, v podobném stylu laděný a veskrze autentický nábytek a účelně, čistě pojatý prostor. Lehkost pokojů je podpořena také dělením pomocí skleněných příček, které vychází z návrhu Evy Jiřičné, svoje věci si mohou hoteloví hosté uložit do vestavěných skříní.

Jednoduchost nábytku doplňují výrazné barevné akcenty v červené a modré barvě. Ve své podstatě jsou pokoje návratem k tomu, co by se dalo popsat jako leitmotiv funkcionalistické architektury. Prostor a světlo jsou luxus, vše ostatní řešme účelně.

Hotelové pokoje Hotelu Avion 03

Hotelové pokoje Hotelu Avion
Místo: Avion, Česká ul., Brno
Architekt: Vladimír Ambroz / AMOS DESIGN
Realizace: 2019
Text: Red
Foto: AMOS DESIGN

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2020.