Ikonický hotel nad okruhem F-1 v Abu Dhabi
Galerie(9)

Ikonický hotel nad okruhem F-1 v Abu Dhabi

Hotel Yas Viceroy je důkazem toho, že lze propojit aktivní přístav pro jachty s energickým představením, které se odehrává během Mistrovství světa ve Formuli 1 na okruhu Abu Dhabi.

Realizace: 2010
Architektonické studio: Asymptote Architecture
Klient: Aladar properities, PJSC Abu Dhabi

Hotel sestává ze dvou 300 metrů dlouhých eliptických bloků vysokých deset poschodí, přičemž jeden z nich je situován na pevnině a druhý ve vodách přístavu.

Design hotelu Yas Island Marina Hotel navrhlo newyorské architektonické studio Asymptote´s Architecture. Cílem architektů bylo dostat do rovnováhy dramatické místní podmínky s ambiciózním záměrem vytvořit hotel s 500 pokoji s rozsáhlou občanskou vybaveností, který je situován nad závodní dráhou Formule 1. Jeho součástí je i přístav pro jachty.

Velkorozponový trup jako ocelový most překlenuje dráhu F-1 a zároveň spojuje obě hotelové věže.

Hotel sestává ze dvou 300 metrů dlouhých eliptických bloků vysokých deset poschodí, přičemž jeden z nich je situován na pevnině a druhý ve vodách přístavu. Velkorozponový trup jako ocelový most překlenuje dráhu F-1 a zároveň spojuje obě hotelové věže a umožňuje neobvyklý výhled na závody a okolí. Celý komplex je pokrytý monumentálním ocelově zaskleným mřížkovaným výztužným obalem, který hotelu dodává famózní ikonický image. Kromě toho, že mřížkovaný obal dodává budově specifický architektonický výraz, má i další úlohu. Pomáhá odvádět horký vzduch díky komínovému efektu, který tu vzniká, nad fasádu budovy, což zároveň přispívá ke splnění environmentálních cílů. Tento komplexní geometrický obal odráží oblohu a zároveň se z něj stává jeviště barev, díky nainstalovanému LED světelnému systému, který lze libovolně programovat.

Motiv mřížky přenesli architekti i do interiéru.

Hotel na mezinárodní úrovni svou architekturou dotváří moderní image Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů.

Půdorys 1. nadzemního podlaží

TEXT: Asymptote Architecture, wad
FOTO: Asymptote Architecture