Domov plný zeleně
Galerie(18)

Domov plný zeleně

Stavění svých domovů neustále zdokonalujeme i s ohledem na to, abychom zabránili znečištění životního prostředí. Přesto se kvalita vzduchu vlivem chemické kontaminace stále zhoršuje a způsobuje nám další zdravotní problémy. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Naším pomocníkem v boji se znečištěným životním prostředím je zeleň. Jenže kam s ní v malém bytě? Ideálním řešením jsou zelené stěny, které nezaberou mnoho místa a jejichž technologie zabezpečuje rostlinám optimální podmínky pro rozvoj bez nutnosti náročné péče. Pro jejich stavbu existuje několik systémových řešení, tedy pokud se do tohoto problému nehodláte vrhnout individuálně, a to především za našimi hranicemi. První vlaštovky ale najdete i u nás.

Zeleň bez náročné údržby

Společný všem systémům je hydroponický systém pěstování rostlin ve speciálních substrátech. Speciálních proto, aby zbytečně staticky nezatěžovaly konstrukci stěny a současně aby rostlinám zajistily optimální podmínky pro jejich rozvoj. Připočteme li pravidelnou zálivku, obohacenou o živiny, pomocí samozavlažovacího zařízení, vyjde nám ideální řešení pro rostliny. A také pro uživatele, protože nároky na péči se omezují na doplňování vody v asi týdenním intervalu. Může se tak jen těšit pohledem na bujnou zeleň, která originálně dotvoří interiér a nezabere přitom mnoho místa. Umístit takovýto solitér lze v podstatě kamkoliv, protože nedostatek přímého osvětlení úspěšně nahradí speciální lampy (obr. 1).

Zelená stěna ale nemusí být jen pastvou pro oko, v těchto systémech lze s úspěchem pěstovat také bylinky, saláty nebo třeba jahody. Fantazii se meze nekladou. Od teď můžete mít bylinky v kuchyni vždy po ruce a čerstvé!

Samostatné rostliny i zelená plocha

Každý se systémů pro zelené stěny je něčím specifický, ale všem je společná nízká hmotnost, snadná montáž a stohovatelnost. Platí to i pro systém společnosti Windowfarm z Brooklynu. Nabízí speciální květináče, které se umísťují nad sebe a jejichž konstrukce zaručuje, že se nebudou ucpávat zeminou ani živinami. Sestavit modulovou konstrukci zvládne každý a získá tak sloup o výšce 1,5 metru a šířce od 16 do 10 centimetrů (obr. 2, 3), který má 4 patra pro pěstování rostlin. Základnu tvoří nádržka na vodu pro samozavlažování. Jednotlivé sloupy se řadí vedle sebe v takovém počtu, až vytvoří požadovanou zelenou plochu.

Poněkud odlišný je rakouský systém Minigarden (obr. 4), který se neskládá ze sloupů, ale z tvarovek několika typů, jež lze libovolně sestavovat do šířky, do výšky, jednostranně či oboustranně, instalovat v prostoru či k líci stěny. Základem tohoto vertikálního setu je modul (64,5 x 14 x 57 cm) o hmotnosti 3,3 kg, který se skládá z nádoby se třemi otvory, víka a spodní podložky.

Mezi sebou se moduly spojují pomocí kulatých spojek (obr. 5). Recyklovatelná tvarovka je vyrobena z polypropylenu s ochranou proti UV záření, takže ji lze použít jak doma, tak venku (obr. 6, 7). Systém je k dispozici v pěti barvách: bílé, šedé, černé, zelené a terakota (obr. 8, 9, 10).

Pokud uvažujete o zelené stěně, která se bude kromě rostlin pyšnit i elegantní konstrukcí, pak vás může uspokojit systém z dílny designového studia Danielle Trofe z Brooklynu. Svou konstrukcí a použitou bílou barvou se vzdáleně podobá systému Windowfarm. Také jej totiž tvoří sloupy s instalovanými květináči. V tomto případě je však výtvarné řešení dovedeno k větší dokonalosti a navíc v sobě důmyslně skrývá samozavlažovací systém, takže působí kompaktně (obr. 11). Čerpadlo ukryté v konstrukci distribuuje vodu z vnitřního zásobníku v patě sloupu až k vrcholovému květináči. Unikátní konstrukce pak využívá gravitaci, aby se voda dostala do každého níže položeného květináče (obr. 12, 13). Výška sloupu a počet ramen s květinami nejsou omezeny, takže jde o ideální řešení i pro haly a vysoké prostory (obr. 14).

Pokud před zelenými solitéry upřednostníte kompaktní řešení zelených stěn, pak vás může zaujmout v Belgii vytvořený systém Karoo. Tvoří jej čtvercové moduly o rozměru 40 x 40 cm, z nichž každý pojme devět rostlin (obr. 15). Moduly jsou vyrobené z recyklovaných materiálů a jsou k dispozici v tmavě šedé a bílé barvě. Dodávají se již naplněné substrátem, chráněným na povrchu tkaninou, která mu zajišťuje atraktivní vzhled a brání vysypání zeminy. Kazety se zavěšují přímo na stěnu nebo sestavují na podložku. Pro Karoo byl vyvinut speciální zavlažovací systém, který se stará o distribuci vody až pro 24 modulů současně. Soustava vzájemně propojených hadiček všem rostlinám zajistí rovnoměrný přísun vody (obr. 16, 17, 18), a přitom zůstane skryta za kazetami.

Představené systémy jsou jen ukázkou z nabídky současného trhu. Díky nim si lze doma vytvořit čisté, svěží a zelené prostředí mezi čtyřmi stěnami.

Marie Urbancová
Zdroj + foto: Windowfarms, Greencom, Danielle Trofe Design Studio, Eliza Blooms