Partneři sekce:
  • XELLA

Vzdušný, příjemný a nízkonákladový byt ve skandinávském stylu

Vzdušný, příjemný a nízkonákladový byt ve skandinávském stylu

Pocitu prostornosti, vzdušnosti a zároveň útulnosti lze dosáhnout i na podlahové ploše 30 m². Skandinávští designéři jsou v této oblasti mistry. 

V severských krajinách je běžné, že mladí lidé po svém osamostatnění vyhledávají právě byty s menšími podlahovými plochami. Nejen kvůli úspoře při koupi, ale i kvůli snazší údržbě a výrazně nižším nákladům na chod domácnosti. V tomto bytě je nájem přibližně 136 eur – to je velmi slušná cena.

Pokoj je dostatečně prostorný nejen pro jednoho člověka, ale klidně i pro pár. Poskytuje vše potřebné – rozkládací sedačku, velkou postel i pracovní stolek.

Byt se nachází na druhém ze čtyř poschodí ve zrekonstruované historické bytovce postavené v roce 1889. Díky svému věku budova poskytuje nádherné originální štukatury, 3 m vysoké stropy a jedinečnou atmosféru.

Příjemný a nízkonákladový byt - 14

Celý byt kromě koupelny je podlahově vybaven světlými dřevěnými deskami. V kombinaci s bílými stěnami, dveřmi a vysokými stropy byl ideálním adeptem na vizuální zvětšení.

Záplava denního světla v kombinaci se slunným balkónem s výhledem na klidný vnitroblok dělají z bytu ideální místo na relaxaci, práci i zábavu – zkrátka na běžný každodenní život. Třešničkou na dortu v případě tohoto vydařeného bytu je krásná městská část Göteborgu – Vasastaden.

Balkón je plný zeleně a na více než 4 m2 nabízí příjemné posezení pro pár či přátele.

Byt prošel v letech 2011–2012 kompletní rekonstrukcí. Tvoří ho jeden hlavní pokoj, kuchyň s jídelním koutem, koupelna, balkón a vstupní hala, která díky velkým vestavěným skříním poskytuje bohatý úložný prostor.

Pečlivě zrekonstruovaná kuchyň je zařízena jednoduše, funkčně a zároveň přináší svěží, dynamický design.

I v bytě s takovouto podlahovou plochou se při dobrém plánování dá najít velkorysý úložný prostor, který nenarušuje celistvost designu.


Prakticky umístěná chladnička s mrazničkou v kovovém vzhledu slouží i jako vhodný doplněk. Jídelní stůl s nádechem starých časů doplňují klasické černé židle.


Kuchyň je založená na střízlivých, jednoduchých, ale zároveň efektních povrchových úpravách a laděná v monochromatickém šatu.

Jídelní stůl může sloužit nejen na vychutnávání stravy, ale i na příjemné posezení s přáteli, klidné čtení či pilné studium.


Balkón kuchyň vizuálně rozšiřuje. Kuchyňská část navzdory omezeným prostorovým možnostem nabízí obstojné podmínky i pro vášnivé kuchaře. Pracovní prostor je jednoduchý a účelný.


Postel je umístěna ve vnitřním rohu, nehrozí tedy chladná stěna nebo narušení soukromí.

Příjemný a nízkonákladový byt - 11

V typickém severském duchu – ani zde nechybí dostatek pokojových rostlin a přírodních materiálů.

Příjemný a nízkonákladový byt - 12
Navzdory svému rozměru působí pokoj prostorně. Na atraktivitě mu přidává i nepravidelný tvar, který designéři důmyslně využili ve prospěch finálního řešení.
zvětšení.

Příjemný a nízkonákladový byt - 15
Koupelna zařízená opět v černo-bílé kombinaci je minimalistická, ale vysoce funkční.

Příjemný a nízkonákladový byt - 16
Příjemné a udržované nádvoří je jednou z hlavních devíz bytu. Vždyť takovýto výhled je ve velkoměstě velmi příjemným bonusem.

Text: Anna Martausová
Foto: Alvhem

Zdroj: Alvhem