Kuchyň propojena s obývákem
Galerie(13)

Toužíte po domově s duší? Barokní sýpka láká na originalitu

Adaptace historických statků, vil či hospodářských objektů na bydlení s sebou nese hned několik neopomenutelných významů – asi nejvýznamnějším je záchrana staveb, které jsou dokladem naši historii, stavebních technologií a řemeslných postupů, v neposlední řadě nezatěžují přírodu dalšími zastavěnými plochami.

Takové bydlení v sobě navíc nese nádech romantiky, ta by však nestačila, pokud by nenabízelo současný komfort. To vše nabízí například právě dokončená barokní sýpka v Sokolnicích nedaleko Brna.

Přejete si bydlet v objektu starém více než dvě staletí? Ne vždy lze takové přání splnit. Ale pokud do této skupiny lidí nepatříte, přesto jistě oceníte kvalitní a krásnou rekonstrukci s dochovanými a restaurovanými původními prvky.

Sýpka z 18. století – v jejím „rodném listu“ najdeme letopočet 1745, přebudovaná na prostorné byty nabízí velice osobitý styl bydlení. V interiéru zůstaly zachovány a přiznány barokní sloupy, dřevěné trámy a kamenné obložení, staré téměř tři sta let, majestátnost budovy byla však citlivě propojena s moderním vybavením současnosti.

Sýpka z 18. století přebudovaná na prostorné byty nabízí velice osobitý styl bydlení.
Interiéry zdobí barokní trámy a sloupy na jejichž zhotovení bylo použito dřevo pokácené v roce 1711.
Vstupní hala
Základní zásadou rekonstrukce byla snaha o maximální zachování původních materiálů.
Interiér poskytl prostor pro vybudování bytů s dispozicemi 1 až 4kk
Kuchyň propojena s obývákem
Pod názvem Domov s duší vzniklo v původních prostorách dvacet jedna zcela originálních bytů propojujících historickou velkolepost s nejnovějšími technologiemi.
Interiér koupelny

Domov s duší

Pod názvem Domov s duší vzniklo v původních prostorách dvacet jedna zcela originálních bytů, propojujících historickou velkolepost s nejnovějšími technologiemi. „Moderní prvky budově vdechly originalitu, funkčnost a zároveň citlivě doplnily kvalitu. Zapomeňte na umělý kámen, plastová okna či laminátové podlahy. Zapomeňte na napodobeniny čehokoliv a vsaďte na staletími prověřené materiály,“ říká investorka Jolana Zouharová.

Interiér poskytl prostor pro vybudování bytů s dispozicemi 1 až 4+kk a rozlohou od 37 do 105 metrů čtverečních. K většině z nich patří navíc lodžie a terasy, byty v přízemí disponují vstupem do soukromé zahrady.

Základní zásadou rekonstrukce byla snaha o maximální zachování původních materiálů. Interiéry zdobí barokní trámy a sloupy, na jejichž zhotovení bylo použito dřevo, pokácené v roce 1711. Okna tak rámuje kamenné ostění, původní a citlivě renovované jsou mimo jiné také vchodové dveře z masivního dubu.

Pod názvem Domov s duší vzniklo v původních prostorách dvacet jedna zcela originálních bytů propojujících historickou velkolepost s nejnovějšími technologiemi.

„Domu jsme ponechali historické kouzlo, zároveň dbáme na všechny moderní a funkční prvky bydlení. Střecha je pokryta klasickou bobrovkou, na míru jsme vyrobili dřevěné lodžie, které do bytů vnášejí dostatek světla a umožňují vytvořit si domov s venkovní oázou,“ doplňuje Jolana Zouharová. Podlahy v obytných prostorech jsou dřevěné, koupelny mají špičkové vybavení od značek Villeroy&Boch, Hansgrohe a Kaldewei.

Originalita objektu a kvalita bydlení

Obdiv k dochované kráse návštěvník pocítí již při vstupu do bývalé sýpky. Otevře se mu prostorná hala s ručně vyrobenou cihelnou dlažbou. Výjimečný je také společenský prostor v přízemí s rozlohou sto metrů čtverečních, určený k setkávání a pořádání oslav, výstav či přednášek.

Základní zásadou rekonstrukce byla snaha o maximální zachování původních materiálů.

Kolem sýpky se rozkládá upravená zahrada přístupná všem obyvatelům. Jen necelých sto metrů od objektu leží také areál zámecké zahrady a na ni navazující lesní obora. V obci je veškerá občanská vybavenost a fungující dopravní systém, kvalitě života zde tedy opravdu nic nechybí.

Nepřehlédněte: Orient, baroko, industriál, minimalismus a romantika – 5 tváří koupelny

Zhotovitel: PROSTAVBY a.s.
Investor: AC Real s.r.o., www.acreal.cz
Více na: www.domovsdusi.cz

Foto: Baroque loft, s.r.o.
Text: Daniela Bartošová