Stein2: Rodinné dědictví, tyrkysový akcent a funkčnost

Cílem projektu bytu v Bratislavě bylo začlenění rodinného dědictví - křeslo, stůl a židle měly dostat hlavní roli v nově vzniklém prostoru. O tom, že se tento záměr podařil, vypovídá i nominace na Interiér roku 2022 v kategorii soukromý interiér, novostavba.

Ústředním motivem celé realizace Stein2, za kterou stojí  slovenský ateliér plus 2 architekti, se stalo využití historického nábytku, rodinného dědictví klienta, umístěného do hlavního obytného prostoru. Poradit si však museli architekti s celým 4-pokojovým bytem o ploše 92m2.

Stein2
Stein2
Stein2
Stein2
Stein2
Stein2
Stein2
Stein2

Jídelní stůl z masivního dřeva s dýhováním a se setem čtyř jídelních židlí, je velmi pravděpodobně dílem Jindřicha Halabaly – jednoho z nejvýznamnějších českých designérů 20. století. Křeslo “H 269” známé také jako “křeslo C” – jeden z nejznámějších designů od tohoto autora, bylo navrženo v roce 1930 a je ikonickým příkladem funkcionalistického designu u nás. Velmi výrazným prvkem je pak tyrkysové čalounění, které zde zastupuje barvený akcent a dodává interiéru větší osobitost.

Prim hraje dřevo

Původní laminátová podlaha byla nahrazena dubovými parketami, kladenými do stromku, které jsou obstojnějším partnerem pro historický dřevěný nábytek a přidávají celému interiéru větší pocit solidnosti. Ve stejném odstínu pak byly zvoleny ostatní truhlářské výrobky, které jsou dalším významným interiérovým prvkem. Jedná se primárně o úložné prostory, které mají své funkční využití, ale také velmi dobře fungují k rozčlenění jednotlivých prostor.

Stein2
Stein2 | Zdroj: Matúš Nedecký
Stein2
Stein2 | Zdroj: Matúš Nedecký
Stein2
Stein2 | Zdroj: Matúš Nedecký

Dubová dýha s matným olejem je dále kombinována s bílým laminátem, který prostoru přidává vzdušnost a vnáší do interiéru více světla. Použit je také černý laminát, který přidává kontrast a větší hloubku. Součástí vestavěné obývací stěny jsou i dveře do ložnice, které díky stejnému materiálovému provedení a užití bezfalcové varianty se skrytými zárubněmi perfektně zapadnou do dřevěné stěny a nedochází tak k větším vizuálnímu roztříštění obytného prostoru.

Ložnice je provedena ve světlých odstínech, opět se zde setkáme s kombinací dýhovaného dřeva, tentokrát doplněné o tlumenou šedou barva na textiliích a krémovou tapetu s jemným vzorem umístěnou nad postelí. I zde se objevuje akcenty tyrkysová na závěsech, která přináší větší hravost do celého prostoru. Ostatní pokoje pracují se stejným motivem skříňových stěn, které maximalizují úložný prostor.

V projektu se tak povedlo díky promyšlenému členění vytvořit velmi funkční prostor, který odpovídá moderním standardům, ale neotáčí se zády ani k historii.

Stein2

Lokalita: Bratislava, Slovensko
Studio: PLUS 2 ARCHITEKTI
Autoři: Ing. arch. Štefan Kačáni, Ing. arch. Ján Kamenský, Ing. arch. Katarína Laššáková,
Investor: soukromý klient
Projekt: 2021
Realizace: 2022
Užitná plocha: 92 m2