Interiér roku 2022: Soutěž opanovala bezpečná náruč v podobě růžového ostrůvku

Absolutním vítězem osmého ročníku soutěže Interiér roku (za období 2022) se stal Dům Hra s růžovým ostrůvkem v Praze. Autorkou interiéru je MgA. Martina Šandová ze studia TI ARCHITEKTI. Výsledky byly oznámeny v úterý 16. 5. 2023 v pražském Centru současného umění DOX. Absolutní vítěz se zároveň stal vítězem kategorie Novostavba.

„Absolutní vítěz je letos v podstatě definicí perfektně zvládnutého rodinného konceptu interiéru, který své obyvatele včetně dětí i domácích mazlíčků den co den vítá a objímá jako bezpečná náruč. Do návrhu se jistě promítla nejen nesporná profesionalita a talent autorky, ale také vysoce emocionální ženský pohled. Pár dní před vyhlášením vítězů Interiéru roku se sama stala šťastnou matkou.“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

Galerii oceněných interiéru naleznete zde:

Hra s růžovým ostrůvkem
Hra s růžovým ostrůvkem
Dům u zvonice
Dům u zvonice
Garsonka u Výstaviště
Garsonka u Výstaviště
Restaurace Kút 12
Restaurace Kút 12

„Mezinárodní porota ocenila ukázkový model harmonického dialogu mezi investorem a tvůrcem. Vyzdvihla zejména oblé bezstresové tvary, které svou měkkostí navozují bezpečnost a vycházejí vstříc dětskému světu, dále záměrnou hravost a individualizovanou barevnost. Interiér vhodně začleňuje umělecká díla, nabízí civilní atmosféru a má předpoklad přirozeně stárnout,“ stojí v odůvodnění.

Inspirace pro širokou veřejnost

V souladu pravidly musí být vždy všechny soutěžní interiéry dokončeny v předchozím roce. Za osm ročníků se tak soutěž de facto stala jakýmsi pravidelným reportem o vývoji a stavu interiérů v České a Slovenské republice, a to vždy za daný rok. Také díky tomu dokáže být silným inspiračním zdrojem pro širokou veřejnost. Kromě Interiéru roku se u nás žádné ocenění přímo vnitřním prostorem nezabývá. Od založení soutěže do ní bylo přihlášeno 1 407 interiérů.

Odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 212 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů.

Hra s růžovým ostrůvkem, autorka interiéru MgA. Martina Šandová
Hra s růžovým ostrůvkem, autorka interiéru MgA. Martina Šandová | Zdroj: Zuzana Veselá

V mezinárodní odborné porotě rozhodovali například předseda Slovenské komory architektů Ilja Skoček, architektka a designérka Barbora Škorpilová, italský interiérový designér Danile Daminelli, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších.

Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury např. filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, designér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a další. Oborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonickou disciplínu.

Podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze soutěže Interiér roku navrhuje už tradičně každý rok jiná osobnost. Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru. V osmém ročníku soutěže se této role ujal interní designér sklárny BOMMA Ota Svoboda. V tvorbě podoby ocenění navázal na autory z minulých ročníků, kterými byli například Rony Plesl, Václav Mlynář, Boris Klimek, Jakub Pollág nebo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek.

PŘEHLED VÍTĚZŮ VŠECH KATEGORIÍ
SOUTĚŽE INTERIÉR ROKU 2022:

Kategorie NOVOSTAVBA (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ):
Dům Hra s růžovým ostrůvkem, Praha
Autor: MgA. Martina Šandová, studio TI ARCHITEKTI

Kategorie REKONSTRUKCE:
Dům u zvonice, Bratislava
Autor: Ing. arch. Marián Gombarček, studio GMB

Kategorie NÍZKONÁKLADOVÉ BYDLENÍ:
Garsonka u Výstaviště, Praha
Autor: Ing. arch. Zuzana Řepíková, studio DESIGNPRO

Kategorie VEŘEJNÝ INTEIÉR I (restaurace, kavárny, hotely):
Restaurace Kút 12, Banská Bystrica
Autoři: Braňo Hovorka, Martin Paulíny, Natália Michalová, spolupráce Marek Peťovský, studio PHA

Kategorie VEŘEJNÝ INTERIÉR II (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory):
SOM STORE, Bratislava
Autoři: Ing. arch. Peter Gonda, spolupráce Zoran Samoľ, Ľubomír Šoška, studio D415

Kategorie INTERIÉR ROKU — SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová centra):
Kloboucká lesní, Bylnice
Autoři: Ing. arch. Jan Mach, Ing. arch. Jan Vondrák, Ing. arch. Filip Cerha, Ing. arch. Tobiáš Hrabec, Ing. arch. Igor Nesterov, studio MJÖLK ARCHITEKTI

Kategorie INTERIÉR ROKU — KRONOSPAN (cena generálního partnera):
Dům u parku, Praha
Autoři: Ing. arch Magdalena Rochová a Ing. arch. Radek Jaroušek, spolupráce Ing. arch. Lenka Mandelová a Ing. Radek Brandejs, studio JRA JAROUŠEK ROCHOVÁ ARCHITEKTI

Kategorie HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI – CENA ČSOB STAVEBNÍ SPOŘITELNY:
Vinohradský zen, Praha
Autoři: Ing. arch. Pavel Paseka a Ing. arch. Martin Žatečka, studio ARCHISTROJ, spolupráce Ing. arch. František Bosák a Ing. arch. Jolana Bosák Macháčková, studio ATELIER HORIZONT

Kategorie CENA NOVINÁŘŮ:
Byt E07, Praha
Autor: Ing. arch. Martina Homolková, studio MALFINIO

red