Rekonstrukce činžovního domu z roku 1913

Rekonstrukce činžovního domu z roku 1913

Historický činžovní dům na pražské Letné se od doby svého vzniku v roce 1913 zachoval až do roku 2013 zcela bez úprav. Tehdy se jeho dalšího osudu chopili Uhlík architekti. Dům byl pod jejich velením kompletně zrekonstruován a modernizován.

V parteru nově vznikla kavárna propojená se suterénními prostory, kde se na­chází zázemí a galerie. Velké výkladce je možné v letních měsících zcela otevřít do ulice. V podzemí domu byla vybu­dována nová garáž, do které jsou auta dopravována za pomoci otočného výta­hu.

Do suterénu umístili architekti galerii.

 Do suterénu umístili architekti galerii.

Do úzkého zrcadla původního schodiště vložili autoři projektu nový výtah. Značně širší než hlubší kabina s širokými dveřmi umožňuje pohodlnou přepravu kočárků i kol. Půdní prostory a staré ateliéry byly proměněny v nové byty.

Pod dohledem památkářů

„V jednom z bytů jsme vytvořili náš vlastní ateliér,“ říká Petr Uhlík. „V převýšeném prostoru je zavěšena jednací místnost a hlavní kancelář. Prosadit navýšení objemu v pražské památkové zóně není jednoduché. K přesvědčení památkářů pomohla větší výška sousedního domu a zvýšená část domu pro vstup na střechu.“

Dvouúrovňová knihovna v nárožní věžiV převýšeném prostoru je zavěšena část kanceláře architektonického ateliéru.
 Dvouúrovňová knihovna v nárožní věži V převýšeném prostoru je zavěšena část kanceláře architektonického ateliéru.

Jako na dlani

Aby nebyla oslabena nárožní věž, která nesměla být stavebně upravována, je navýšený objem od věže odsazen rozsáhlou terasou. Terasa je propojena s obytným prostorem mezonetového bytu prosklenou fasádou a nabízí půvabný výhled na Stromovku s panoramatem Troji.

Interiéry jsou vzdušné a světlé.

 Interiéry jsou vzdušné a světlé.

Na opačnou stranu je skrz interiér vidět siluetu Žižkova a Vítkova. Architekti přistoupili k rozsáhlé rekonstrukci budovy citlivým způsobem, podařilo se jim vytvořit moderní osobité interiéry symbioticky zakomponované do historické architektury.

Terasa je propojena s obytným prostorem prosklenou fasádou.

 Terasa je propojena s obytným prostorem prosklenou fasádou.

Rekonstrukce činžovního domu na Letné

Místo: Praha 7
Architekt: Uhlík architekti, Petr Uhlík, Jan Šorm
Projektant: Uhlík architekti
Generální dodavatel: Kališ & Krátkoruký
Projekt: 2011 – 2013
Realizace: 2013 – 2016

 

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ, FOTO: TOMÁŠ VODŇASKÝ, JAN KUDĚJ

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2017.