Nový materiál

Reinkarnace. Na Designbloku se představí nový materiál z kávového odpadu

Partneři sekce:

Materiálová laboratoř NOVAVITA představuje novou směs tvořenou z kombinace 100% recyklovaného plastu a kávové sedliny. Výsledný produkt firma poprvé představí na letošním Designbloku, který proběhne od 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci v Praze.

„Letošní ročník Designbloku jsme chtěli využít pro představení našeho nového materiálu tvořeného z kombinace kávového odpadu a 100% recyklovaného plastu. A jelikož tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro pětadvacátý ročník Designbloku stává CESTA, toto téma nás inspirovalo zamyslet se nad celou životní cestou daných surovin a to ve formě multisenzoriálního zážitku pro všechny návštěvníky,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek společnosti Dagmar Zvoníčková Fredholm.

Téma cesta inspirovalo celkové koncepční pojetí letošní NOVAVITA expozice, která je navržena jako jakási naučná stezka, která návštěvníky provede jednotlivými kroky od získávání surovin, přes jednotlivé výrobní procesy, až po jejich následné využití. Konečná zastávka této naučné stezky bude uvnitř navrženého zážitkového boxu nazvaného „Afterlife“, který oslavuje reinkarnaci obou surovin. V návaznosti na minulý rok i letos NOVAVITA odstartuje festival tanečním vystoupením.

Odlišné odrůdy kávy

„Když jsme porovnávali jednotlivé procesní kroky během výroby kávy a našich recyklovaných plastových desek, překvapilo nás, kolik podobností jsme našli. Obě suroviny pojí téma ručního řemesla. V rámci naší nové kávové kolekce nabídneme několik odlišných typů těchto panelů, které se různí nejen jejich průsvitnými vlastnostmi, ale také jejich texturami. Stejně jako každá odrůda kávy je však i každý Novavita panel vždy jedinečný,“ doplňuje spoluzakladatelka NOVAVITY Ivana Linder.
Spolupráce jako jeden z pilířů firmy NOVAVITA

„Idea spolupráce vždy představovala jeden z hlavních pilířů filozofie NOVAVITA labu. Věříme, že právě skrz společnou práci i velmi rozdílných subjektů vznikají ty nejzajímavější a nejinovativnější nápady. V tomto duchu jsme se letos rozhodli spojit síly s firmou Starbucks, která pro řadu lidí představuje synonymum kávy. Uvědomujeme si, že toto spojení může působit kontroverzním dojmem, věříme však, že díky němu dosáhneme mnohem většího dopadu a podaří se nám navázat spolupráci dlouhodobějšího charakteru,“ říká Dagmar Zvoníčková Fredholm.

„Ve Starbucks vítáme jakoukoliv šanci na smysluplné zužitkování odpadu,” komentuje spolupráci Michal Holotík, Brand Manager značky Starbucks pro Česko a Slovensko. „Kávová sedlina navíc v pojetí designérů v NOVAVITY získala originální a myslím, že i mimořádně estetickou podobu. Je milé vidět, jak naše káva znovu ožívá, slouží lidem a zkrášluje své okolí.”

NOVAVITA je společnost zaměřující se na výzkum, vývoj a výrobu různých typů udržitelných materiálů. Firma je sesterskou společností firmy Identity Designers, multidisciplinárního kreativního studia, založeného v roce 2017 v Londýně, které se zaměřuje na architekturu, interiérový design a branding. Kromě pražského Desigbloku se NOVAVITA letos na podzim představí také na London Design Weeku, kde bude v průběhu září vystavovat svou práci. Zároveň bude debatovat v panelové diskuzi na téma budoucnosti nových udržitelných materiálů.

„Naše poslání je jednoduché. Věříme v materiálovou reinkarnaci, proto je vše z dílny NOVAVITA vyrobeno z udržitelných zdrojů a recyklátů. Naší misí je vytvářet nové a hravé materiály, kterými současně čistíme planetu,“ říká Dagmar Zvoníčková Fredholm.

Umělé kameny i rozbité hrnky

To je případ i 100% recyklovaného plastu, který byl obvykle spojovaný s velmi výraznými texturami a barvami, které ne vždy dosahovaly požadovaného pocitu luxusu a harmonie. NOVAVITA 100% recyklované plastové panely proto naopak napodobují různé typy přírodních kamenů.

Právě za udržitelný design získala NOVAVITA na loňském Designbloku Cenu Veolia. Své znalosti a zkušenosti s recyklovanými materiály firma zúročila také při práci na interiéru jednoho z penthousů v rámci projektu Vanguard v pražských Modřanech, kde společnost PSN vybudovala exkluzivní lofty inspirované bydlením ve světových metropolích.

Spolupráci NOVAVITA navázala také s výrobcem nábytku IKEA. Do showroomů mu bude dodávat obkladové panely vyrobené z rozbitých hrnků a další keramiky, kterou už není možné prodat.