První kamenný obchod československé značky Nehera se nese v minimalistickém duchu

Nehera se vždy vyznačovala minimalismem, vysokou kvalitou materiálů a zpracování a čistotou stylu. Kvality, které stejně tak charakterizují kvalitní architekturu a design, se odrážejí i v loni otevřeném obchodě v 1. vídeňském obvodu. Společnost Nehera oslovila bratislavský kreativní kolektiv, který má na svém kontě řadu pamětihodných realizací.

Historie značky se začala psát v roce 1923 v Prostějově, kdy Jan Nehera, vyučený zámečník, založil se dvěma společníky malou oděvní firmu. Její úspěch umožnil firmě Nehera vyplatit společníky a v roce 1932 již byla firma registrována pod názvem Jan Nehera – tovární výroba oděvů.

Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera

Přezdívku „Prostějovský Baťa“ si vysloužil na základě moderních přístupů, které uplatňoval při výrobě a produkci oděvů, ale také díky iniciativám směřovaným ve prospěch svých zaměstnanců. Postupem času rozšířil výrobu i na Slovensko. V roce 1939 byla v Trenčíně otevřena oděvní služba Nehera.

Soustředila se především na pánskou módu, zpočátku vyráběla 200 kalhot denně, později, jak rostl počet zaměstnanců, se sortiment rozšířil o sportovní obleky a pánská saka. Podnikání Jana Nehery se rozšířilo i za hranice tehdejšího Československa. Na svém vrcholu se Nehera prodávala ve více než 130 obchodech v Evropě, USA a Africe.

Obnova přišla po revoluci

Úspěšnou kariéru značky však přerušila druhá světová válka, kdy společnost převzali Němci. Nehera emigroval do Casablanky, kde v roce 1958 zemřel. Po válce byla společnost znárodněna pod názvem Odeva se slovenskou mutací Ozeta, která byla v roce 1992 privatizována.

Oživení značky přišlo v roce 1998, kdy Zdutovi přestavěli nově registrovanou Neheru. Nultý ročník přinesl kýžený zážitek, i když nebyl nikdy dokončen. Na pomoc si přizvali francouzského návrháře Samuela Drira, který spolupracoval například s Hugo Bossem, Hermèsem nebo Damirem Doma.

Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera | Zdroj: Matej Hakár

Základním stavebním kamenem kolekce se stala univerzální bílá košile, kterou lze proměnit v kabát nebo šaty. Výroba – od vzorování až po šití oděvů – probíhala na Slovensku a v České republice. Pocit zadostiučinění se dostavil, když byla Nehera uvedena na světové přehlídkové molo. V roce 2015 byla na pařížském týdnu módy úspěšně představena jarní a letní kolekce s názvem Blank Canvas.

Dnes má studio značky sídlo v Bratislavě a její společná tvorba se vyznačuje smyslem pro detail, nadčasovým designem a jedinečnou siluetou z vysoce kvalitních materiálů, asymetrickými střihy a monochromatickými barvami.

Značka, která je oficiálně součástí pařížského týdne módy, v současnosti spolupracuje s více než 90 prodejci v USA, Švýcarsku, Jižní Koreji, Japonsku a Číně. Neheru nosí mimo jiné herečky Marion Cotillard, Tilda Swinton, Alicia Vikander a Isabelle Huppert.

Ideální volbou byl Skoček

Architektonický kolektiv kolem Martina Skočka již několik let produkuje kvalitní výstupy, kterých si všímá i odborná veřejnost. Například rekonstrukce Knopflerovy vily, interiérů restaurace Fach, Domu V nebo městského pavilonu u příležitosti předávání cen CE ZA AR 2019.

Proto byl ideální volbou při navrhování interiéru prodejny Nehera. Odráží filozofii a kosmopolitního ducha značky. Design vytváří intimní a elegantní módní zážitek. První kamenný obchod se nachází na náměstí Bauernmarkt v centru Vídně v parteru obchodního domu.

Obchod s oblečením Nehera
Obchod s oblečením Nehera | Zdroj: Matej Hakár

„Tříosost fasády se odráží v zadní servisní části interiéru, kde vytváří minimalizované funkční zázemí. Toto řešení maximalizuje prostor prodejny. Její monochromatický charakter nechává vyniknout pouze přiznané železobetonové nosné konstrukci. Nábytek je navržen na nezbytné minimum, aby nic nekonkurovalo samotnému výrobku,“ popisují architekti svůj návrh.

Interiér se skládá z hlavní místnosti, kde jsou vystaveny konfekce, kabelky, doplňky, boty a šperky. Doplňuje ho intermezzo v podobě spojovacího prostoru, do kterého ústí kabinky na kování, sklady oděvů a zázemí pro personál.

Navzdory strohosti barevná paleta bílé a zemitých tónů příjemně doplňuje vystavené oblečení a dřevěný nábytek dodává prostoru nadčasový charakter. Slovenská elegance tak získala nové zastupitelské velvyslanectví „na Západě“.

OBCHOD S OBLEČENÍM NEHERA

Umístění: Vídeň, Rakousko
Architekti: Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Lucia Miklová, Michaela Dunajská, Miroslav Král
Investor: Nehera
Užitná plocha: 90 m2
Design: 2019
Realizace: 2020

Alexandra Müllerová