Proměny kancelářského nábytku
Galerie(4)

Proměny kancelářského nábytku

Nic tak neovlivnilo vývoj kancelářského nábytku jako nástup počítačové techniky v devadesátých letech.

Kancelářské stoly do té doby sloužily jako psací a tomu odpovídala i jejich pracovní výška kolem 65 cm. Dnes již jsou kuriozitami specielní stoly pro psací stroje. Hloubka kancelářských stolů do 80 cm se rovněž stala, vzhledem k umístění hlubokých počítačových monitorů, problematickou. Vzdálenost obrazovky od očí uživatele byla příliš malá a nevyhovující.

Nastala tak doba mnohem praktičtějších, rohových ergonomických stolů. Ty mají vůči stolům klasickým několik výhod. Například při sestavení dvou rovných stolů do tvaru L je roh sestavy pouze odkládacím, špatně dostupným místem, zatímco ergonomický stůl ve tvaru L má vnitřní část rohu jako hlavní pracovní místo. Jeho hloubka umožňuje umístění monitoru do optimální vzdálenosti od očí a navíc tento typ poskytuje větší pracovní plochu oproti klasickému typu rovného stolu.

Nástup LCD monitorů na oblibě ergonomicky řešených stolů mnoho nezměnil. Hloubka monitoru je sice zanedbatelná, ale jeho úhlopříčka se zvětšuje. Takže požadavky na ohniskovou vzdálenost zůstávají prakticky totožné.

Židle ve službách počítačů

Stejně tak sedací nábytek – židle a křesla – jsou ovlivněny informačními technologiemi. Na židli totiž sedíme čím dál více. Není třeba nikam chodit. Všechno díky internetu vyřídíme od počítače. Porady či videokonference od stolu již nejsou zvláštností. Tím se zvyšují i nároky na pracovní židle, zejména pokud jde o ergonomii sezení, o které se píše neustále, ale také o životnost židle, o které se bohužel již tak často nemluví. Zvyšující se poptávku po moderně a prakticky řešeném kancelářském nábytku, včetně ergonomicky řešených produktů, reflektují téměř všichni výrobci.

Nové materiály ve hře

Dalším faktorem ovlivňujícím design kancelářského nábytku, a potažmo celých interiérů, je vývoj v oblasti materiálů. Do roku 1989 byl v kancelářích běžný nábytek z nekvalitní dřevotřísky, potažené papírovou fólií, zpravidla s příšerným dezénem. Vedle toho působil nový nábytek z dřevotřísky potažené tenkou dřevěnou dýhou (tzv. dýhovaný nábytek) jako automobil západní provenience vedle staré „stodvacítky“. Cena sice tomuto poměru také odpovídala, ale to nebylo tak podstatné, jelikož bylo nemyslitelné, aby se podnikatel, chystající se dobýt svět obchodu, obešel bez reprezentativního nábytku.

Design laminovaných dřevotřísek (LTD) však v poslední době prodělal velký kvalitativní vývoj a dnešní imitace dezénů dřeva laik stěží rozezná od originálů. Navíc je údržba LTD naprosto nenáročná. A cenový rozdíl, ve prospěch laminovaných dřevotřísek, je více než citelný.

Časem si státní a polostátní podniky našly své majitele. Ti se začali o výši svých nákladů zajímat, a tak jsou v současné době LTD dřevotřísky (tzv. lamina) nejrozšířenějším materiálem. Stejně tak i židle jsou ovlivněny novými materiály. Nejvíce je to patrné při stále větším rozšíření síťoviny, která je stále častější alternativou vůči klasickému čalounění. Její výhody zejména v horkých dnech mnozí ocení, a zatímco dříve byla poznávacím znakem pro drahá kancelářská křesla, dnes se stává opěrák se síťovinou standardním vybavením.

Malé firmy versus open space

Velmi módní, často diskutovanou otázkou bývají velkoprostorové otevřené kanceláře – tzv. open space. Mnohé články vyzdvihují jejich výhody, jiné naopak upozorňují na jejich slabiny. Možná by se k tomuto tématu měli vyjádřit hlavně ti, kdo v těchto kójích tráví osm a více hodin denně.

Faktem nicméně zůstává, že 70 % podnikatelských subjektů jsou malé a střední firmy. Vzhledem k počtu svých administrativních pracovníků a také s ohledem na architektonické řešení svých administrativních prostor řeší poněkud jiné problémy než dilema „open space ano či ne“.

Jde o umístění zaměstnanců do kancelářských prostor, kde místnost 6 x 6m je již považovaná za velkou. Požadavkem je samozřejmě umístění co největšího počtu pracovníků do místnosti, ale většinou je zde i důraz na funkčnost těchto pracovišť. A v neposlední řadě i na estetickou stránku interiéru. V těchto případech se otvírá prostor pro invenci a dobré nápady. Z hlediska člověka, který se navrhováním interiérů živí, a navíc ho to i baví, je třeba říci: zaplať pánbůh.

Jiří Novotný
Foto: archiv společnosti Office Pro

Autor pracuje ve společnosti Office Pro.