Přeměna podkrovního bytu s výhledem na Hradčany

Zoborovská ulice v Praze je charakteristická secesními stavbami. V podkroví jedné z nich se nachází nevelký byt, který prošel rekonstrukcí architektky Ivany Šustrové. Vznikl příjemný harmonický prostor s točitým schodištěm a fascinujícím výhledem z terasy, která navazuje na ložnici.

Byt v podkroví secesního domu v Praze je dispozičně řešený jako 2 + kk. Architektka výrazně neměnila původní dispozici – nakonec, u dvoupodlažního bytu s těmito rozměry to prakticky ani není možné. Vybouráním malé koupelny a krbu v poschodí však bylo možné rozšířit obytnou plochu a vytvořit příjemnou ložnici s terasou.

byt zborovska 01
byt zborovska 02
byt zborovska 03
byt zborovska 04
byt zborovska 05
byt zborovska 06
byt zborovska 07
byt zborovska 08

Základní požadavky – prosvětlit, sjednotit

„V bytě původně bylo masivní schodiště a kazetová MDF podlaha. To všechno jsme museli vybourat. Majitelé požadovali byt prosvětlit, sjednotit a dispozičně vhodně upravit. Také víc propojit s terasou. Jelikož byt je určený na krátkodobý pronájem, nebylo potřebné řešit větší úložné prostory,“ vysvětluje svůj postup Ivana Šustrová.

byt zborovska 12

Dispozice se neměnila, ale bylo co dělat

Navzdory tomu, že se dispozice prakticky neměnila, byly potřebné četné stavební práce. Zahrnovaly bourání, úpravu rozvodů elektroinstalace, výměnu podlahy, podhledy, demontáž schodiště a vestaveb. Prostor (nejen) opticky zvětšilo subtilní točité schodiště s ocelovou podestou.

Původně tu stálo masivní dvouramenné schodiště. I terasa byla vybavená novým povrchem a elektroinstalací. V bytě vznikly nové úložné prostory. Celkový koncept jednoduchého industriálního interiéru je doplněn repasovaným retro nábytkem, který prostor zútulňuje, stejně tak i hojně použité dřevo.

byt zborovska 05

Hra industriálního stylu s repasovaným nábytkem, barvami a dřevem

Harmonizující barevná kombinace dřeva, šedé, bílé a černé je v kuchyni doplněná světle modrou barvou obkladaček. Podobná barva i vzor se nacházejí na šedomodrém koberci u gauče. Atmosféru kromě černého kovového točitého schodiště vytváří stěna plná moderních pestrobarevných obrazů, která má šedomodrou barvu.

Hru šedé a modré najdeme i na obrazu od Martina Feriho v ložnici, kde dominuje dřevo a jeho hnědá barva. Ve stejné barevnosti jsou řešené i závěsy. Pokud je roztáhnete, naskytne se vám skrz terasu výjimečný pohled na stověžatou. Vyjdete na terasu a máte Hradčany a Petřín jako na dlani.

byt zborovska 16

Byt Zoborovská ve zkratce
Architektonické studio: Ivana Šustrová – DESIGNIST
Interiérový design: Erika Táborská
Realizace: 2016
Lokalita: Praha, ČR
Podlahová plocha: 84 m2
Sabína Zavarská
Foto: Tomas Dittrich