Kuchyně plná světla
Galerie(10)

Kuchyně plná světla

Velké průhledné plochy místo stěn, přímo nad hlavou modrá obloha, spousta světla a vzdušnost, to jsou přednosti poměrně malé kuchyně, do níž se však vešlo vše, co je v v takovém prostoru potřeba a ještě něco navíc.

Majitelka a současně autorka návrhu, designérka Pavla Kultová, má ráda světlo a přírodu, kuchyni si tedy vytvořila vpravdě k obrazu svému. „Střešní krytinou i materiálem obvodových stěn je dvojitý makrolon. Jeho tepelně-izolační vlastnosti jsou zde srovnatelné s běžnými zdícími materiály a střešní krytinou, v místnosti je příjemné prostředí po celý rok“, říká designérka Pavla Kultová.

 

Trochu jí napomohla skutečnost, že v tomto prostoru byla původně zimní zahrada, ke kuchyni díky tomu náleží také velkorysá terasa, oddělená od ní francouzským oknem, které zdůrazňuje pocit sounáležitosti s okolním volným prostorem. Kuchyně sousedí sice také s obývacím pokojem, s nímž je však spojena – spíše jen opticky – skleněnou stěnou. Toto řešení není jen estetickým krokem, ten, kdo v kuchyni právě vaří, je vždy v kontaktu s ostatními členy rodiny.

 

I přes dostatek světla je volba barev v místnosti velmi promyšlená – pro dvířka spodních skříněk vybrala majitelka dýhu z tmavého třešňového dřeva, plná dvířka horních skříněk jsou ve vanilkovém odstínu, navíc jejich různé rozměry, výška a střídání prosklených a plných ploch dodávají celku na dynamice a lehkosti. Kuchyňská linka má tvar písmene U, v místnosti tak tvoří uzavřený celek. Zprava začíná kuchyňská sestava lednicí a vysokým korpusem s pečící troubou, následuje myčka, logicky pak rohový dřez a ve snížené skříňce je zabudována varná deska. Kuchyňský blok odděluje od zbývajícího prostoru místnosti pult, jehož spodní část slouží jako spíž. Z vnější strany je k pultu přistaven jídelní stůl.

 

Do určité míry chladně působící makrolon změkčuje dřevo v konstrukci střechy a květiny v dekorativních nádobách na lince a v závěsech pod střechou. Zvláštností této kuchyně je absence digestoře. „Interiéry navrhuji již několik let a vím, že digestoř není vždy nezbytná. V sestavě své kuchyně jsem s ní vůbec nepočítala ze dvou důvodů – v prostoru s tak velkými větracími plochami ji nepovažuji za nutnou, dokonce bych řekla, že by to bylo až neekonomické řešení. Navíc uchycení na stěnu z makrolonu nebylo možné“, uzavírá majitelka.

 

Návrh a realizace: Toxo design studio

Text a foto: Dana D. Daňková