Koupelna v zajetí designu
Galerie(12)

Koupelna v zajetí designu

Partneři sekce:

Koupelny nejsou již dávno pouze místem očisty, stávají se oázami klidu a odpočinku po celodenní námaze a stresu. Svou pozornost jim po právu proto věnují také designéři.

Moderními směry v nových koupelnách i rekonstrukcích ve stávající zástavbě jsou obklady v neutrálních barvách a tlumených pastelových odstínech s kreativními dekory, vintage a retro styl, minimalismus, velkoformátové obklady, originální návrhy armatury i sanity od osobností designu, a především používání přírodních materiálů a jejich velmi věrných imitací, neomezujících se pouze na keramiku a sklo, ale i dřevo, nejrůznější formy kamene, kovy a podobně. Nedílnou součástí je také požadovaná vysoká kvalita jak materiálů, tak i obkladů a zařizovacích předmětů.

Pokud jde o minimalistický styl, jeho hlavními znaky jsou jednoduché pravoúhlé či oblé tvary, kladoucí důraz na funkčnost, účelnost a perfektní provedení. To však neznamená jednotvárnost tvarů, naopak výrobci i návrháři využívají všech možností, které jim v této oblasti materiály i technologie nabízejí. Vzdušnost koupelen podporuje solitérní nábytek, který nahradil robustně působící koupelnové sestavy. Koupelny disponující větším prostorem umožňují také vytvoření samostatných zón.

Výrazným znakem je kromě jiného co největší využití místa – v menších koupelnách je snaha o praktickou a přitom komfortní kombinaci vany a sprchového koutu, velké koupelny mohou poskytnout prostor pro vybudování velkorysých sprchových koutů různých designových tvarů, případně se kouty stávají přirozenou součástí celé místnosti, neoddělené jinak běžnými zástěnami. Přirozenou součástí současných moderních koupelen bez ohledu na velikost je kvalitní technické vybavení včetně designových radiátorů či stylové textilní doplňky, nabízené ve stejných barvách a se stejnými motivy, jako obklady a dlažby.

Designové vybavovací předměty dodají koupelně zcela nový styl.

Koupelnová řada Freedom od světoznámého designera Ross Lovegrove. Svým ztvárněním překonává veškeré konvence a nabízí naprosto ojedinělé tvary sanitární keramiky, nábytku a baterií.

Text: Dana D. Daňková
Foto: Keramika Soukup, Siko