Objekat C 03 1 min
Galerie(8)

Koldomy 21. století? Jak se vyvíjí fenomén sdílení prostoru ukazuje i nová kniha

Boom komunitních zahrad a co-workingových center už jste jistě zaznamenali. Setkali jste se ale s obnovenými myšlenkami komunitního bydlení? Co všechno přinášejí a čím se liší od projektů 20. století?

V minulém století se koldomy, tedy domy pro komunitní a kolektivní bydlení obecně nesetkaly s úspěchem. A to přestože měly na mnoha místech vyřešit kritický nedostatek bytů. Zmiňme například železobetonovou realizaci Unité d’habitation v Marseille od Le Corbusiera postavenou na přelomu 40. a 50. let.

Tato robustně působící struktura s lodžiemi se stala předobrazem dalších realizací napříč Evropou, ale i přesto, že obsahovala jesle, mateřskou škola, družinu pro děti, jídelny, knihovnu, klubovny, přednáškové sály a podobně, nesetkala se s velkým úspěchem zejména kvůli konstrukčním potížím, ale i proto, že si lidé přáli více soukromí (např. v podobě vlastní kuchyně).

Mokrin House v Srbsku

Branislava Brandic BBP 8847. min
09 min
12 3 min
BBP 8619 min
Branislava Brandić DSC 6610 min
DSC 7031 min
IMG 20180821 200557 min

V době komunistické ideologie se navíc objevoval názor, že tradiční podoba rodiny zanikne, a proto není třeba při výstavbě bytů zohledňovat prostor pro rodinný život (čímž se z domovů stalo místo pro přespání).

Dobrovolnost a benefity

Co-working a co-living naopak staví na dobrovolnosti tohoto životního stylu. Podle vyhledávanosti sdílených pracovních prostorů, ve kterých zároveň vznikají komunity profesionálů, kteří se vzájemně podporují a posouvají se dá usuzovat, že nadešel vhodný čas pro rozvoj kolektivního bydlení v moderním slova smyslu.

Sdílené bydlení dokáže do jisté míry zahlazovat rány, které způsobila pandemie a z ní plynoucí izolace jednotlivců, stejně jako nabízí určité řešení komplikované situace na realitním trhu s prudce stoupajícími cenami nemovitostí (kdy strmě stoupají zejména ceny a nájmy menších bytů) a rovněž pomáhá předcházet pocitům osamělosti u takto žijících osob.

Ubud Penestanan na Bali

OUTPOST UBUD 2020 0N6A5611 final min
OUTPOST UBUD 2020 0N6A6310 final min
OUTPOST UBUD 2020 0N6A5791 final min
OUTPOST UBUD 2020 0N6A6188 final edited min
OUTPOST UBUD 2020 0N6A6041 final min

Komunitní charakter takovéhoto bydlení jistě není ideální pro všechny povahové typy lidí a může obyvatelům vyhovovat například pouze po určitou část jejich života, nabízí nicméně možnost stát se součástí komunity jakožto rozvětvené alternativní rodiny a čerpat benefity, které společné hospodaření nabízí.

Vhodné pro seniory i mladé

Ve světě i u nás je společné bydlení doporučováno také pro seniory, kteří trpí pocity osamělosti nejčastěji – Praha 6 například nabízí studentům výhodný nájem v domech s pečovatelskou službou, jejich přítomnost je pak pro seniory vítaným rozptýlením a formou mezigeneračního kontaktu. Brno nabízí sdílené bydlení pro skupiny seniorů, kdy se dělí o kuchyň, koupelnu a obývací pokoj.

Je samozřejmostí, že sdílené bydlení musí být dobře promyšleno, aby mohlo bezproblémově fungovat. A právě případovým studiím z oblasti sdíleného bydlení se věnuje nová kniha All Together Now: The co-living and co-working revolution, z pera Amy Frearson, která popisuje zkušenosti interiérové designérky Naomi Cleaver a společností Rockwell Group, Dorte Mandrup Arkitekter, Squire and Partners a DH Liberty.

Nabízí přitom šest podrobných studií fungujících co-livingových a co-workingových řešení pro různé věkové skupiny a z různých částí světa. Uvádí navíc ověřené metody a doporučené postupy pro designéry takovýchto co-livingových prostorů.

Ubud Penestanan na Bali

Beautiful Spaces min
Coliving min
Events and Activities min
Friendships and Adventures min
Connections min
Community min
OUTPOST UBUD 2020 0N6A7831 final min
Shared Experiences min

Od Los Angeles po Bali

Konkrétními uvedenými příklady v knize jsou: Humanitas Deventer (Nizozemí), K9 Coliving (Švédsko), Mokrin House (Srbsko), NeueHouse Hollywood (Los Angeles), Outpost Ubud Penestanan (Bali) a studentský The Project at Hoxton v Londýně.

Autorky zmíněné knihy narážejí také na to, že je díky sdílenému bydlení snáze praktikovatelná filozofie minimalismu – nemusíte vlastnit velké množství věcí, jelikož si je od ostatních snadno vypůjčíte, a navíc je tento princip sdílení věcí mnohem ekologičtější a udržitelnější.

Kateřina Tobišková