Byt s drátěnkou
Galerie(5)

Byt s drátěnkou

Takový vnitřní prostor by v bytovém domě z 60. let čekal asi málokdo. Za zateplenou fasádou s plastovými okny se totiž schovává ne zcela běžný byt. Architekti osvěžili svůj projekt vydatnou dávkou světla, vzduchu a velkorysosti.

Původní dispozici bytu 5+1 změnili autoři projektu – ti architekti – na 4+kk. Kuchyni propojili s jídelnou a obývacím pokojem a zcela změnili dispozici jádra. Zádveří bylo rozšířeno zbouráním příčky, od pracovny jej nyní dělí jen nábytková stěna. Beze změny zůstaly pouze dispozice ložnice a dětského pokoje.

Předností bytu je velkorysá podlahová plocha a stropní vytápění. Architekti vytvořili průhledy celým bytem v obou jeho osách, takže již od vstupních dveří je vidět jeho celá délka. Obývací pokoj s jídelnou a kuchyní se rozprostírá přes celou šířku bytu a je tak odsud umožněn přístup na oba balkóny.

Za zateplenou fasádou s plastovými okny se schovává ne zcela typický byt.

 Za zateplenou fasádou s plastovými okny se schovává ne zcela typický byt.

Bicykl na stěně

Autoři projektu zvolili kombinaci nového se starým, banálního s nečekaným. Pro zavěšení rostlin použili kari síť, místo obrazu je na stěně zavěšené jízdní kolo – autentický dopravní prostředek na kontrolní dny – jako symbolická parafa za dokončeným projektem.

Pro zavěšení rostlin použili architekti kari síť.

 Pro zavěšení rostlin použili architekti kari síť.

Do interiéru vybrali architekti retro otočné vypínače Berker Serie 1930 v bakelitovém provedení. „Jsou naším favoritem mezi domovními spínači,“ říká architektka Anna Holešovská. „Potkáte je v mnoha našich realizacích, protože k našemu stylu, přístupu i k jednotlivým projektům sedí často nejlépe.“

Estetika detailů

„Mnoho lidí považuje vypínač za samozřejmost a nevěnuje mu příliš velkou pozornost,“ dodává architekt Martin Machů. „Naši klienti bývají překvapeni, když se výběrem vypínačů začneme zabývat a přemýšlet o něm jako o esteticky hodnotném prvku.

Retro otočné vypínače Berker Serie 1930

 Retro otočné vypínače Berker Serie 1930

Vypínačům je třeba přisuzovat minimálně stejnou důležitost jako výběru podlahy či zařizovacích předmětů. Vypínač je to první, po čem večer saháte, několikrát denně jej míjíte, nachází se na viditelném místě. Jeho výběr tedy nepodceňujeme. Musí být nejen praktický, ale také hezký. Teprve kombinací pečlivě vybraných jednotlivostí vznikne výborný celek.“

Byt se zelenou stěnou

Místo: Praha, Vršovice
Architekt: ti architekti – Martin Machů, Anna Holešovská
Projektant: ti architekti – Martin Machů, Anna Holešovská
Projekt: 2016
Realizace: 2017

 

TEXT: RED, FOTO: ZDENĚK BUCHLÁK

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2017.