Apartmán Sant Antoni 8
Galerie(23)

Byt pro svobodného pána

Tmavý byt s členitou dispozicí ve čtvrti Sant Antoni v Barceloně se mladý svobodný muž rozhodl přeměnit na soudobé moderní komfortní bydlení, které by splňovalo jeho požadavky. Je nadšeným sportovcem s vášní pro design, v interiéru proto měly být obě tyto záliby spojeny v harmonický celek.

Architekti Matteo Colombo a Andrea Serboli z ateliéru CaSa mají s rekonstrukcemi starých bytů bohaté zkušenosti, i zde se díky nim z ošklivého káčátka stala nádherná labuť. Ovšem úprava si vyžádala poměrně zásadní zásahy do dispozice a připomínala trochu dětskou hru „škatulata, hýbejte se“– terasa, která sloužila jako koupelna a prádelna, se stala opět terasou, koupelna byla přesunuta do kuchyně a kuchyně našla nové místo v obýváku, který se stal společenským prostorem.

Apartmán Sant Antoni 7

Pryč s temnými kouty

Asi největším zásahem bylo obnovení terasy, na níž vznikl opět plnohodnotný odpočinkový prostor. A ve výklenku, kde stála na terase pračka, je nyní sezení. Z terasy je přístupná také nová prádelna, která však celek nijak nenarušuje.

Žádoucí bylo propojení terasy s obývacím pokojem, bylo proto obnoveno původně zazděné okno, které zvětšilo pobytovou část interiéru o venkovní prostor. Tmavý pokoj je díky velkorysému prosklení světlý a spojením s terasou i vzdušný.

Apartmán Sant Antoni 17

Apartmán Sant Antoni 1
Apartmán Sant Antoni 2
Apartmán Sant Antoni 3
Apartmán Sant Antoni 4
Apartmán Sant Antoni 5
Apartmán Sant Antoni 6
Apartmán Sant Antoni 7
Apartmán Sant Antoni 8

Soulad kuchyně a koupelny

Součástí společenské místnosti je mírně vyvýšený kuchyňský kout v matné černé barvě, který tvoří hmotový i barevný protipól ke zbývající části bytu. Černá barva akcentuje též na vstupních dveřích a ve vybavení koupelny.

Architekti však s temnou černí vždy zacházejí opatrně, jejich interiéry se vyznačují využíváním jemných neutrálních či pastelových barevných odstínů, které je možné sladit s nábytkem a ozvláštnit textilií sytější barvy, výraznějšího vzoru nebo hrubší struktury.

Apartmán Sant Antoni 9

Na stejné vyvýšené platformě se rozkládá i koupelna s toaletou a sprchovým koutem, navazující na kuchyni. Sprchový kout je otevřený, na straně umyvadla oddělený skleněnou přepážkou v černém rámu, černá je i umyvadlová skříňka a doplňky, ve spojení s jemně šedým obkladem a bílou sanitou působí prostor velmi elegantně.

Výhodou koupelny je přístup denního světla okénkem obráceným na terasu. Ze strany terasy je kolem něj upevněna kovová konstrukce obrůstající zelení, v koupelně tato konstrukce slouží k upevnění zrcadla.

Apartmán Sant Antoni 13

Méně (nábytku) je více

Kromě společenské místnosti s kuchyňským koutem a jídelnou je v bytě ještě ložnice majitele a pokoj pro hosty. Oba světlé a vzdušné pokoje jsou od hlavního prostoru odděleny (případně s ním spojeny) dvojími originálními dvoukřídlými dveřmi, které se v bytě zachovaly a jež nechali architekti zrenovovat. Podlahy v obytné zóně jsou z přírodního dubu.

Atmosféru bytu udává stylově čisté řešení, citlivé barevné ladění a jednoduchý mobiliář. Byt není přeplněn nábytkem ani doplňky, důraz je kladen na materiál a kvalitu provedení. Tomu odpovídá i umístění stojanu na kola do obytného prostoru blízko vstupních dveří. Tváří se jako estetický doplněk, a vlastně jím i je, ať s koly, či bez nich…

Harmonii interiéru podtrhuje subtilní solitérní nábytek, díky zálibě majitele v designu nechybí ani několik designových kousků – například jídelní stůl značky Pedrali je doplněn slavnými židlemi CH24 Wishbone značky Carl Hansen od dánského architekta Hanse J. Wegnera, stolky a křesílko v obývací části jsou od firmy Kettal.

Apartmán Sant Antoni 20

Název: Apartmán Sant Antoni
Místo: Barcelona
Návrh: CaSa – Colombo a Serboli Architecture
Investor: Soukromý
Realizace: 2017
Foto: Roberto Ruiz, www.robertoruiz.eu
Text: Daniela Bartošová