Autory vítězného návrhu jsou berlínští a vídeňští architekti ze studií Realarchitektur a mostlikely architecture

Vídeňský zámeček Cobenzl projde do roku 2021 rekonstrukcí

Nejenom česká města hledají nová využití pro kdysi slavné a oblíbené výletní restaurace, oživit oblíbený výletní cíl se snaží i v kulturně spřízněné Vídni. Do roku 2021 by tu měl projít zámeček Cobenzl, který zažil časy lepší i horší.

Zámecký areál Cobenzl se nachází na oblíbeném výletním místě s nádherným výhledem na město. Historie místa se datuje do roku 1776, kdy na místě vznikly dvě stavby – dochovaný menší palác a palác větší, který musel být stržen po druhé světové válce.

Zbylá menší stavba na stejnojmenné vinici patří dlouhodobě městu Vídeň. Už od roku 1907 slouží jako výletní lokál, kde se lidé mohou po výšlapu zastavit na kávu nebo sklenku dobrého vína. Obliba vinice je velká, ale v posledních letech se nájemcům nedařilo navázat na úspěšná desetiletí provozu. Město se tedy rozhodlo pro zajímavou proměnu, která by měla chátrajícímu areálu vrátit někdejší lesk a zároveň ho upravit pro potřeby 21. století.

Vizualizace zámeckého areálu Cobenzl

Na místě vyroste nová kavárna, restaurace a bar, které mají z Cobenzlu opět učinit poptávanou destinaci. Město zde také vybuduje nové sály k pronájmu pro kulturní nebo kongresové akce. Hlavním lákadlem se má stát především vyhlídková terasa ve stylu sky walk neboli stezky v oblacích s panoramatickými výhledy na Vídeň.

Autory vítězného návrhu jsou berlínští a vídeňští architekti ze studií Realarchitektur a mostlikely architecture, kterým se podle poroty podařilo vytvořit vhodnou kombinaci původní stavby a moderních přístaveb.

Klasicistní zámeček má podle jejich záměru doplnit organicky tvarovaná přístavba, která spíše než z přísného řádu vychází z křivek viničního kopce. Stejně jako původní stavba se však oba pavilony otáčejí ke světlu a slunci, které vyhřívá celý svah.

Klasicistní zámeček má podle jejich záměru doplnit organicky tvarovaná přístavba

Nové stavby jsou lehké, skeletové konstrukce s extrémně subtilními sloupy a elegantně zvlněnými prosklenými stěnami. Před původní stavbou vytvářejí nový parter s elegantním, v noci osvětleným schodištěm.

Areál o ploše 5 000 m2 by měl otevřít brány na podzim 2021. Investice si vyžádá mezi 12 a 15 miliony eur.

TEXT: RED
FOTO: REALARCHITEKTUR, MOSTLIKELY ARCHITECTURE