Casa lo Alto: relaxace uprostřed španělské vinice

Tradiční hospodářské usedlosti slouží všude ve světě k produkci potravin. Obvykle jde o menší produkční celky, které se zaměřují na tradiční přístup k pěstování rostlin a chovu zvířat s co nejmenším zásahem do krajiny. Jsou také vyhledávaným cílem turistů, a to nejen kvůli degustaci či nákupu výpěstků, ale i jako místo, kde lze pasivně či aktivní prací strávit dovolenou.

Jedním z takových statků je Casa lo Alto v oblasti Requena-Utie ve španělské Valencii, zavedená vinařská usedlost z roku 1796 s více než 150 hektary půdy, z nichž na více než 60 z nich se rozkládají vinice. K fince na vrcholu kopce, jak se zde takové farmě říká, patří také mandloňový sad s plochou 30 hektarů a přibližně 60 hektarů lesního porostu. Díky tomu je celá oblast jedinečnou enklávou jak pro ekologické zemědělství, tak k odpočinku a úniku z hektické každodennosti návštěvníků.

Casa lo Alto 19
Casa lo Alto 18
Casa lo Alto 17
Casa lo Alto 16
Casa lo Alto 20
Casa lo Alto 15
Casa lo Alto 14
Casa lo Alto 13

Tradiční místo propojené s komfortem stavby

Vinařský systém je založen na minimálních zásazích do péče o vinici a usiluje o to, aby charakter vína byl definován výhradně jedinečností místa samého. Na farmě se však majitel snaží vytvořit prostor s veškerým komfortem pro pobyt hostů, ale stále v ryzí atmosféře přirozeně venkovského prostředí.

I proto, a rovněž na základě filosofie minimálního zásahu do výroby vína, jsou všechny aktivity a zákroky činěny s hlubokou ohleduplností k tradičním materiálům (jako je pálená hliněná podlaha nebo dřevěné desky a trámy), které jemně harmonují s některými dalšími prvky. Předností stavby je také otevřenost do okolní krajiny s výhledy ze společných prostor i z ložnic na vinice rozprostírající se až k obzoru.

Majitelům se podařilo zachovat genius loci místa, ale přidat mu modernost a nadčasovost, prolínající se s historií. Výsledkem je prostor, vnímaný jako zcela nový a obnovený, který se však nesnaží obrátit se zády ke své historii, ale noří se do ní a stává se znovu její součástí.

Casa lo Alto 5
Casa lo Alto | Source: Adrian Mora Maroto

CASA IO ALTO

Autor: RUBEN MUEDRA ARCHITECTURE STUDIO
Místo: 46310 Venta del Moro, Valencie, Španělsko
Hlavní architekt: Ruben Muedra
Zastavěná plocha: 381,04 m2
Spolupracovníci: Raúl García, Nicolo Chinello, Javi Muedra
Projekt: Emilio Belda
Dodavatel: CH Palau
Stavbyvedoucí: Luis Navarro
Projekt: 2018
Realizace: 2019 (6 měsíců)
Návrh interiéru: Ruben Muedra
Dekorace: Dedalodecor

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: Adrian Mora Maroto