HARMONIA
Galerie(6)

Bydlení v čokoládovně u pražského lesoparku. Zachová se i továrníkova vila

Brownfieldy jsou v posledních letech v kurzu. Jejich potenciálu si i v České republice všimla celá řada developerských firem. Problémem bývají vlastnická práva, ale i časově a finančně náročná příprava. Tovární čtvrti ožívají velmi pomalu, přesto se najdou i výjimky. V Praze je velkým ternem Smíchov, ale nesmíme opomenout další inspirující místo, a tím je bývalá výrobna čokoládovny HARMONIA v Hrdlořezích

Kdo by nechtěl bydlet v místě, kde se ještě před 100 lety vyráběla čokoláda. Ten příběh vlastně začíná až pohádkově. Žili byli tři bratři, kteří se jmenovali Jiránkovi. Nejstaršímu z bratrů prodala jedna průmyslová rodina vilu, kterou Ladislav nejen přestavěl, ale navíc sem přemístil své podnikání. Vyráběl tu čokolády, sušenky a suchary.

HARMONIA
HARMONIA
HARMONIA
HARMONIA
HARMONIA

Do podnikání se s ním pustil i mladší z bratrů Antonín, mecenáš umění, který doplnil okolí vily a továrny zdobnou zdí. Jak to tak bývá, nejmladší z bratrů Miloš moc do podnikání nebyl a svého podílu se vzdal ve prospěch svého bratra Antonína.

Jiná doba

Padesátá léta přinesla bratrům nesnáze v podobě zkonfiskování majetku. Továrnu převzal podnik Orion a vila i zahrady začaly chátrat. Teprve v nedávné době se objevila iniciativa tuto oblast pozměnit. Společnost GAUDÍ se rozhodla pro celkovou revitalizace areálu bývalé čokoládovny.

HARMONIA
HARMONIA | Zdroj: Gaudí

Ke spolupráci si přizvala firmu PIKAZ s.r.o., která má na starosti sloučené řízení a realizační projekt. Dále pak M2 architekti, a nakonec předního zahradního architekta Ferdinanda Lefflera. Vzhledem k tomu, že v blízkosti se nachází botanická zahrada, jistě půjde o velkou výzvu.

Vybavenost bytů

Projekt HARMONIA nabízí moderní byty, které budou splňovat i ekologické standardy. Udržitelnost zajistí fotovoltaické panely, které zajistí výrobu elektřiny i ohřev teplé vody. Nezapomnělo se ani na tepelná čerpadla a nepostradatelnou záležitostí v dnešní době jsou i elektro-nabíječky, které využijí majitelé elektromobilů.

Záchrana vily

Ale zpátky k areálu. V bývalé čokoládovně by mělo vzniknout 68 nových bytů o dispozicích 1+kk až 5+kk. Rezidenční projekt nabídne kromě bytů i soukromý lesopark o rozloze 1 ha. Ten je také součástí přírodního parku Smetanka, kde se nachází cyklostezka a meandry Rokytky.

HARMONIA
HARMONIA | Zdroj: Gaudí

Nové byty budou zasazeny do tří naprosto architektonicky odlišných budov. Rozmanitý komplex poskytne celou škálu služeb, ať už v podobě sauny s odpočívárnou, vnitřní i venkovní posilovnu, dětský klub nebo konzultační místností pro rodinného lékaře. Opravdové kouzlo tkví v okolí a přírodní park Smetanka má rozhodně co nabídnout.

Jedním z předpokladů při revitalizaci je i záchrana slavné Jiránkovy vily. Nejprve byl sice vydán demoliční výměr, ale nakonec se podařilo dohodnout s investorem a zachránit i ji. Podle nejnovějšího projektu bude Jiránkova vila zachována. Slíbeno je, že se stávající práce nedotknou jak zeleně, tak i komínu, který připomíná výrobnu slavné čokoládovny.