Malý byt, kam se vleze hodně věcí

Pražská čtvrť Vokovice byla vždy tak trochu ve stínu slavnějších sousedů – vilové Hanspaulky a proslulých Dejvic. Najdou se však lidé, kterým zdejší ospalá atmosféra vyhovuje mnohem více a za nic na světě by neměnili, ačkoliv jim mohou okolnosti na první pohled bránit. Právě takový byl i případ čtyřčlenné rodiny. Jejich byt o rozloze 55 m2 jim přišel stísněný. Namísto stěhování se to však rozhodli vyřešit jinak – celkovou změnou dispozic.

Zmíněný byt bychom našli v klidné zástavbě, která vznikla v padesátých letech v duchu tehdy tolik módního socialistického realismu. Zadáním investora bylo prověřit adaptaci dispozice z 2+1 na 3+kk. Cílem přitom bylo zachovat komfort a vytvořit dostatek úložných prostorů pro manželský pár se dvěma dětmi.

Byt Vokovice
Byt Vokovice
Byt Vokovice
Byt Vokovice
Byt Vokovice
Byt Vokovice
Byt Vokovice
Byt Vokovice

Investor si pro spolupráci na rekonstrukci vybral 0,5 Studio, které má s obdobnými projekty bohaté zkušenosti. Pro architektonický tým pak bylo v první řadě nezbytné pochopení kontextu domu, místa a měřítka.

Hlavně hodně místa

„Na ploše necelých 55 m² bylo zapotřebí rozvrhnout dispoziční uspořádání, vyhovující současným standardům. Konstrukce domu umožnila snadnou úpravu příček,“ vysvětlují architekti Vít Svoboda a Pavel Nový, co nakonec rozhodlo o nynější podobě bytu.

Přesunutí a spojení kuchyně s obytným prostorem tak dalo vzniknout samostatné ložnici a mohl přibýt oddělený dětský pokoj. Pro efektivní řešení úložného prostoru, na němž investor lpěl, byla stěžejní práce s příčkou mezi dětským pokojem a ložnicí. Tato příčka je prostorově tvarována, zalomena na výšku. V dětském pokoji tvoří výklenek pro zvýšené postele.

Byt Vokovice
Byt Vokovice | Zdroj: Peter Fabo

Pod postelemi jsou v pokoji zasunuty šatní skříně a knihovna. Naopak ve směru do ložnice a chodby tvoří prostor pro nižší vestavené skříně. Ostatní místnosti, koupelna, toaleta a technická místnost zůstali v původní stopě bytu.

Nápadité řešení úložního prostoru najdeme i v dalších částech nevelkého bytu. Ve vstupní chodbě je začleněna vestavná skříň s botníkem a šatnou. Aby prostor nepůsobil stísněným a tmavým dojmem, využilo se denního světla, které přichází přes prosklené dveře v ložnici a vstupem do obytného prostoru. Prosklená stěna s dveřmi byla vytvořená na míru pro tento byt. Pro účel soukromí je možné prosklené části zastínit vestavnou roletou.

Byt Vokovice
Byt Vokovice | Zdroj: Peter Fabo

Aby si měly děti, kde hrát

Architekti se potýkali zejména s řešením dětského pokoje, který nabídne dostatek úložného prostoru pro hračky i ošacení a zároveň ponechá dostatek volného prostoru pro hru a rozvoj dětí. Pokoj má v dělící příčce umístěny úložné prostory a komfortní spaní na patře po dvě děti. Toto patro se propisuje do ložnice rodičů, kde pod ním vzniká šatna a úložný prostor. V ložnici je veškerý nábytek navržen na míru uživatelům a jejich potřebám.

Srdcem celého bytu je nový obytný prostor s kuchyňským koutem. Komfortní kuchyně je rozdělena na dvě části. První slouží pro přípravu jídla, druhá pak pro ukládání. Ta je řešena vestavnou stěnou, plynule přecházející do obytné poloviny místnosti. V ní je integrována sedačka a knihovna akcentovaná jasanovou dýhou. Koupelna a WC jsou vybaveny nábytkem na míru. Pro úsporu místa je WC opatřeno atypickým umývátkem nad splachovací nádržkou., které bylo vytvořeno rovněž pro tento byt.

Byt Vokovice
Byt Vokovice | Zdroj: Peter Fabo

Jelikož se rekonstrukce bytu pojala velmi široce, mohli si architekti dovolit sjednotit i zvolené materiály. Celým bytem prostupuje drobná struktura podlahy, jasanová kantovka. Vestavné prvky jsou v bílé barvě, která se opticky spojuje se zdmi a jsou akcentovány jasanovou dýhou. Dveře jsou bezrámové a slícované se stěnou, což podtrhuje celkový minimalismus.

„Díky aplikaci osvědčených tezí jako je jasné funkční definování prostorů, sjednocení úložných prostor do větších celků, vytvoření volného prostoru pro pobyt, se nám podařilo vytvořit stylový, zároveň civilně jednoduchý interiér, který zapadl do stávajícího domu a vyhovuje životnímu stylu jeho majitelů,“ shrnují oba architekti.

Byt Vokovice

Místo: Praha, Česko
Autoři: 0,5 Studio
Plocha: 55 m2
Realizace: 2020