Lochkov Lofts
Galerie(6)

Lochkov Lofts

Partneři sekce:

Rezidenční projekt Lochkov Lofts na jihozápadním okraji Prahy se rozhodly společnými silami zrealizovat developerské společnosti Euro Ventures a ITAKA. Zrekonstruované objekty bývalého pivovaru v městské části Lochkov, vzdálené z centra hlavního města pouhých 13 kilometrů, nabídnou 73 bytových jednotek v zeleni a klidu.

Citlivou přestavbou zchátralého pivovaru vznikne v městské části Praha 5 v Lochkově 73 originálně řešených bytů. Celý areál se skládá ze čtyř budov obklopených zelení, které nabídnou byty o výměře od 30 m2 do 125 m2 v dispozicích 1+kk až 5+kk a 8 ateliérů.

Původní tři budovy budou zrekonstruovány, dvě z nich budou doplněny i novou výstavbou v souladu s tradiční architekturou. Komplex doplní jediná novostavba. „Jednotlivé domy budou směsicí různorodého typu bydlení, ze kterého si vyberou všichni potenciální zájemci. V nabídce jsou ateliéry a menší byty vhodné například pro mladé páry. Větší byty a mezonety ocení především rodiny s dětmi. Některé byty mají charakter loftového bydlení s vysokými stropy a otevřeným prosvětleným prostorem,“ říká o projektu Sylva Krtilová, Sales & Marketing Manager společnosti Euro Ventures.

Některé byty mají terasy a lodžie, vybrané byty v přízemí vlastní předzahrádky. Uspořádáním budov do čtvercového komplexu s vnitřním nádvořím se utvoří přirozeně uzavřený areál, který obyvatelům poskytne soukromí a bezpečí. K dispozici budou sklepní kóje a parkovací stání v podzemním podlaží, do kterého se vjede rovnou u vstupu do areálu.

„Výhodou projektu Lochkov Lofts je také jeho umístění. Městská část Lochkov je klidná, tichá oblast na okraji hlavního města, která umožňuje příjemné bydlení v zeleni. Lokalita je přitom velmi dobře dostupná. Cesta autem či MHD do centra města trvá zhruba 15 minut,“ dodává Sylva Krtilová. „I samo místo nabídne novým majitelům oceňované výhody: oplocené dětské hřiště přímo pod okny a v těsném sousedství tenisové kurty, fotbalové hřiště, nové fitness centrum a restauraci.“

Popis projektu
Projekt byl navržen renomovaným italským architektem a restaurátorem Albertem Di Stefanem, který se specializuje na rekonstrukce a renovace historických kulturních a průmyslových objektů. Renovace bývalého pivovaru s dominantou dvou pivovarských věží s charakteristickými cihlovými komíny ponese jeho osobitý rukopis.

S citem kombinuje původní industriální objekty s novými moderními stavbami, zachovává maximum původních prvků – dřevěné krovy a trámy, železobetonové traverzy, kamenné zdivo či barokní klenby v nejstarší části objektu. Obytný areál zahrnuje pestrou škálu jednotlivých bytů: od ateliérů a menších bytů přes větší byty a velmi prostorné mezonety až po byty loftového typu, které se vyznačují vzdušným prosvětleným prostorem s vysokými stropy a galeriemi. Klienti si tak budou moci vybrat například byt s barokními oblouky a přiznanými cihlami, loft s prvky původního kamenného zdiva nebo apartmán s odhalenými železobetonovými traverzami. Loftový charakter projektu dává především jeho podstata, tedy renovace průmyslové stavby do osobitého bydlení.

Exkluzivitu projektu dodává nejen jeho atypičnost i architektura, ale také vysoká kvalita použitých materiálů a interiérového vybavení. Standardy pro projekt Lochkov Lofts byly pečlivě vybírány s ohledem na jeho jedinečnost tak, aby byla zachována rovnováha mezi původní tváří projektu a moderním pojetím interiéru.

Použity budou osvědčené kvalitní materiály a doplňky předních výrobců, dbát se bude na preciznost stavebních a řemeslných prací. Interiér nabídne především přírodní materiály, jakými jsou přírodní dřevěné podlahy a velkoformátové keramické obklady. Z dřevěného masivu budou okna, dveře i podlahy. Velkorysá okna, která kopírují ta původní, vpustí do interiérů bytů dostatek světla.

Použité materiály a zařízení budou ve velmi vysoké kvalitě, což dokládají vybrané značky osvědčených dodavatelů: dubové podlahy ESCO – Chateau, keramické obklady a dlažby Keraben Tramas serie, střešní okna Velux, vstupní a interiérové dveře Javab, sanitární keramika Kaldewei a Villeroy & Boch, italské baterie Faris apod. Klienti tak získají vysokou kvalitu za přijatelnou cenu. Navíc je v ceně vybavení bytu i kuchyňská linka s veškerými spotřebiči s 5letou zárukou. Většina bytů disponuje šatnou a úložnými prostory. Některé byty mají „en-suite“ koupelny, do kterých se vchází skrz šatnu.

Celý areál Lochkov Lofts tvoří čtyři budovy A až D na pozemku zhruba čtvercového půdorysu. Objekt A charakterizuje současná vystouplá pivovarská věž se železobetonovou konstrukcí a dominujícím cihlovým komínem, která je nejvyšší v areálu. Budova B tvoří spojnici vedenou v ose východ – západ mezi budovami A a C. Objekt C zahrnuje kamennou barokní věž z 18. století s nižším cihlovým komínem. Budova A projde kompletní rekonstrukcí stejně jako objekty B a C, které budou navíc doplněny moderní výstavbou. Jediná kompletní novostavba – budova D – vyroste na volné části pozemku na střeše podzemních garáží. Uzavře se tím pohledově celý areál a uprostřed něj se vytvoří vnitřní nádvoří se zelení. Pod areálem vznikne podzemní podlaží určené pro sklepní kóje a parkování. Auta do podzemí zajedou rovnou u vstupu do komplexu, takže obyvatelé nebudou rušeni dopravním provozem.

Dispoziční řešení celého areálu vychází ze záměru architekta maximálně zachovat ráz bývalého technického objektu. Dominantní věže pivovaru s historickými komíny na lochovském horizontu přeurčily snahu respektovat podobu a duch stavby v co největší možné míře.

Rekonstruovaný objekt A nabídne v 5 nadzemních podlažích celkem 32 bytů. V přízemí se kromě vstupních prostor a technického zázemí nachází 6 bytových jednotek, v 1. patře pak 8 bytů s velkými okny a lodžiemi na východní fasádě. Druhé patro se 7 byty a jedním ateliérem je řešeno obdobně jako patro první. Pouze na severní straně je část ateliéru vestavěna do stávající konstrukce bývalé vodní nádrže vynesené na konzolách. V dalším patře je situováno 9 bytových jednotek, z toho 8 mezonetů, jejichž horní místnosti zabírají nejvyšší patro domu. To doplňuje již jen jeden byt.

Přízemí budovy B zahrnuje 5 ateliérů s jednoduchou dispozicí: hlavní místnost a zázemí. Ateliéry mají výšku stropu 4,4 m a jsou rozděleny vestavěnou galerií. V prvním patře se nacházejí 2 bytové jednotky a jeden ateliér, jejichž terasy pokrývají střechu přízemních ateliérů. Druhé patro disponuje 2 byty a 1 ateliérem a poslední patro 4 mezonetovými byty. Celkem dům obsahuje 15 bytových jednotek.

Dvanáct bytů v objektu C je rozmístěno následovně: 4 bytové jednotky v přízemí v prostoru se zaklenutými konstrukcemi kleneb a klenebních pásů, 4 byty v prvním patře a 4 v patře druhém, z nichž je jeden řešen jako mezonet s místností v kamenné věži v jihovýchodním rohu budovy. Do ní budou vestavěny atypické pokoje přístupné po několika schodech, protože jejich výšky nekorespondují s výškou podlaží. Developeři chtěli ctít stávající umístění okenních otvorů, proto zvolili toto řešení.

Novostavba D se 14 byty má v přízemí 6 bytových jednotek, z nichž jsou 2 mezonety s pokoji v prvním patře. Do prvního patra byly zasazeny ještě 4 bytové jednotky a další 4 jsou pak v podkroví. Některé byty mají otevřené terasy.

Přístupy do bytů jsou zajištěny vnitřními schodišti, výtahy a chodbami. Architekt ovšem ani při řešení chodeb neopomněl vnést do projektu netypický prvek – moderní visuté ocelové lávky a průběžné pavlače podél jižní fasády a východní strany objektu C. Ty plní nejen funkci architektonickou, ale i účelovou a zajišťují venkovní propojení mezi budovami A-C.

Společné všem jednotkám bude moderní komfort bydlení a zároveň soukromí pro jejich obyvatele. Byty mají dobré dispoziční řešení, u větších z nich často s několika ložnicemi a koupelnami. To ocení především početnější rodiny s dětmi, protože všichni členové domácnosti tu najdou svůj vlastní klidný koutek. K některým bytovým jednotkám patří terasy nebo lodžie, k vybraným přízemním pak vlastní předzahrádky oplocené nízkými dřevěnými ploty. Ploty, keře a budovy přirozeně a citlivě ohraničí prostor. Novým obyvatelům tak tichá lokalita a uzavřený areál zajistí dostatek klidu, soukromí a bezpečí. V těsném sousedství navíc najdou příležitosti k aktivnímu odpočinku a hřiště pro děti.

Projekt má nyní vydáno stavební povolení; nabytí jeho právní moci se očekává v nejbližších dnech. Zahájení výstavby je plánováno na jaro příštího roku, byty by měly být dokončeny ke konci roku 2011. Prodej bytů byl již spuštěn a zajišťuje jej realitní kancelář Professionals.

Lochkov Lofts
Lokalita: U sladovny 196, Praha – Lochkov
Rozloha celého areálu: 3 144 m2
Počet bytových objektů: celkem 4: budova A – rekonstrukce, budovy B a C – rekonstrukce s nástavbou, budova D – novostavba
Počet bytových jednotek: celkem 73 bytů: budova A – 32 bytů, budova B – 15 bytů, budova C – 12 bytů, budova D – 14 bytů
Počet podlaží: budova A – 5 nadzemních, budova B – 4 nadzemní, budovy C a D – 3 nadzemní pod areálem 1 podzemní podlaží určené pro parkovací stání, sklepní kóje, technické a provozní zázemí objektů
Typy a velikosti bytových jednotek: 1+kk až 5+kk o velikosti 30 m2 až 125 m2 (ateliéry, byty, mezonety, loftové byty)
8 ateliérů, 5 bytů 1+kk, 25 bytů 2+kk, 27 bytů 3+kk nebo 3+1, 6 bytů 4+kk a 2 byty 5+kk
Další součásti projektu: celkem 66 podzemních parkovacích míst; k dispozici sklepní kóje; uprostřed areálu malé nádvoří se zelení, odpočinkovou zónou a jezírkem
Developer/Investor: Euro Ventures Prague s.r.o. a ITAKA s.r.o.
Architektonické a projektové řešení: Alberto Di Stefano, ITAKA s.r.o.
Generální dodavatel: probíhá výběrové řízení na generálního dodavatele
Financování projektu: Česká spořitelna a.s.
Realitní agent: Professionals s.r.o.
Zahájení výstavby:  jaro 2010
Předpokládaný termín dokončení: konec roku 2011
Celková výše investice: 240 mil. Kč

Zdroj: Crest Communications a. s.