Bytový komplex Pilestredet 77-79: historie a nová estetika

Bytový komplex Pilestredet
Zdroj: Ivar Kvall

Obytné komplexy – paneláky a bytovky, neznamenají dnes již zejména možnost dostupného bydlení pro velké množství lidí. Jsou alternativou pro další existující možnosti bydlení, často navrhované architekty. V takovém případě jsou i nositeli kvality a určitého estetického výrazu. Do této kategorie lze zařadit i Projekt 77 – 79, který v norském Oslu navrhli architekti z ateliéru RRA –  Reiulf Ramstad Arkitekter.

Projekt Pilestredet 77 – 79 byl vznikl na pozemku v rezidenční čtvrti Fagerborg, obklopeném historickými budovami z 18. a 20. století. Určující myšlenkou architektů proto bylo pečlivé a promyšlené sjednocení nových budov s historickým prostředím. Ne účelově, ale atraktivním a inovativním způsobem – prostřednictvím vědomého používání architektury, přizpůsobené místu a situaci. Projekt tak posiluje a rozvíjí vlastní identitu místa a stává se ekologickým a městským obytným prostředím s vysokou architektonickou kvalitou.

Rozmanité bydlení pro každého

Rezidenční komplex je tvořen třemi bloky, jejichž výška postupně roste ze čtyř na šest pater. Dva menší bloky v severní části parcely a s výhledem na park mají shodný půdorys a plochu a na každém patře se nachází střídavě dva nebo čtyři byty. Větší blok v jižní části pozemku je složitějším komplexem se šesti až osmi bytovými jednotkami různých velikostí. Ve spodních patrech je několik menších bytů, zatímco ve vyšších podlažích jsou byty větší.

V budovách byla využita paleta materiálů, přizpůsobená danému místu. Domy proto mají fasádu z cihel, interiér je naopak charakterizován kombinací teplého dřeva a robustního betonu. Všude je kladen důraz na kvalitu a propracovanost detailů. Společné prostory jsou navrženy jako velkoryse robustní a poskytují tak bezpečný a stabilní rámec bydlení obyvatelům komplexu. Projekt je zajímavý také střešními zahradami – všechny střechy mají zahradní úpravu a slouží jako atraktivní venkovní prostory s výhledem na park a Oslo.

Celkově se v domech nachází 59 bytů různých velikostí, součástí komplexu je kavárna a podzemní parkoviště. Velkou předností souboru jako celku je pestrá nabídka bydlení v apartmánech různých velikostí a identity, které jsou zárukou existence rozmanité komunity, neboť poskytuje bydlení různým lidem v rozličných životních situacích.

Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet | Source: Ivar Kvall

PILESTREDET 77-79

Typ: Rezidneční
Místo: Oslo, Norsko
Program: Novostavby s 59 apartmány, kavárnou a podzemním parkovištěm
Klient: Aspelin Ramm Eiendom AS
Plocha: 7100m2
Zakázka: Vyzvaná soutěž (2015)
Status: Dokončeno (2020)
Designtým: Reiulf Ramstad Arkitekter

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: Ivar Kvall