Bytový komplex Pilestredet
Galerie(21)

Bytový komplex Pilestredet 77-79: historie a nová estetika

Obytné komplexy – paneláky a bytovky, neznamenají dnes již zejména možnost dostupného bydlení pro velké množství lidí. Jsou alternativou pro další existující možnosti bydlení, často navrhované architekty. V takovém případě jsou i nositeli kvality a určitého estetického výrazu. Do této kategorie lze zařadit i Projekt 77 – 79, který v norském Oslu navrhli architekti z ateliéru RRA –  Reiulf Ramstad Arkitekter.

Projekt Pilestredet 77 – 79 byl vznikl na pozemku v rezidenční čtvrti Fagerborg, obklopeném historickými budovami z 18. a 20. století. Určující myšlenkou architektů proto bylo pečlivé a promyšlené sjednocení nových budov s historickým prostředím. Ne účelově, ale atraktivním a inovativním způsobem – prostřednictvím vědomého používání architektury, přizpůsobené místu a situaci. Projekt tak posiluje a rozvíjí vlastní identitu místa a stává se ekologickým a městským obytným prostředím s vysokou architektonickou kvalitou.

Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet

Rozmanité bydlení pro každého

Rezidenční komplex je tvořen třemi bloky, jejichž výška postupně roste ze čtyř na šest pater. Dva menší bloky v severní části parcely a s výhledem na park mají shodný půdorys a plochu a na každém patře se nachází střídavě dva nebo čtyři byty. Větší blok v jižní části pozemku je složitějším komplexem se šesti až osmi bytovými jednotkami různých velikostí. Ve spodních patrech je několik menších bytů, zatímco ve vyšších podlažích jsou byty větší.

V budovách byla využita paleta materiálů, přizpůsobená danému místu. Domy proto mají fasádu z cihel, interiér je naopak charakterizován kombinací teplého dřeva a robustního betonu. Všude je kladen důraz na kvalitu a propracovanost detailů. Společné prostory jsou navrženy jako velkoryse robustní a poskytují tak bezpečný a stabilní rámec bydlení obyvatelům komplexu. Projekt je zajímavý také střešními zahradami – všechny střechy mají zahradní úpravu a slouží jako atraktivní venkovní prostory s výhledem na park a Oslo.

Celkově se v domech nachází 59 bytů různých velikostí, součástí komplexu je kavárna a podzemní parkoviště. Velkou předností souboru jako celku je pestrá nabídka bydlení v apartmánech různých velikostí a identity, které jsou zárukou existence rozmanité komunity, neboť poskytuje bydlení různým lidem v rozličných životních situacích.

Bytový komplex Pilestredet
Bytový komplex Pilestredet | Source: Ivar Kvall

PILESTREDET 77-79

Typ: Rezidneční
Místo: Oslo, Norsko
Program: Novostavby s 59 apartmány, kavárnou a podzemním parkovištěm
Klient: Aspelin Ramm Eiendom AS
Plocha: 7100m2
Zakázka: Vyzvaná soutěž (2015)
Status: Dokončeno (2020)
Designtým: Reiulf Ramstad Arkitekter

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: Ivar Kvall