Harrachovské apartmány

V oblíbeném zimním rekreačním středisku Harrachov vznikl v bývalém uhelném dole areál nových bytových domů dle architektonického návrhu studia Kvalitář. Architektonické řešení plně respektuje lokalitu včetně její historie a zasazuje celý projekt citlivě do horského prostředí.

Architekti se snažili do realizace citlivě zanést urbanistické předpoklady s městotvorným prvkem a rezidenti zde najdou místa pro odpočinek i pro sportovní vyžití. Kromě bytových domů se v areálu nachází i sportovní centrum a spa nebo restaurace. Samotné obytné domy pak ukrývají několik luxusních apartmánů od téhož studia.

Byty slouží vlastníkům k víkendovým pobytům, sportovní rekreaci a především k sezónnímu využívání. Architekt Jiří Dohnal řešil zadání obou mezonetových bytů, nacházejících se v nejvyšším patře a podkroví, včetně celé dispozice a vnitřních vertikálních komunikací.

Harrachovské apartmány 01
Harrachovské apartmány 02
Harrachovské apartmány 03
Harrachovské apartmány 04
Harrachovské apartmány 05
Harrachovské apartmány 06
Harrachovské apartmány 07
Harrachovské apartmány 08

Horský charakter

Přestože se jedná o moderní stavbu, která nabízí vše, co současná technická řešení umožňují, uchovala si realizace příjemnou horskou atmosféru. Dřevěné obklady stěn evokují tvarosloví pro lokalitu typického hrázděného konstrukčního systému.

Samozřejmostí je provedení interiéru ve vysokém standardu s použitím kvalitních materiálů. Hmoty utvářející vnitřní prostory apartmánu mají přiřazené různé atributy s výrazným materiálovým řešením, které definují prostor a umožňují snadnou orientaci v něm.

Architekt pracoval převážně s přírodními materiály, jako je dřevo (kartáčovaný dub, smrk, recyklované řezivo ze starých objektů s patinou a specifickou barevností), ale i ocel (přírodní ocel, nerez ocel a povrchově upravená černá ocel), nebo beton (vláknobetonové skořepiny, cementovaná stěrka), drásaná kůže a OSB deska.

Přírodní materiály pak ve výsledné realizaci kontrastují s monochromatickými materiály, jako jsou lakované plochy a sklo použité v zábradlích a površích koupelen. Vztahy mezi minimalistickým a rustikálním řešením působí ve výsledném dojmu velmi neformálně a zútulňují tak pobyt v interiéru.

Autor akcentuje centrální obytný prostor a nechává vyznít jeho velkorysost a prostornost. Důraz je kladen na kvalitní osvětlení prostoru nejen denním světlem, ale i špičkovými svítidly.

V hlavních prostorách je koncipován modulární systém osvětlení (spot reflektory s proměnnou optikou v systémových závěsných lištách). V interiéru působí dominantně i některé sanitární předměty, jako jsou umyvadla či umývátka a plochy v kuchyni, které jsou atypické a jsou vyrobeny z betonu / sklocementového povrchu na míru.

Harrachovské apartmány 06

Dva byty

Dva apartmány od Jiřího Dohnala reagují na celkový koncept domu, každý si ale zachovává specifickou atmosféru. Specifikem prvního bytu je obklad koupelny, kde jsou použity velkoformátové keramické obklady v kombinaci s betonovými zařizovacími předměty a podlahy jsou zpracovány litým terazzem.

V ostatních místnostech je na zemi položena dubová lamela, konzervovaná tvrdým voskovým olejem. Pro druhý byt je charakteristické přiznání některých konstrukčních materiálů, jako např. betonových tvárnic či OSB desek.

Nepřehlédněte: Bývalému statku vrátili život: Nevěřili byste, že tohle byl kdysi hospodářský dům!

Oproti tomu kontrastují povrchy koupelen v kaleném skle, do kterého je zasazen autentický UV tisk velkoformátových fotografických reprodukcí. V kontrastu fungují i monochromatické lakované povrchy s výraznou barevností a průmyslové epoxidové podlahy v koupelnách. V ostatních místnostech je položena dubová průmyslová mozaika.

Harrachovské apartmány 03

APARTMÁNY HARRACHOV
Místo: Harrachov
Autoř: Jiří Dohnal / Kvalitář
Projekt bytových domů: Marek Habr, Petr Horák / Kvalitář
Realizace: 2018−2019
Text: Red
Foto: Studio Flusser

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 6/2019.