Bydlení v zeleni na Tabulovém vrchu v Olomouci

Architektonickou soutěž na Vila Park Tabulový vrch v Olomouci vyhrálo renomované studio Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa již v roce 2016, v současné době je hotová první etapa výstavby projektu, který se úplného dokončení dočká v roce 2025.

Rozvíjená lokalita je součástí Neředínského horizontu, jednoho z místních nejvýznamnějších přírodních útvarů, který tvoří přirozenou hranici mezi městem a krajinou. Architekti se proto rozhodli vytvořit čtvrť, která se pokusí v této atraktivní lokalitě zachovat klidnou atmosféru a v co největší míře využije její jedinečný přírodní ráz.

Návrh odkazuje na jedinečný charakter místa i na základní principy příjemné architektury s lidským měřítkem a vytváří zde místo pro bydlení protkané vegetací. Ta vyrovnává klimatické výkyvy, jako jsou stále častější vlny veder, zvlhčuje vzduch a zpříjemňuje pobyt ať už v zastíněných ulicích nebo zelení ukrytém bydlení s dostatkem soukromí.

Vila Park Tabulový vrch 01
Vila Park Tabulový vrch 02
Vila Park Tabulový vrch 03
Vila Park Tabulový vrch 04
Vila Park Tabulový vrch 05
Vila Park Tabulový vrch 06
Vila Park Tabulový vrch 07
Vila Park Tabulový vrch 08

Funguje také jako jisté prolínání přírodního prostředí a města a vytváří kontinuitu zdejší biodiverzity. Prostorový koncept souboru o celkovém počtu 336 bytů na ploše pěti hektarů je založen na pěti samostatných blocích uspořádaných kolem centrálního veřejného parku, při vstupu do území doplněného o obchody v parteru a novou zastávku MHD.

Park svojí otevřeností zajišťuje pěší prostupnost a napomáhá dobré orientaci v celém území. Jeho řešení je jednoduché a velkorysé, založené na působení rozlehlé travnaté plochy se solitérními stromy. Celý prostor tak bude vzdušný a přehledný.

Vila Park Tabulový vrch 01

Každá z pěti etap je tvořena skupinou viladomů na společné podnoži, tvoří tak samostatný celek s vlastním vnitroblokem – poloveřejným prostorem, který slouží převážně obyvatelům dané etapy a přirozeně rozvíjí jejich komunitní život.

Nadzemní podlaží viladomů obsahují byty, které jsou vždy maximálně tři na podlaží a zajišťují tak novým obyvatelům dostatečné soukromí. Naopak sounáležitost a sousedské setkávání umožňuje společný vchod a prostory, které sdílí šest až devět bytů.

Téměř každý byt v území má velkorysou lodžii, příčně provětranou dispozici, ideální orientaci vůči slunci a výhled do parkové zeleně i soukromého vnitrobloku. Přidanou hodnotou projektu jsou opravdu velkorysé úložné prostory v každém bytě, na které architekti při návrhu mysleli. Součástí každé bytové jednotky je samostatná komora nebo šatna propojená s ložnicí.

Vila Park Tabulový vrch 06

Další úložný prostor zajišťuje sklep v suterénu nadstandardní velikosti pro uložení všech věcí, které není potřeba mít každodenně při ruce a skladovat přímo v bytě. Jednotlivé bytové domy jsou vybaveny výtahy, kterými se z podzemního podlaží dostanete do všech pater objektu.

Přírodní charakter bydlení je dále rozvíjen v architektonické úrovni návrhu, a to především volbou materiálů. Ty se odkazují na vztah k přírodě, jako hlavní výrazový prvek domů je použit obklad lodžií modřínovým dřevem bez povrchové úpravy.

Dřevo tak bude stárnout spolu s projektem a jeho obyvateli. Kolem celé urbanistické struktury vznikne sportovně rekreační stezka s využitím pro běh, in-line i cyklistiku. Navržena jsou také sportoviště, místa pro odpočinek a dětská hřiště.

Vila Park Tabulový vrch
Místo: Olomouc
Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Martin Holý, Ondřej Mundl, Lucie Skořepová, Matěj Štrba, Ondřej Švancara, Victor Cojocaru
Velikost parcely: 5 hektarů
Celkový počet bytů: 336
Počet komerčních jednotek: 4
Investor: Vila Park Tabulový Vrch Olomouc s.r.o.
Dodavatel stavby: GEMO a.s.
Projekt: 2016
Realizace: 2018–2025
Text: Red
Foto: Chybík+Krištof, Alex Shoots Buildings

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2020.