Bytový dům s charakterem
Galerie(8)

Bytový dům s charakterem

Nový bytový dům Anděl Na Zatlance stojí za pozornost. Jeho výraz nezapře inspiraci v činžovních domech přelomu 19. a 20. století, přesto je velmi osobitý a současný. Citlivě doplňuje uliční řadu a o svých kvalitách přesvědčil Českou komoru architektů, která jej nominovala spolu s osmi dalšími českými realizacemi na prestižní ocenění Mies van der Rohe Award 2013.

Bytový dům Na Zatlance vyplnil dlouho neobsazenou proluku mezi činžovními domy. Minimalistická bílá uliční fasáda je oživena nápaditou rytmizací vertikálních oken a je konzolovitě vykloněná nad ulici, takže si jí nelze nepovšimnout. Výraz uliční fasády se opakuje i na straně situované do dvora. Zcela jiný charakter má nízká hmota vestavěná do vnitrobloku, ve které je umístěn byt osvětlený vnitřním atriem.

V domě je celkem 18 bytů, které nabízejí díky své orientaci k parku Mrázovka klidné bydlení. Definujícím prvkem bytů jsou okna, která sestávají ze dvou částí nad sebou a vždy jde posunout pouze jedna z nich. Otevíratelnost jednotlivých částí reaguje na výšku okenního parapetu nad zemí, která je i v rámci jednoho pokoje různá. S celkovým minimalistickým a světlým provedením budovy kontrastuje schodiště, které je celé natřeno vínovou epoxidovou barvou.

Dům Na Zatlance, který vzniknul v ateliéru Radek Kolařík architectural workshop, je mezi devíti českými nominacemi na Evropskou cenu za architekturu MvdRA 2013. V této soutěži se mezi nejlepší práce naposledy propracoval český projekt Klášter trapistů v Novém Dvoře od Ateliéru Soukup v roce 2005.

Ve Veletržním paláci si můžete do  6. ledna 2013 můžete prohlédnout výstavu nejlepších prací minulého ročníku

Další nominovaní na Evropskou cenu za architekturu:
HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO / Rudiš-Rudiš architektonická kancelář

REVITALIZACE BASTIONU U BOŽÍCH MUK, PRAHA 2/ Miroslav Cikán, Pavla Melková-MCA atelier s.r.o., Petr Buš, Pavel Košťálek

KOSTEL V LITOMYŠLI
/ Zdeněk Fránek

BYTOVÝ DŮM S TĚLOCVIČNOU
, PRAHA 1/  DaM, s.r.o. – Petr Burian

GOLF CLUB ČERTOVO BŘEMENO/ Stanislav Fiala – FIALA + NĚMEC

BYTOVÉ DOMY NA VACKOVĚ V PRAZE/ UNIT architekti, Jiran Kohout architekti – Zdeněk Jiran, Michal Kohout, David Tichý

KONVERZE PLYNOJEMU NA MULTIFUNKČNÍ SÁL
, OSTRAVA/ Josef Pleskot – AP Atelier

TYRŠŮV MOST, PŘEROV/ Šrámková architekti

text: Veronika Benešová
foto: Petr Polák
zdroj: rkaw.cz