Bydlení v Lánech
Galerie(3)

Bydlení v Lánech

Satelitní městečka kolem Prahy již netáhnou. Ten, kdo chce dát velkoměstu vale, netouží po uzavřeném „ghettu“ bez služeb a infrastruktury. Nové projekty tento trend zachytily, a developeři se proto snaží integrovat novou výstavbu v předměstských obcích do stávajícího osídlení. To je i cílem projektu, díky němuž se významně rozroste obec Lány, známá především jako letní sídlo našich prezidentů.

Lánská obora, místo, kde se tak rád na koni projížděl prezident Masaryk, se má stát lákadlem projektu výstavby rodinných domů, který připravuje developerská společnosti Real Invest Franc, s. r. o. V Lánech (okres Kladno) bude v následujících pěti letech zrealizován projekt „U Lánské obory“, který v obci významně navýší počet obyvatel.

Developer zdůrazňuje, že jeho koncepce nového bydlení má být přátelská k domorodcům a kromě rozšíření možností bydlení poskytne jak stávajícím, tak budoucím obyvatelům zvýšený komfort. Cílem celého projektu je podle Jiřího France, jednatele společnosti Real Invest Franc, rozšíření obce o nový prostor k bydlení, který by citlivě doplnil stávající architekturu a občanskou vybavenost.

Autorem projektu je ing. arch. Petr Šulc. Podle jeho slov bylo zadáním vytvoření lokality komfortní pro bydlení a ne maximální vytěžení území. Řadové domy jsou proto navrženy ne jako neprostupná hradba, ale jako bloky s prolukami, charakterizované vzdušností a světlostí. Materiál, který prolíná všemi typy domů, je klasická holandská režná cihla v kombinaci s cembonitovými deskami. Ráz architektury dokreslují obklady z cedrového dřeva. Domy tak charakterizuje decentní barevnost, díky níž vhodně zapadají do okolního prostředí. Důraz je kladen na ­estetiku a kvalitu nejen jednotlivých domů, ale i projektu jako celku.

Se zahájením se počítá počátkem letošního roku, stavbu provede společnost Franc prostřednictvím vlastní stavební firmy. V první fázi realizace, která by měla být dokončena v létě 2009, proběhne výstavba dvaadvaceti řadových a jedenácti samostatně stojících cihlových rodinných domů v dispozicích 3 + kk až 5 + kk s garáží.

Druhá fáze, která bude zahájena na přelomu let 2008/2009, pak doplní projekt o dalších devatenáct řadových a jedenáct samostatných rodinných domů, přibude rovněž šest bytových domů a prvky občanské vybavenosti – v plánu je prozatím například dům s pečovatelskou službou, cyklostezka, knihovna, fitness, víceúčelový prostor a další. Nově vzniklé náměstí, které bude součástí čtvrti U Lánské obory, by se mělo stát do budoucna místem setkávání obyvatel Lán.


Název: U Lánské obory
Autor projektu: Ing. arch. Petr Šulc

Developer: Real Invest Franc, s. r. o.
Rozsah:   
1. etapa – plocha 25 193 m2
2. etapa – plocha 45 000 m2

(lz)
Vizualizace: archiv společnosti
Real Invest Franc, s. r. o