Francis A. Gregory Library

Architekt oceňovaného britského studia Adjaye Associates promluví v Praze

Glenn DeRoche, architekt jednoho z nejvýznamnější architektonických studií současnosti, bude přednášet v Centru současného umění DOX na téma Kontext: Inspirace architektury. Do Prahy přijede společně s ředitelem londýnského Design Musea Deyanem Sudjicem na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre, aby vybrali vítěze soutěže pro studenty architektury Kaplicky Internship 2018. Autor vítězné práce bude vyhlášen po přednášce a získá tříměsíční stáž ve studiu Adjaye Associates v Londýně. Akce v DOXu se uskuteční 24. října 2018 od 18 hod.

Adjaye Associates, architektonické studio s pobočkami v Londýně, New Yorku a Akkře (Ghana) a realizacemi na čtyřech kontinentech, si získalo renomé zejména svými stavbami pro kulturní a vzdělávací instituce. Příkladem je budova Národního muzea afroamerické historie a kultury ve Washingtonu DC, oceněná hned ve dvou soutěžích o design roku 2017, nebo Vysoká škola managementu v Moskvě (SKOLKOVO). V následujících letech se ateliér chystá realizovat mimo jiné památník holokaustu v centru Londýna, katedrálu v hlavním městě Ghany nebo 66-poschoďový mrakodrap v centru New Yorku.

Glenn DeRoche se v přednášce zaměří na to, jak architekti v Adjaye Associates využívají v procesu návrhu daný kontext, takže se jim daří přispívat k „architektuře místa“ spíše než k „umisťování architektury“. Ve své prezentaci představí tři projekty studia, které úspěšně kombinují prostory pro vzdělávání, kulturní vyžití i bydlení.

Glenn DeRoche
Glenn DeRoche

DeRoche působí u Adjaye Associates již osm let, během nichž pracoval na klíčových projektech studia ve všech jeho pobočkách. V současnosti na pozici Project Director v Londýně vede projekty studia v Africe. Do Prahy přijede jako jeden z členů odborné poroty, která rozhodne o vítězi 4. ročníku architektonické soutěže Kaplicky Internship.

Kaplicky Internship je program, který poskytuje studentům a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých vysokých škol možnost absolvovat tříměsíční hrazenou stáž v jednom z prestižních londýnských studií. Mohou si tak vyzkoušet práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů.

Vítězem prvního ročníku z roku 2015 byl Ondřej Michálek (UMPRUM), který strávil tři měsíce v londýnském studiu Eva Jiricna Architects. O rok později v soutěži zvítězila Petra Ross (TUL), která v létě 2017 absolvovala tříměsíční stáž u Zaha Hadid Architects. Zatím posledním stipendistou je Miroslav Strnad (VUT), který letos na jaře odjel do ateliéru Allies & Morrison, zaměřujícího se na urbanismus.

Akce v DOXu se uskuteční 24. října 2018 od 18 hod. a je určena jak architektům, tak široké veřejnosti se zájmem o architekturu. Vstup je zdarma po předchozí registraci: http://bit.ly/2IU7nVC