
Zemřel Petr Suske, průkopník ekologické architektury v Česku
Ve věku nedožitých 74 let zemřel Petr Suske, výrazná osobnost české architektury a dlouholetý pedagog Fakulty architektury ČVUT. Na fakultě působil nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2024 jako vedoucí ateliéru a mentorská postava mnoha generací studentů. Jeho odchod znamená ztrátu nejen pro akademické prostředí, ale i pro širší architektonickou obec.
„Petr Suske byl v architekt v každém ohledu a smyslu toho slova. Architektura pro něj nebyla jen oborem, v kterém působil, ale životním vyznáním, místem které propojovalo všechno ostatní. Nemá asi smysl připomínat, že ekologickou architekturu v mezinárodním kontextu pro mnoho lidí objevoval už před půl stoletím a byl v tom fenomén. Pro mne je důležitější připomínat, že Petr byl člověk s nadhledem, něžným a trvale přítomným humorem. Stále mladý ve svém přemýšlení o věcech, svobodný a neformální ve své vlastní, nepřehlédnutelné tvorbě i při výuce studentů. Té věnoval více než třicet let, v Alžíru, Belgii, především ale na naší fakultě. Díky tomu neodchází, zůstává se všemi, které inspiroval, bavil a učil,” vzpomíná Marek Tichý, jeho dlouholetý spolupracovník ve vedení ateliéru na FA ČVUT.
Architektura jako způsob myšlení i života
Petr Suske absolvoval Fakultu stavební ČVUT v roce 1975. Před rokem 1989 působil ve Výzkumném ústavu místního hospodářství a pracovně pobýval také v Alžíru a Belgii. Již v 80. letech se začal intenzivně věnovat otázkám ekologického stavění – v roce 1984 spoluzaložil neformální Skupinu ekologické architektury (SEA), která sdružovala odborníky z řad architektů, inženýrů i lékařů se zájmem o environmentální souvislosti architektury. V roce 1992 se skupina transformovala v architektonickou kancelář, která pokračovala v rozvoji principů udržitelné výstavby.
Ve své tvorbě Suske prosazoval především respekt k prostředí, využívání lokálních materiálů a energeticky úsporných technologií. Byl mezi prvními, kdo v českém prostředí prosazovali ekologickou architekturu ve světovém kontextu, dlouho předtím, než se z ní stal všeobecně přijímaný směr.
Výrazné stavby i pedagogický odkaz
Mezi jeho nejznámější realizace patří Dům s deštníkem, rekreační areál Hotel Park Holiday v pražských Benicích, Hliněná bašta v Průhonicích, bytový dům L’Ocelot ve Vysočanech nebo experimentální Mrakodrápky u Mladé Boleslavi. Jeho architektura byla nezaměnitelná, často poetická, ale vždy hluboce propojená s kontextem a prostředím.
Petr Suske zůstává ve vzpomínkách stovek studentů, které vedl doma i v zahraničí. Vedle své působnosti na FA ČVUT se pedagogicky angažoval také v Belgii a Alžíru. Jeho odkaz nezůstává jen v budovách, ale i v myšlení těch, které inspiroval.