Mrakodrápky: veselé domy pro golfisty
Galerie(11)

Mrakodrápky: veselé domy pro golfisty

Mírně zvlněná krajina golfového hřiště tvoří v podstatě jakousi zahradu domům, které vyrostly na vyvýšené hraně uprostřed greenu. A protože domy postavené s využitím recyklovaných materiálů stojí na nožičkách, obliny golfového terénu probíhají i pod nimi; žádný ostrý přechod se nekoná.

„Zadání investora bylo jednoduché a celkem složité zároveň: vymyslet se měla forma bydlení pro golfisty tělem i duší, pro opravdové golfisty s velkým G, pro které je golf víc než pouhý sport. A nezapomenout při tom na trvale udržitelné stavění – protože rozumně založené a provozované golfové hřiště může být také trvale udržitelná forma krajiny. I když si to část ekologů nemyslí,“ vypráví autor projektu Doc. Ing. arch. Petr Suske z architektonické kanceláře SEA Architekt (Skupina ekologické architektury).

Hřiště jako moře, domy jako lodě

Domy stojí v řadě lemující hranu golfového hřiště. Protože golfisté někdy přirovnávají golfové hřiště k mořské hladině, právě tady při troše fantazie mohou domy připomínat parníky na moři. Jsou tak i navrženy – vysoké, s několika „palubami“. Z té nejvyšší (ze střechy) se dá příjemně pozorovat okolí, zelené „moře“ kolem – a samozřejmě i dění na greenu. Domy jsou třípodlažní a mají obytnou střechu. Otevřené přízemí slouží k pobytu venku u ohniště a také k parkování auta. Je tady umístěn i malý technický prostor: připravuje se zde teplá voda a jsou svedeny instalace do země. První patro tvoří obytný prostor, ve druhém patře se spí. I když ne vždy, protože v některých domech jsou po arabském vzoru tyto dvě funkce prohozeny – ložnice je v patře prvním a obytný prostor s lepším výhledem se posunul do poschodí druhého.

Řešení jižních stěn

Konstrukce domů je dřevěná trámová, stěny jsou opatřeny nadstandardní tepelnou izolací. Lehká nosná konstrukce je doplněna na jižní fasádě těžkými akumulačními stěnami. Tyto panely mající i výraznou estetickou funkci jsou vyzděny z odpadového materiálu – některé pocházejí z cihel nebo kamenů z bouračky, další zase z nepálené hlíny ze základových výkopů. Z venku jsou tyto stěny zasklené na principu Trombeho stěn, to znamená, že jímají sluneční energii s využitím skleníkového efektu. V interiérech domů se využily použité neomítané materiály.

Dřevo, plech i čirý makrolon…

Ostatní dřevěné stěny jsou opláštěny různými způsoby – některé dřevěnými obklady, na jiných jsou cementovláknité desky anebo vlnitý plech. Jeden dům je opláštěn z didaktických důvodů průhlednými makrolonovými deskami, takže je vidět do vnitřku stěn, v nichž vyniká přirozená krása izolační dřevěné vlny.

Mrakodrápky mají nízké energetické nároky; při jejich stavbě byly v maximální míře využity recyklované materiály a solární architektonické principy. Na střechách jsou umístěny fotovoltaické panely. Vodovod a kanalizace jsou napojeny na obecní řady, dešťové vody se jímají do rezervoárů s přepadovým vsakem.

Studie Bydlení u golfového hřiště II představuje pokračování tohoto zajímavého projektu.

Alena Gembalová
FOTO: SEA Architekt