Village im Dritten BF05 Wohnen Thaler Thaler Architekten Schreiner Kastler 2

Vídeň staví novou čtvrť s ekologickými byty pro několik tisíc lidí

Uprostřed třetího vídeňského okresu vznikne do roku 2026 nová čtvrť „Village im Dritten“. Ta nabídne udržitelné a ekologické bydlení pro zhruba čtyři tisíce Vídeňanů. Necelou polovinu bytů pak budou tvořit městem podporované byty.

Do pěti let plánuje vídeňská radnice ve spolupráci s ARE Austrian Real Estate postavit novou čtvrť v lukrativním třetím vídeňském okresu poblíž ulice Landstraße. Nový projekt se bude rozprostírat na ploše o velikosti jedenácti hektarů a nabídne bydlení pro čtyři tisícovky Vídeňanů.

Necelou polovinu celkem 1 900 bytů tvoří městem podporované byty, kterých má být celkem osm set. Projekt, který radnice připravovala deset let, přitom není jediným ekologickým komplexem novostaveb. Již v roce 2007 vznikl nedaleko projekt Eurogate, největší sídliště pasivních domů v Evropě.

Snaha o snižování teploty

Při výstavbě nové čtvrti je podle zástupců vídeňské radnice nejdůležitější cenová dostupnost bytů, vysoká kvalita použitých materiálů i jejich využití v každodenním životě. Centrálním principem je pak udržitelnost, proto radnice u nového projektu vsadila na dostatek zeleně, temperování budov, zastiňování a správnou cirkulaci větru.

V městských stavebních projektech navíc Vídeň dosahuje snížení teploty v bytech i vhodným zasklením, účinnou ochranou před sluncem, dobrým větráním bytů a klimaticky neutrální regulací teploty budovy, tj. mírným chlazením pomocí odvodu tepla.

Zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně

K dalšímu snižování teploty pomáhá i efektivní ozelenění střechy a fasády, zastínění společných prostor a cest, příznivý design povrchů, zadržování dešťové vody i zajištění adekvátního větrání.

Nová čtvrť navíc myslí i na společné prostory. Všechny obytné budovy mají být opatřeny zelenými fasádami i střešními zahradami a terasami, které obyvatelé budou moct využívat společně se sousedy. Na nádvořích plánuje město vybudovat stinné salonky, které mohou být útočištěm i místem setkání.

„Laboratoř“ nových opatření

Kromě nabídek fitness budou k dispozici různá hřiště pro všechny věkové skupiny, stejně jako trysky s mlhou a vodní hry pro další chlazení v horkých letních měsících. V prostorném dvouhektarovém centrálním parku mají být vybudovány další hrací a sportovní plochy i psí zóna.

Zdroj: Zahraniční kancelář města Vídně

Ostatní části veřejného prostoru jsou navrženy v blízkosti přírody jako městská divočina nebo městský les. Chybět samozřejmě nebudou ani školka, obchody a restaurace.

Nová městská čtvrť má podle radnice hrát průkopnickou roli a stát se tzv. „laboratoří“, která má testovat širokou škálu opatření, která budou v budoucnu standardem.

red