střešní okno

Přeplněné domácnosti trápí až šestinu Čechů. Bydlet lze přitom i na půdě

Téměř každý sedmý obyvatel České republiky žije v přeplněném bytě či domě. V rámci Evropské unie je to číslo mírně lepší než průměr, navíc situace se za posledních 10 let poměrně výrazně zlepšila, jak vyplývá z nejnovějších dat Eurostatu. Zhruba polovina českých domácností žije ve vlastním domě, český bytový fond však zůstává nadále zaostalý. I letos proto budou zvyšovat komfort bydlení hlavně rekonstrukce, často za využití státních dotací.

Situace v Česku se zlepšila

Podle dat Eurostatu žije 15,1 % obyvatel České republiky v bytě či domě, který je přeplněný. Oproti loňskému roku je to mírný pokles z 15,4 %, ještě před 10 lety ale takto žilo 21 % domácností. Definice Eurostatu pro přelidněnou domácnost vychází z počtu místností: Jeden pokoj pro domácnost, na pár, na každou dospělou osamělou osobu, na dvojici osamělých osob stejného pohlaví ve věku 12-17 let, na každou osamělou osobu ve věku 12-17 let, která není zahrnuta v předchozí kategorii, a na dvojici dětí mladších 12 let. Jinými slovy řečeno, např. pro čtyřčlennou rodinu s dvěma dětmi do 12 let je minimem dvoupokojový byt, pokud jsou děti starší 12 let, tak by už měly mít vlastní pokoj a taková rodina by měla bydlet v minimálně třípokojovém bytě.

Situace v České republice se tak v posledních 10 letech poměrně výrazně zlepšila a je i lepší, než činí průměr v Evropské unii, který dosahuje 17 %. Nejvíce přeplněné jsou přitom byty v zemích východní Evropy v čele s Lotyšskem (42 % ), Rumunskem (41 %) a Bulharskem (36 %). Naopak nejvíce prostoru pro sebe mají členové domácností na Kypru (2 %), Maltě (3 %) či v Nizozemí (3 %). V rámci střední Evropy jsou na tom Rakušané srovnatelně jako Češi, Němci o něco lépe (11 %). Naopak výrazně přeplněnější byty mají na Slovensku (32 %) i v Polsku (36 %).

Rekonstrukce půdních prostor

„K průběžnému zlepšování situace přispívají především rekonstrukce starých rodinných domů. I když nedochází k nárůstu obytné podlahové plochy, zlepšuje se dispozice bytů i rodinných domů a více se využívají prostory, které dříve nebyly určené pro bydlení,“ vysvětluje Public Affairs manažer výrobce střešních oken VELUX Ondřej Boreš.

Jednoduchým řešením problémů s přeplněným bydlením může být využití půdních prostor. České domácnosti se ale zatím do využívání půdy příliš neženou, a to přesto, že půdu má k dispozici téměř třetina českých rodinných domů či bytů. Z podzimní studie společnosti VELUX vyplývá, že 25 % českých domácností má k dispozici půdní prostor, ale nevyužívá jej. Dalších 10 % pak má místo na půdě upravené k bydlení, ale nebydlí v něm. Pouhá 2 % dotázaných uvádějí, že na půdě bydlí.

Oslabený a stagnující rezidenční trh budou i v letošním roce držet hlavně rekonstrukce. Podpořit modernizace starších budov navíc může od letošního podzimu dotační program Oprav dům po babičce. V tomto programu stát na rekonstrukce starých budov nabízí dotaci až milion korun na komplexní zateplení a mezi žadatele chce rozdělit celkem 40 miliard Kč.

Jedním z nejčastějších způsobů využití dotačních programů je rekonstrukce střechy a na ni navazující zobytnění podkroví, což je ideální řešení při hledání dalšího prostoru pro bydlení. „Moderní technologie a materiály umožňují zajistit na půdě dostatečné prosvětlení, příliv čerstvého vzduchu i ideální teplotu,“ říká Ondřej Boreš ze společnosti VELUX.