Stavební zákon by se měl do září dostat do Sněmovny

Partneři sekce:

Návrh nového stavebního zákona by se měl do letošního září dostat do Sněmovny. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude nyní vypořádávat všechny připomínky, které k zákonu obdrželo. V případě velkých změn je ministryně Klára Dostálová připravena zopakovat meziresortní připomínkové řízení. Připustila to včera v rozhovoru s Českou televizí.

MMR ukončilo přijímání připomínek ke kontroverzní normě 23. prosince, sešla se řada kritických připomínek. Proti návrhu se postavily zejména organizace hájící zájmy měst a obcí, setkal se také s kritikou hasičů, památkářů a ochránců životního prostředí. MMR v pondělí získalo souhlas premiéra Andreje Babiše, že může připomínky vypořádávat až do konce března, tedy o dva měsíce déle.

„Na rovinu říkám, pokud by se ten zákon natolik změnil, že bych měla opakovat i meziresort, tak to klidně udělám, protože máme tam dvouměsíční prázdniny. Skutečně si myslím, že ten prostor ještě je,“ řekla ministryně.

Včera se její náměstkyně Marcela Pavlová setkala se zástupci velkých měst, které stavební zákon kritizují. „Podařilo se nám vyjasnit si některé neodůvodněné obavy samosprávy ze ztráty svého vlivu nad tím, co se v jejich katastru postaví. Některé paragrafy zákona během připomínkového řízení upravíme tak, aby byla role měst a obcí ještě více posílena,“ uvedla Pavlová v tiskové zprávě.

Zástupci měst podle mluvčího MMR Viléma Frčka souhlasí s tím, aby v povolovacím řízení do budoucna uplatňovali práva v postavení účastníka řízení. Obec by podle dohody měla mít nově možnost vydávat předběžnou informaci k záměru stavebníka, což by přispělo i k zrychlení povolování. Obce by také měly být v budoucnu informovány cestou „hlídacího psa“, který bude součástí digitalizace stavebního řízení, o zahájení povolovacího řízení, aby mohly začít hned sledovat dokumentaci. Naopak na další schůzce se ještě pracovní skupina ministerstva s představiteli Prahy, Brna, Ostravy, Liberce a Plzně vrátí k tomu, jak bude zákon upravovat územní plánování.

Účinnost zákona podle Dostálové musí být i s digitalizací nejdříve od roku 2023. Platnost zákona je plánována na rok 2021. Snahou vlády je podle ní ukázat, že v jednom volebním období lze schválit reformní zákon. „Zatím harmonogram stíháme,“ poznamenala.

Náměstek ministerstva kultury Vlastislav Ouroda v pondělí vyjádřil obavy, že nový stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESCO. Dostálová zmínila, že v pondělí hovořila s ministrem Lubomírem Zaorálkem a „plácli si“, že dohoda mezi ministerstvy bude bezpodmínečně dodržena.

„Pokud je tam nějaké slovíčko, které chce ministerstvo kultury změnit, tak ho samozřejmě změníme. Dohoda, co byla s ministerstvem kultury učiněna, bude beze zbytku naplněna,“ zdůraznila. Stejnou dohodu má MMR podle Dostálové s hasiči. Hasiči podle ní vytvořili kategorie staveb a u významných staveb v kategorii tři a čtyři zůstane požární dozor zachován.

Vláda v pondělí také odložila projednávání analýzy ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Analýza zmiňuje vysoké náklady spojené s přesunem až 13.500 úředníků a spisů. Jednorázové náklady vyčíslila na 2,2 miliardy v minimální variantě. V maximální verzi by se vyšplhaly na 32 miliard korun, počítá totiž s výstavbou budov za 29 miliard korun.

Podle Dostálové je ale „holý nesmysl“, že by stát stavěl pro všechny úředníky nové úřady. „Nebudeme stavět nové úřady. Už dneska stát platí u obcí pronájem kanceláří, stát za výkon té služby platí čtyři miliardy ročně a jenom nájem z toho dnes dělá 360 milionů korun,“ poznamenala. Skutečné náklady podle ní jsou pro ministerstvo vnitra 2,7 miliardy a pro MMR 2,2 miliardy korun.

Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů. Nový systém podle Dostálové přinese odbourání velkého počtu razítek a jasné a vymahatelné lhůty.

Zdroj: ČTK