CAMP IPR Praha 2

Novinky o rozvoji Prahy v podcastu Zkouška sirén

Právě tak se jmenuje nejnovější seriál podcastů z dílny Centra architektury a městského plánování, který si můžete poslechnout každou první středu v měsíci. S pravidelným testem varovného systému je spojuje snaha upozornit Pražany na vše důležité, co se v architektuře jejich města děje a co by v žádném případě neměli minout.

Únorový a v pořadí již druhý díl dal prostor zajímavým hostům i současným tématům městského rozvoje. Byla řeč o čtvrté lince metra, interaktivní výstavě URBANIA, knize Ke stolu! a akcích v CAMPu. Podcast je možné poslouchat na Spotify, Apple Podcasts nebo Soundcloud.

Myšlenka vytvořit nový podcast o městském rozvoji vznikla přímo mezi zaměstnanci CAMPu. Ti se na něm podílí nejenom obsahově, ale i technicky – vyhledávají témata, dělají rozhovory a také ho natáčí. Cílem bylo zpřístupnit témata o pražském rozvoji, zajímavých výstavách či hostech novou a zábavnou formou více lidem.

„Neustále se snažíme vynalézat nové cesty, jak informovat o tom, co se v Praze děje. Díky podcastu budou mít Pražané každou první středu v měsíci přísun čerstvých informací o architektuře, Praze a akcích v CAMPu,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Samotný podcast s názvem Zkouška sirén je důvtipně zveřejňován první středu v měsíci ve 12 hodin – tedy ve stejný čas, kdy v Praze probíhá zkouška varovných sirén. Podcast je koncipován jako shrnutí toho, co se za poslední měsíc v Praze z pohledu plánování a rozvoje odehrálo. Nechybí zde rozhovory s osobnostmi, které se městu věnují, ani pozvánky na zajímavé akce, které se v CAMPu připravují.

Zkouška sirén 2 2020

Úvod druhého podcastu přinesl ohlédnutí za uplynulou přednáškou na téma stavby první etapy metra D z Depa Písnice na Pankrác. Zmíněna byla dlouhodobá vize a strategie Vyšehradu, kterou v CAMPu představil nový ředitel národní kulturní památky Vyšehrad, architekt Petr Kučera. V podcastu také zazněly informace o novém testovacím provozu nových informačních tabulí a navigačního systému Dopravního podniku od architektky Anny Švarc ve vybraných stanicích metra.

Ze záznamu CAMPu byla tentokrát vybrána diskuze Adama Gebriana s duem Alenou Mičekovou a Petrem Stolínem, dvojnásobnými laureáty soutěže Česká cena za architekturu. Posluchače dále čekají další dva rozhovory. S hvězdným britským designérem Jayem Osgerbym, jedním z hlavních hostů diskuse New city, same needs v CAMPu, pořádané ve spolupráci s UMPRUM, který se vyjadřoval k palčivým tématům veřejného prostoru a jeho budoucnosti.

Druhý rozhovor je s architektkou a zakladatelkou Kanceláře veřejného prostoru na IPR Praha Pavlou Melkovou, která v CAMPu pokřtila svou knihu s názvem Ke stolu! V rámci ní sezvala k pomyslnému stolu osmnáct osobností různých profesí a vedla s nimi debatu o městě. Nad tématy diskutovali například ekonom Tomáš Sedláček, psychiatr Radkin Honzák, výtvarník Krištof Kintera či spisovatelka Pavla Jazairiová.

Podcast pozval posluchače na interaktivní výstavu URBANIA, která vtáhne návštěvníky do reality úředníků a městského plánování. Instalace ukazuje, v čem je důležité povolání zaměstnanců radnic a státní správy a prostřednictvím osmi situací poodhaluje proces plánování města. Nově je výstava prodloužena do 29. března.

V závěru zazněly v podcastu Zkouška sirén ještě dvě zajímavé události, které se uskuteční v CAMPu. Tou první je večer věnovaný historii a vývoji architektury dvou hlavních měst – Varšavy a Prahy – a tomu, čím by se vzájemně mohly metropole inspirovat. Diskuse proběhne 20. února.

Druhá pozvánka patří norskému dokumentárnímu filmu Landscape Healing. Ten vypráví příběh o léčení zraněné krajiny. Ukazuje místa, jež byla mnoho let využívána pro vojenské výcviky a po kterých zůstala znečištěná půda, voda a porušená krajinná struktura. Projekce proběhne 25. února a po ní bude následovat diskuse s tvůrci filmu na Skype.

Podcast Zkouška sirén je možné poslouchat na platformách Spotify, Apple Podcasts nebo Soundcloud. Případně lze využít RSS kanál (http://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:400819479/sounds.rss).

TEXT: RED
FOTO: IPR