Milan Cais - Disconnected

Trutnovské EPO1 se otevře už v květnu. Centrum současného umění zahájí provoz trojicí výstav

Galerie EPO1, nové unikátní centrum umění v České republice, zahajuje 24. května plnohodnotný provoz. Otevření multifunkčního prostoru nabídne hned tři výstavy. Pětipodlažní komplex, který vznikl rekonstrukcí bývalé poříčské elektrárny v Trutnově, vybudoval trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou.

Od začátku roku 2020 probíhá revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova, která mění objekt první poříčské elektrárny v galerii. Umělecký prostor nabídne na 3 400 metrech čtverečních současné umění, nadrozměrné sochy nebo ateliéry pro umělce.

„V bývalé turbínové hale vznikla výstavní plocha dva tisíce metrů čtverečních. Součástí areálu je výstavní sál, v patře další prostor pro obrazy, grafiky, fotografie nebo 3D objekty. Výstavní sály jsou také v podkroví a v plánu je poslední etapa rekonstrukce včetně úpravy venkovních prostor pro open-air expozice,“ popisuje prostor Rudolf Kasper.

Nadrozměrné sochy a plastiky

První neveřejné výstavy už má EPO1 za sebou. V galerii vystavovala sochařka Pavlína Kvita nebo krajinářský fotograf Jiří Havel. Další výstavy jsou naplánované až do roku 2027. K vidění budou díla tuzemských i zahraničních umělců.

V rámci otevření budou zahájeny tři výstavy, z nichž každou připravuje jiný kurátorský tým. „Hlavní výstava v turbínové hale bude mezinárodní, bude se jmenovat Volume – akustická dimenze v současném sochařství. Instalujeme objekty, které budou zvuk vydávat nebo ho snímat a různě s ním pracovat. Další výstava s názvem Power Post Station se bude týkat konverze energie ve vizuálním umění současnosti a výstava Fresh Power ukáže základ naší stále se rozšiřující sbírky, která si bere za cíl zmapovat tu nejmladší česko-slovenskou sochařskou generaci ve všech podobách a aspektech,“ zve do Trutnova ředitel EPO1 Jan Kunze.

Lákadlem uměleckého prostoru budou nadrozměrné sochy a plastiky, které se v běžných galeriích nedají vystavovat. Velkorysé výstavní plochy s vysokými stropy dají umělcům šanci uvést díla, která se objevují jen občas a někde, protože nemohou jednoduše putovat po galeriích.

„Velké výstavní prostory, jaké nabízí EPO1, nejsou v České republice obvyklé. Umělci navíc mohou tvořit v prostorách bezprostředně navazující na galerii. Vznikly zde už například gigantické sochy českých sochařů Michala Gabriela nebo Čestmíra Sušky,“ upřesňuje Jan Kunze.

Umělecké centrum, které chce upoutat nejen Čechy, ale i milovníky umění z celého světa, připravuje také doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky nebo edukační akce pro školy. Počítá s workshopy s umělci nebo studenty. Cílem je být otevřeným prostorem a dostat umění co nejvíce mezi veřejnost.

red