Stvanicka lavka DJI 0956 min

Stavba roku 2023: Cenu může získat lávka, pivovar i opravená synagoga

Ocenění Stavba roku 2023 má šanci získat univerzitní medicínské centrum v Plzni, dřevěný most přes řeku Vydru na šumavské Modravě nebo návštěvnické centrum pivovaru Bernard v Humpolci. Celkem bylo do letošního 31. ročníku soutěže nominováno 38 staveb, cenu v podobě křišťálového razítka si odnese deset znich.

Oficiální vyhlášení vítězů bude 24. listopadu v pražském Rudolfinu. Na předávání nominací v pražském Národním technickém muzeu to uvedli zástupci Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Soutěž Stavba roku je určena pro stavby dokončené a uvedené do provozu nebo zkolaudované do konce letošního května. Přihlášeny do ní byly novostavby, rekonstrukce, dopravní stavby, exteriéry, interiéry a zahrady.

Molo, NKÚ i železnice

Mezi nominovanými stavbami jsou letos například molo s restaurací na jihočeské nádrži Lipno, nová budova Nejvyššího kontrolního úřadu v pražských Holešovicích, Rezidence Oliva v Praze, úpravy železniční trati na Děčínsku, rekonstrukce synagogy v Žatci, stavební úpravy Červeného kostela a vědecké knihovny v Olomouci, pražská Štvanická lávka nebo rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci.

Do úzké nominace se naopak nedostal pražský rezidenční projekt Fragment v Karlíně či úpravy spodní části Václavského náměstí od Jakuba Ciglera.

Podesáté bude letos vyhlášena i nominace na Zahraniční stavbu roku. O ocenění se uchází modulární terminál Letiště Saint-Louise v Senegalu a tunely Milochov na železniční trati mezi Púchovem a Žilinou na Slovensku.

Ocenění Stavba roku vzniklo v roce 1992. Tehdy se Nadace ABF stala právním nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a převzala i evropské setkání pro architekturu a stavitelství For Arch. Loni si cenu Stavba roku 2022 odnesl například visutý most v Dolní Moravě na Orlickoústecku, rekonstrukce pražského Clam-Gallasova paláce či lávka přes Labe v Nymburce. Zahraniční stavbou roku se v soutěži staly úpravy objektů Bratislavského hradu.

red