Soutěž – vězení na ropné plošině

Soutěž – vězení na ropné plošině

Další atraktivní ideová soutěž organizace [AC-CA] je tady. Po parkovací věži v Hong Kongu, tržišti v Casablance, nebo pěším mostě v Amsterdamu je na řadě vězení na ropné plošině. Vězení bez elektrických plotů, vysokých zdí, ostnatých drátů a pancéřovaných bran má vzniknout uprostřed Pacifiku.

Pryč jsou doby, kdy věznice byly záměrně navrhovány tak, aby celkový design ještě umocňoval daný trest. Současná tendence je vězně jen jednoduše netrestat, ale především se pokoušet o jejich převýchovu. V tomto humanistickém přístupu je nejdále Norsko, kde jsou některé věznice koncipovány jako farmy a vězni se zde převychovávají prostřednictvím práce s dobytkem. Výhodou takových nápravných zařízení je nejen nižší recidivita, ale i menší ekonomická nákladnost. Na to, že je přístup k vězeňství celospolečenským tématem chce upozornit organizace [AC-CA] svou probíhající architektonickou soutěží na návrh věznice.

Zadáním je mužská věznice rozdělená na dvě části. Jedna část pro odsouzené a druhá pro ty, co na svůj soud teprve čekají.  Požadováno je 72 cel a dvacet samotek rozvržených po vzoru moderních věznic do jednotlivých menších modulů. Vedle návrhu veškerých provozů věznice musí být součástí projektu i návrh samotné ropné plošiny, která bude zakotvena či přímo postavena na oceánském dně.

Do soutěže, která má definovat nové směry ve vězeňství a vyvolat diskuzi nad rolí architekta při designování podobných zařízení, můžete posílat své návrhy do 22. 2. 2013. První cenou je 3500 amerických dolarů a nejlepší projekty budou prezentovány v architektonických magazínech po celém světě. Poplatek za přihlášení projektu je 120 dolarů.

Více informací najdete přímo na stránkách organizace [AC-CA] : www.ac-ca.org

Komentáře